Pat v Karabachu. Šance na diplomatické řešení konfliktu jsou nulové, soudí Pašinjan

Arménský premiér Nikol Pašinjan uvedl, že konflikt o Náhorní Karabach nemá v této fázi diplomatické řešení, a to na dlouhou dobu. Kompromis, který by přijala jeho země, prý není přijatelný pro ázerbájdžánskou stranu sporu, uvedl podle agentury TASS. Turecko ústy svého viceprezidenta slíbilo vyslat vojáky na pomoc Ázerbájdžánu, pokud Baku o vojenskou podporu požádá.

"Všechny ty naděje a návrhy, že je třeba najít diplomatické řešení, musíme za dané situace pokládat za ukončené. Vždy jsme říkali, že jsme připraveni řešit problém na základě kompromisu. Ale to, co je přijatelné pro arménskou stranu, již není přijatelné pro Ázerbajdžán," uvedl Pašinjan v záznamu, který zveřejnil na internetu.

Pašinjan také vyzval lid, aby se chopil zbraní, protože jedině se zbraněmi v rukou lze dosáhnout přijatelného rozuzlení konfliktu. "Náš další postup - to je boj až do konce, ve jménu práv našeho lidu. Bez ohledu na to, co se stane, musíme bojovat za práva našeho národa. Kvůli stanovisku Ázerbájdžánu to znamená především chopit se zbraní a postavit se na obranu vlasti. Při efektivní organizaci pak můžeme dosáhnout přijatelného diplomatického řešení," řekl šéf arménské vlády podle agentury Interfax.

Ázerbájdžán podle něj v současnosti není svolný souhlasit s ničím jiným, než s kapitulací arménských separatistů, ovládajících Náhorní Karabach. "Chápete, co by to znamenalo," dodal.

Pašinjan podle agentury AFP připustil, že situace na frontě je z hlediska arménských separatistů z Náhorního Karabachu "dosti vážná" a vyzval představitele měst a obcí, politických stran, občanských organizací a podnikatelských kruhů k vytváření jednotek dobrovolníků, které by pomohly krajanům. "Je to buď vítězství, anebo porážka, nic jiného. Abychom vyhráli, musíme všichni vytvářet jednotky dobrovolníků," prohlásil s tím, že Ázerbájdžán vrhá do bitvy své poslední zálohy.

Turecko nebude váhat vyslat své vojáky a poskytnout vojenskou podporu Ázerbájdžánu, pokud o to Baku požádá, uvedl turecký viceprezident Fuat Oktay v televizi. Dodal, že až dosud taková žádost nezazněla. Turecko již dříve vyjádřilo plnou solidaritu s Ázerbájdžánem a obvinilo Arménii, že okupuje ázerbájdžánské území, poznamenala agentura Reuters. Oktay v interview také kritizoval tzv. minskou skupinu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, která se pod vedením Francie, Ruska a Spojených států snaží zprostředkovat jednání o urovnání konfliktu; podle tureckého viceprezidenta se snaží ponechat karabašský problém nevyřešený a politicky i vojensky podporuje Arménii.

Spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem - trvá mezi Arménií a Ázerbájdžánem už desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30.000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků. V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje toto území za okupované. Současné boje, které se rozpoutaly 27. září, jsou považovány za nejtěžší od 90. let minulého století a vyžádaly si již stovky mrtvých.

Související

Více souvisejících

Náhorní Karabach Nikol Pašinjan arménie ázerbájdžán Mike Pompeo

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

včera

Minimální mzda má po roce 2023 stoupnout. Tripartita se zatím na zvýšení neshodla

Tripartita na pondělním jednání nedospěla ke shodě ohledně navýšení minimální mzdy pro příští rok, informoval Úřad vlády. Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů řešili také návrh státního rozpočtu či zákon o vstupu a pobytu cizinců.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy