Pohřeb královny bude pro londýnskou policii největší bezpečnostní operací

Pondělní pohřeb britské královny Alžběty II. bude pro londýnskou policii největší bezpečnostní operací v historii. Na tiskové konferenci to dnes uvedl zástupce komisaře metropolitní policie Stuart Cundy. Očekává se, že se do Londýna přijedou rozloučit s královnou až stovky tisíc lidí a státního pohřbu panovnice, která minulý týden zemřela po sedmi desítkách let na trůně, se zúčastní prezidenti, premiéři a panovníci z celého světa.

Londýnská policie nasadí do ulic britské metropole dosud největší počet strážníků a pro hlavy států a vlád spustí svou zatím největší ochrannou operaci. Bezpečnost musí zajistit mimo jiné americkému prezidentu Joeovi Bidenovi, francouzskému prezidentu Emmanuelovi Macronovi nebo japonskému císaři Naruhitovi.

Pohřeb panovnice podle policie co do bezpečnostního rozsahu překoná jiné významné události, které Londýn zažil v předchozích desetiletích. A to včetně letních olympijských her z roku 2012, letošních platinových oslav Alžbětiny vlády nebo královniny korunovace v roce 1953 a pohřbu princezny Diany z roku 1997.

"Škála policistů, policejního personálu a všech podpůrných osob je skutečně obrovská," řekl podle agentury Reuters Cundy. Bezpečnostní složky se podle něj připravují na nejrůznější incidenty a hrozby od teroristických útoků přes protesty po tlačenice v davech. Do akce v Londýně v pondělí nasadí policisty z celé Británie a přidají se i příslušníci ochranky ze soukromých společností, vojáci a civilisté.

Na bezpečnosti pohřbu se budou podílet po boku protiteroristických policejních jednotek i agenti britské tajné služby MI5 a zpravodajské služby GHCQ. Podle webu BBC se "nejsložitější" a "bezprecedentní" bezpečnostní operace v historii Londýna už dala do pohybu. Davy lidí čekají na možnost poklonit se rakvi se zemřelou královnou, fronta se táhne centrem Londýna v délce několika kilometrů.

Policie požádala veřejnost, aby byla jejíma "očima a ušima", dávala pozor na sebe i na ostatní, zůstala ostražitá a nahlásila cokoliv podezřelého.

Státní pohřeb Alžběty II. se v londýnském Westminsterském opatství uskuteční v pondělí 19. září od 11:00 (12:00 SELČ). Samotnému obřadu předchází podle přesného harmonogramu řada formalit včetně přesunu rakve s královnou, po ceremonii budou následovat dvě minuty ticha, smuteční průvod a uložení rakve do hrobky na hradě Windsor.

Alžběta II., která stála v čele britské monarchie 70 let, zemřela na zámku Balmoral ve Skotsku ve věku 96 let. Po její smrti se do čela monarchie postavil její nejstarší syn princ Charles, který se stal králem Karlem III.

Související

Více souvisejících

Policie Velká Británie Královna Alžběta II.

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

Korupce na Ukrajině: Soud poslal do vazby jednoho z členů vlády

Ukrajinský soud v pátek nařídil vazbu pro ministra zemědělství Mykolu Solského kvůli podezření z účasti na nelegálním získání státní půdy v hodnotě téměř sedmi milionů eur. Informaci poskytla agentura TASR s odvoláním na Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy