Papež František uvedl do úřadu 13 nových kardinálů, jeden se narodil v Československu

Papež František dnes slavnostně uvedl do úřadu 13 nových kardinálů. Je mezi nimi i kanadský jezuita Michael Czerny, který se v roce 1946 narodil v Československu. Mezi novými kardinály mimo jiné odborníci na dialog s islámem a muži naslouchající migrantům, napsala agentura AFP.

Pokaždé je výběr nových kardinálů, "princů církve", chápán jako vytváření sboru, který sdílí vizi argentinského papeže a který jednou zvolí jeho nástupce. Nový papež může být mezi nimi, poznamenala AFP.

Mezi současnými 225 kardinály je ode dneška 128 mužů, kteří nedosáhli věku 80 let a mohou tedy hlasovat při zasedání konkláve - shromáždění, jež rozhoduje o nové hlavě církve. Z těchto volitelů byla více než polovina (52 procent) vybrána přímo Františkem, třetina Benediktem XVI a 14 procent Janem Pavlem II.

Polovina nových kardinálů má profily "misionářů", prohlásil jeden z nově povýšených duchovních, biskup Miguel Ángel Ayuso Guixot, 67letý Španěl stojící v čele Papežské rady pro mezináboženský dialog. Sám býval misionářem, dlouhou dobu strávil v Egyptě a v Súdánu a je označován za znalce islámu.

Španělský arcibiskup Cristóbal López Romero, stojící od roku 2017 v čele arcidiecéze v Rabatu, považuje své povýšení za "povzbuzení" pro "téměř neviditelné" katolické komunity v severní Africe. Maroko, kde je islám státním náboženstvím, má malé katolické společenství složené převážně z migrantů ze subsaharské Afriky.

Dalším z nových kardinálů je například brněnský rodák, jezuita Michael Czerny, jehož před třemi lety František jmenoval tajemníkem vatikánské sekce pro migranty a uprchlíky. V pátek večer byl Czerny vysvěcen na biskupa. Františka pokládá za hluboce oddaného "církvi zakotvené v moderním světě" v duchu druhého vatikánského koncilu.

Papež opět předvedl pozornost k zastoupení všech kontinentů. Z Asie se kardinálem stal arcibiskup Jakarty Ignatiuse Suharyo Hardjoatmodjo; v Indonésii - stejně jako v Maroku - převažuje muslimská populace. Pokud jde o Afriku, metropolitní arcibiskup Kinshasy Fridolin Ambongo Besungu obdržel červený biret v bazilice svatého Petra v přítomnosti konžského prezidenta. Z Kuby se k novým kardinálům připojil Juan de la Caridad García Rodríguez, havanský arcibiskup. Z Evropanů se kardinálem stal lucemburský arcibiskup.

"Papež často preferuje chudé země, ale Lucembursko nespadá do této kategorie," vysvětloval své překvapení 61letý Jean-Claude Höllerich, který stojí v čele komise biskupských konferencí Evropské unie.

Papež také povýšil na kardinály tři muže, kteří nemohou volit příštího papeže, protože už jim bylo 80. Jedním z nich je litevský jezuita, emeritní arcibiskup Kaunasu Sigitas Tamkevicius, který strávil mnoho let v sovětském vězení za redigování samizdatových novin o pronásledování katolíků. Během loňské cesty do Litvy František navštívil jeho někdejší celu.

Související

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka (13. května 2023).

Zelenskyj dovezl papeži Františkovi netradiční dar

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek setkal s papežem Františkem na soukromé audienci ve Vatikánu, během níž mu předal symbolický dar – olejomalbu inspirovanou vražděním civilistů v Buči, kyjevském předměstí, kde v prvních týdnech ruské invaze došlo k masakru.  

Více souvisejících

Papež František Vatikán Církev

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy