Papež František měl první veřejnou audienci po půl roce, modlil se za Libanon

Po půlroční přestávce vynucené pandemií covidu-19 se dnes ve Vatikánu konala první generální audience papeže za přítomnosti věřících. Usmívající se papež František na ní vyjádřil radost, že se po půlročním virtuálním vysílání audiencí přes internet opět vidí s věřícími tváří v tvář.

Hlava katolické církve také připomněla tragickou explozi v Bejrútu z počátku srpna a na pátek, kdy od neštěstí uplyne měsíc, vyzvala celý svět k modlitbám za Libanon, uvedla agentura APA.

Dnešní audience se výrazně lišila od té poslední veřejné z konce února na Svatopetrském náměstí, jíž se účastnilo podle serveru Vatican News na 12.000 lidí a na níž si ještě papež podával ruce s věřícími a objímal děti. Dnes smělo přijít jen pět set věřících, kteří byli usazeni na židle v bezpečné vzdálenosti. Všichni měli roušky a před vstupem na nádvoří svatého Damasa v Apoštolském paláci jim byla změřena teplota.

Papež František dnes nejprve vyjádřil radost, že se s věřícími opět setkává "tváří v tvář", a nikoli už způsobem "obrazovka versus obrazovka". Posléze vyzval k soudržnosti v těžké době, kterou přinesla pandemie covidu-19. Ta podle něj ještě více zdůraznila potřebu stát spolu "v dobrém i zlém". Solidarita je podle něj nyní ještě více důležitá než kdy jindy.

I dnes ale papež František přišel rozmlouvat s věřícími. Dodržoval však bezpečnou vzdálenost asi metr a půl od bariéry, za níž stáli lidé v rouškách a mnozí si ho fotili mobilními telefony.

Při audienci dnes papež také políbil libanonskou vlajku a vyzval k tiché modlitbě za tuto blízkovýchodní zemi. Oznámil též, že v pátek pojede do Libanonu vatikánský státní tajemník kardinál Pietro Parolin, aby osobně vyjádřil solidaritu tamnímu lidu. Podle papeže Libanon nyní čelí "extrémnímu nebezpečí, které ohrožuje jeho samotnou existenci".

"Měsíc po tragédii jsou mé myšlenky stále s drahým Libanonem a jeho obzvlášť těžce zkoušeným obyvatelstvem," řekl papež a držel při tom libanonskou vlajku, kterou mu na audienci přinesl mladý libanonský kněz.

Exploze v Bejrútu ze 4. srpna, kdy v tamním přístavu vybuchlo téměř tři tisíce tun špatně uskladněného dusičnanu amonného, zabila na 190 lidí, šest tisíc dalších osob zranila a čtvrt milionu lidí připravila o střechu nad hlavou.

Výbuch, který zničil část města a přístav důležitý pro zásobování země, dále zhoršil hlubokou ekonomickou krizi, která Libanon sužuje už několik let a zesílil protivládní protesty trvající v zemi od loňského podzimu. Libanonská vláda pár dní po výbuchu podala demisi.

Kvůli pandemii covidu-19 streamingová služba Vatikánu od března vysílala přes internet papežovy modlitby a promluvy k věřícím i jeho generální audience, které se konaly bez přítomnosti veřejnosti. Bez věřících se letos uskutečnily i liturgické obřady Velikonoc mnohde ve světě i ve Vatikánu, který i velikonoční liturgie vysílal přes internet.

Související

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka (13. května 2023).

Zelenskyj dovezl papeži Františkovi netradiční dar

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek setkal s papežem Františkem na soukromé audienci ve Vatikánu, během níž mu předal symbolický dar – olejomalbu inspirovanou vražděním civilistů v Buči, kyjevském předměstí, kde v prvních týdnech ruské invaze došlo k masakru.  

Více souvisejících

Papež František Vatikán římskokatolická církev exploze v libanonském Bejrútu (4. srpna 2020)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy