Pontony u Severodvinska jsou plné radiace, odhalili reportéři. Úřady to popírají

Pontony, které se po neúspěšném raketovém testu na střelnici ruského vojenského námořnictva dostaly na břeh u Severodvinska na severu Ruska, vyzařují radiaci několikanásobně překračující normu. Uvedla to archangelská agentura Belomorkanal, jejíž reportéři se k pontonům vypravili s dozimetry, raději se však spokojili s měřením v okolí.

"Změřit úroveň radiace na samotné pontony nikdo nepůjde bez odpovídající ochrany. Takoví hlupáci se nenašli," uvedl Belomorkanal.

Pontony, které dosud neprošly žádnou očistou, leží na břehu, omývány vlnami Bílého moře. V přístupu k nim nic nebrání, ani oplocení, ani výstrahy před nebezpečím, přestože jde o oblíbené výletní místo obyvatel vsi Ňonoksa, vzdálené asi čtyři kilometry. Moře podle vesničanů vyhodilo první ponton na břeh 9. srpna, druhý následoval o několik dní později.

Ruská pobočka Greenpeace za přirozené radiační pozadí označuje 20 mikrorentgenů za hodinu, ruské úřady mají tuto laťku posunutu k 30 mikrorentgenům, ale dozimetry na místě ukázaly 154 mikrorentgenů - a podle místních obyvatel ještě před pár dny ukazovaly 750 mikrorentgenů.

Radioaktivní se jeví i smetí na břehu, u kterého nyní naměřili 186 mikrorentgenů. To odpovídá dávce, jakou běžně dostává pracovník jaderné elektrárny, míní jaderná fyzička Irina Šrajberová. "Velké nebezpečí tu nehrozí, nikdo tu nepobývá stále. Nechápu ale, proč sem nedali výstrahu," řekla ruské redakci BBC.

Ve vsi Ňonoksa radiační pozadí nepřesahovala 14 mikrorentgenů za hodinu. Armádní důstojník vesničany před pár dny varoval, aby se ani nepřibližovali k předmětům, které moře v posledních dnech vyvrhlo na břeh. Kvůli riziku místní rybáři na moře nevyplouvají. Na sociálních sítích obrázky pontonů doprovázejí komentáře "tak vypadá smrt", anebo "raději se ani nekoukej".

Šéfka úřadu Rospotrebnadzor, který má na starosti péči o zdraví spotřebitelů, se k laickým měřením vyjádřila skepticky a ujistila, že lidem nic nehrozí. "Specialisté to prověřili a prověřují a zdraví obyvatel žádné riziko nehrozí," řekla Anna Popovová agentuře Interfax.

Žádné zdechliny zvířat ani leklé ryby nenašel v okolí vsi Ňonoksy ani ekolog Alexej Klimov. Podle ruské redakce BBC poradil vesničanům, že mohou sbírat houby a lesní plody bez obav z radiace. "Sám jsem chatař, sám chodím na houby," řekl. Narazil však na hněvivou reakci lidí, rozhořčených, že je úřady neinformovaly, co se vlastně stalo. "Hovoříte oficiálně? Nesete za to odpovědnost?" ptal se jeden z místních.

"Přestala jsem věřit televizi. Protože jsem se přesvědčila, že vůbec nic nevíme a že nám vše zatajili. Vládě jsem přestala důvěřovat," prohlásila jedna z vesničanek. "Uběhl už skoro měsíc (od výbuchu), ale místní se ocitli v roli rukojmích, držených v nevědomosti a strachu," řekl BBC novinář Nikolaj Karnějevič, který ekologa provázel.

Na střelnici vojenského námořnictva u Severodvinska došlo 8. srpna k výbuchu, po kterém podle místních úřadů radiace krátce vzrostla až na šestnáctinásobek normálu. Exploze si vyžádala životy dvou lidí z ministerstva obrany a pěti odborníků ruské jaderné agentury Rosatom. Moskva dodnes podrobně nevysvětlila, co se stalo. Podle ministerstva obrany "při zkouškách reaktivního motoru na kapalné palivo došlo k výbuchu a požáru zařízení", podle Rosatomu o život přišli pracovníci, kteří "měli na starosti práce související s radioizotopovým zdrojem energie v raketě".

V západních médiích se objevily teorie, že u Severodvinska se možná testovala střela s jaderným pohonem, známá jako 9M730 Burevestnik (Buřňák), kterou NATO označuje jako SSC-X-9 Skyfall. Tuto verzi podpořil i americký prezident Donald Trump svými vyjádřeními na twitteru. Podle ruských expertů není vyloučeno, že se u Severodvinska pracovalo na nějaké budoucí zbrani.

Související

Více souvisejících

Rusko Ruská armáda Jaderné zbraně radioaktivita

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy