Papež František měl první veřejnou audienci po půl roce, modlil se za Libanon

Po půlroční přestávce vynucené pandemií covidu-19 se dnes ve Vatikánu konala první generální audience papeže za přítomnosti věřících. Usmívající se papež František na ní vyjádřil radost, že se po půlročním virtuálním vysílání audiencí přes internet opět vidí s věřícími tváří v tvář.

Hlava katolické církve také připomněla tragickou explozi v Bejrútu z počátku srpna a na pátek, kdy od neštěstí uplyne měsíc, vyzvala celý svět k modlitbám za Libanon, uvedla agentura APA.

Dnešní audience se výrazně lišila od té poslední veřejné z konce února na Svatopetrském náměstí, jíž se účastnilo podle serveru Vatican News na 12.000 lidí a na níž si ještě papež podával ruce s věřícími a objímal děti. Dnes smělo přijít jen pět set věřících, kteří byli usazeni na židle v bezpečné vzdálenosti. Všichni měli roušky a před vstupem na nádvoří svatého Damasa v Apoštolském paláci jim byla změřena teplota.

Papež František dnes nejprve vyjádřil radost, že se s věřícími opět setkává "tváří v tvář", a nikoli už způsobem "obrazovka versus obrazovka". Posléze vyzval k soudržnosti v těžké době, kterou přinesla pandemie covidu-19. Ta podle něj ještě více zdůraznila potřebu stát spolu "v dobrém i zlém". Solidarita je podle něj nyní ještě více důležitá než kdy jindy.

I dnes ale papež František přišel rozmlouvat s věřícími. Dodržoval však bezpečnou vzdálenost asi metr a půl od bariéry, za níž stáli lidé v rouškách a mnozí si ho fotili mobilními telefony.

Při audienci dnes papež také políbil libanonskou vlajku a vyzval k tiché modlitbě za tuto blízkovýchodní zemi. Oznámil též, že v pátek pojede do Libanonu vatikánský státní tajemník kardinál Pietro Parolin, aby osobně vyjádřil solidaritu tamnímu lidu. Podle papeže Libanon nyní čelí "extrémnímu nebezpečí, které ohrožuje jeho samotnou existenci".

"Měsíc po tragédii jsou mé myšlenky stále s drahým Libanonem a jeho obzvlášť těžce zkoušeným obyvatelstvem," řekl papež a držel při tom libanonskou vlajku, kterou mu na audienci přinesl mladý libanonský kněz.

Exploze v Bejrútu ze 4. srpna, kdy v tamním přístavu vybuchlo téměř tři tisíce tun špatně uskladněného dusičnanu amonného, zabila na 190 lidí, šest tisíc dalších osob zranila a čtvrt milionu lidí připravila o střechu nad hlavou.

Výbuch, který zničil část města a přístav důležitý pro zásobování země, dále zhoršil hlubokou ekonomickou krizi, která Libanon sužuje už několik let a zesílil protivládní protesty trvající v zemi od loňského podzimu. Libanonská vláda pár dní po výbuchu podala demisi.

Kvůli pandemii covidu-19 streamingová služba Vatikánu od března vysílala přes internet papežovy modlitby a promluvy k věřícím i jeho generální audience, které se konaly bez přítomnosti veřejnosti. Bez věřících se letos uskutečnily i liturgické obřady Velikonoc mnohde ve světě i ve Vatikánu, který i velikonoční liturgie vysílal přes internet.

Související

Více souvisejících

Papež František Vatikán římskokatolická církev exploze v libanonském Bejrútu (4. srpna 2020)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy