Pontony, které se po neúspěšném raketovém testu na střelnici ruského vojenského námořnictva dostaly na břeh u Severodvinska na severu Ruska, vyzařují radiaci několikanásobně překračující normu. Uvedla to archangelská agentura Belomorkanal, jejíž reportéři se k pontonům vypravili s dozimetry, raději se však spokojili s měřením v okolí.
"Změřit úroveň radiace na samotné pontony nikdo nepůjde bez odpovídající ochrany. Takoví hlupáci se nenašli," uvedl Belomorkanal.
Pontony, které dosud neprošly žádnou očistou, leží na břehu, omývány vlnami Bílého moře. V přístupu k nim nic nebrání, ani oplocení, ani výstrahy před nebezpečím, přestože jde o oblíbené výletní místo obyvatel vsi Ňonoksa, vzdálené asi čtyři kilometry. Moře podle vesničanů vyhodilo první ponton na břeh 9. srpna, druhý následoval o několik dní později.
Ruská pobočka Greenpeace za přirozené radiační pozadí označuje 20 mikrorentgenů za hodinu, ruské úřady mají tuto laťku posunutu k 30 mikrorentgenům, ale dozimetry na místě ukázaly 154 mikrorentgenů - a podle místních obyvatel ještě před pár dny ukazovaly 750 mikrorentgenů.
Radioaktivní se jeví i smetí na břehu, u kterého nyní naměřili 186 mikrorentgenů. To odpovídá dávce, jakou běžně dostává pracovník jaderné elektrárny, míní jaderná fyzička Irina Šrajberová. "Velké nebezpečí tu nehrozí, nikdo tu nepobývá stále. Nechápu ale, proč sem nedali výstrahu," řekla ruské redakci BBC.
Ve vsi Ňonoksa radiační pozadí nepřesahovala 14 mikrorentgenů za hodinu. Armádní důstojník vesničany před pár dny varoval, aby se ani nepřibližovali k předmětům, které moře v posledních dnech vyvrhlo na břeh. Kvůli riziku místní rybáři na moře nevyplouvají. Na sociálních sítích obrázky pontonů doprovázejí komentáře "tak vypadá smrt", anebo "raději se ani nekoukej".
Šéfka úřadu Rospotrebnadzor, který má na starosti péči o zdraví spotřebitelů, se k laickým měřením vyjádřila skepticky a ujistila, že lidem nic nehrozí. "Specialisté to prověřili a prověřují a zdraví obyvatel žádné riziko nehrozí," řekla Anna Popovová agentuře Interfax.
Žádné zdechliny zvířat ani leklé ryby nenašel v okolí vsi Ňonoksy ani ekolog Alexej Klimov. Podle ruské redakce BBC poradil vesničanům, že mohou sbírat houby a lesní plody bez obav z radiace. "Sám jsem chatař, sám chodím na houby," řekl. Narazil však na hněvivou reakci lidí, rozhořčených, že je úřady neinformovaly, co se vlastně stalo. "Hovoříte oficiálně? Nesete za to odpovědnost?" ptal se jeden z místních.
"Přestala jsem věřit televizi. Protože jsem se přesvědčila, že vůbec nic nevíme a že nám vše zatajili. Vládě jsem přestala důvěřovat," prohlásila jedna z vesničanek. "Uběhl už skoro měsíc (od výbuchu), ale místní se ocitli v roli rukojmích, držených v nevědomosti a strachu," řekl BBC novinář Nikolaj Karnějevič, který ekologa provázel.
Na střelnici vojenského námořnictva u Severodvinska došlo 8. srpna k výbuchu, po kterém podle místních úřadů radiace krátce vzrostla až na šestnáctinásobek normálu. Exploze si vyžádala životy dvou lidí z ministerstva obrany a pěti odborníků ruské jaderné agentury Rosatom. Moskva dodnes podrobně nevysvětlila, co se stalo. Podle ministerstva obrany "při zkouškách reaktivního motoru na kapalné palivo došlo k výbuchu a požáru zařízení", podle Rosatomu o život přišli pracovníci, kteří "měli na starosti práce související s radioizotopovým zdrojem energie v raketě".
V západních médiích se objevily teorie, že u Severodvinska se možná testovala střela s jaderným pohonem, známá jako 9M730 Burevestnik (Buřňák), kterou NATO označuje jako SSC-X-9 Skyfall. Tuto verzi podpořil i americký prezident Donald Trump svými vyjádřeními na twitteru. Podle ruských expertů není vyloučeno, že se u Severodvinska pracovalo na nějaké budoucí zbrani.
Související

Zelenskyj varuje i Fica. V Moskvě nemusí být bezpečno, naznačil

"Zcela nedostatečné." Meloniová se opřela do Putinova příměří
Rusko , Ruská armáda , Jaderné zbraně , radioaktivita
Aktuálně se děje
před 23 minutami

Fiala začne s výjezdy do krajů. Pomáhat mu bude známá herečka
před 1 hodinou

Pár hodin po konci Hořavy mají Pardubice nové trenéry. Přichází Pešán s Mlejnkem
před 2 hodinami

Bouřkové počasí v Česku. Meteorologové zaznamenali downburst
před 4 hodinami

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
Aktualizováno před 4 hodinami

Policie zasahovala v centru Prahy. Muž s nožem uzavřel Karlův most
před 5 hodinami

80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti
před 6 hodinami

Hasiči vyjížděli do Krkonoš. Hořelo v hotelu ve Špindlerově Mlýně
před 7 hodinami

Česko udělalo další strategický krok pro dostavbu Dukovan
před 8 hodinami

Zelenskyj varuje i Fica. V Moskvě nemusí být bezpečno, naznačil
Aktualizováno před 9 hodinami

Policie ozbrojeného muže v Praze nenašla. Na služebně skončila oznamovatelka
před 10 hodinami

Bouřlivé počasí zasáhne Česko. Meteorologové upravili výstrahu
před 10 hodinami

Útok, který otřásl Kanadou. Případ z Vancouveru ukázal, co představuje největší hrozbu
před 11 hodinami

Českou reprezentaci posílilo pět finalistů extraligy. Je mezi nimi jeden mistr z Brna
před 12 hodinami

Desítky zraněných po ruském útoku na Charkov. Zelenskyj apeluje na spojence
před 12 hodinami

Počasí: Meteorologové varují před dnešními bouřkami. Hrozí supercely
před 13 hodinami

Nouzové přistání v Praze. Pilot hlásil problémy s tlakem na palubě
před 15 hodinami

Počasí přinese o víkendu do Česka bouřky, déšť a silný vítr
včera

Blackout může nastat kdekoliv a kdykoliv. Jak se mohou zhroutit energetické systémy po celém světě?
včera

Po vzoru Ruska? Americká armáda chystá vojenskou přehlídku, na Trumpovy narozeniny
včera
Trump představil návrh rozpočtu na rok 2026
Donald Trump představil návrh rozpočtu na fiskální rok 2026, takzvaný „skinny budget“, který počítá s výrazným omezením federálních výdajů. Podle Úřadu pro řízení a rozpočet (OMB) by mělo dojít k redukci nevojenských výdajů mimo povinné programy o 163 miliard dolarů, což představuje více než pětinu této kategorie.
Zdroj: Libor Novák