NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí víkendového summitu tohoto uskupení pokusila v komentáři pro server The Conversation odpovědět ekonomka Emily J. Blanchardová, profesorka z americké Darthmouth College.
Skupina G7 je neformálním seskupením sedmi silných demokracií, zdůrazňuje profesorka. Dodává, že členy jsou Francie, Německo, Itálie, Japonsko, Kanada, Velká Británie a Spojené státy.
Summitů G7 se ovšem účastní také předsedové Evropské komise a Evropské rady, protože členy skupiny je několik významných členských států Evropské unie, upozorňuje autorka komentáře. Podotýká, že počet členů se ovšem od založení skupiny v roce 1975 příliš nerozrostl.
O přijetí dalších zemí se totiž rozhoduje interně, vysvětluje Blanchardová. Konstatuje, že skupinu založila šestice států, které jsou členy i nadále, přičemž o rok později se k nim připojila Kanada.
"V roce 1998 se jako osmý člen připojilo Rusko, což dočasně změnilo název skupiny na G8, ale Rusko bylo vyloučeno poté, co v roce 2014 anektovalo Krym," nastiňuje ekonomka. Shrnuje, že zbylých sedm bohatých zemí společně tvoří základ současné globální ekonomiky a systému spolupráce založené na pravidlech, na kterém globální ekonomika stojí.
Proč je G7 důležitá
Země skupiny G7 dohromady tvoří zhruba 40 % objemu světové ekonomiky, uvádí profesorka. Upozorňuje, že před několika desetiletími to dokonce bylo na 70 %.
Navzdory uvedenému poklesu zůstává hospodářská síla skupiny G7 nezpochybnitelná, deklaruje Blanchardová. Vysvětluje, že tomu tak je i kvůli jejich společné pozici zemí, které stojí v čele technologických inovací a průmyslového know-how.
Ekonomiky zemí G7 jsou navíc neoddělitelně provázané s globálními dodavatelskými řetězci, konstatuje expertka. Podotýká, že díky tomu mají politické změny a hospodářské otřesy větší či menší seizmický efekt na celý svět.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Nakonec G7 je zřejmě nejlepší nadějí na rychlou, rozhodnou a smysluplnou politickou akci v palčivých globálních otázkách," pokračuje profesorka. Je tomu podle ní navzdory tomu, že G7 nemá institucionální ráz jako OSN, Světová obchodní organizace nebo Severoatlantická aliance a nedisponuje ani institucionálními pravidly či aparátem.
G7 sice tvoří podmnožinu nastupující organizace G20, která zahrnuje silné ekonomiky na vzestupu jako Čínu, Indii a Brazílii, má jednu velkou výhodu, domnívá se Blanchardová. Naznačuje, že je mnohem jednodušší dosáhnout shody v menší skupině podobných zemí, než hledat konsensus v rámci různorodých států s velmi odlišnými ekonomickými a politickými prioritami.
Co je náplní G7?
Svět čelí zásadním výzvám, nepochybuje ekonomka. Mezi ně řadí nejen ničivé hospodářské dopady pandemie nemoci covid-19, ale také změny klimatu, vzestup autoritářství a útoky na demokracii.
"Žádný z těchto problémů se nepotírá dobře v rámci národních hranic," píše odbornice. Deklaruje, že země musí proto spolupracovat, pokud chtějí nalézt řešení, které pouze nepřenese problém na jejich sousedy.
Za příklad důležitého a smysluplného kroku skupiny G7 pak profesorka označuje oznámení z letošního 5. června, že účastnické země se dohodly na zavedení globální minimální korporátní daně.
Jde o přelomový moment v dějinách mezinárodního danění, konstatuje autorka komentáře. Věří, že pokud bude úspěšně zavedena do praxe, může tato dohoda znamenat konec existence daňových rájů a dramatický posun v tom, jak firmy vykazují své zisky ve světě.
Související

Putin nás nerozdělí, shodly se státy G7. Podpoří protivzdušnou obranu Ukrajiny

Skupina G7 vyzvala Putina, aby zastavil válku na Ukrajině
G7 , Rusko , demokracie
Aktuálně se děje
před 6 minutami

USA schválily prodej raketometů HIMARS pro Polsko
před 1 hodinou

Šojdr si za podvody v realitách a praní špinavých peněz odsedí šest let
Aktualizováno před 1 hodinou

Zemětřesení v Turecku a Sýrii už má 7200 obětí. Průzkum zahájili i čeští hasiči
před 1 hodinou

Německá vláda povolila dodávku 178 tanků pro Ukrajinu
před 2 hodinami

V Rize hoří americká továrna na drony, dodává je do celého světa
před 3 hodinami

Českým záchranářům v Turecku dorazila technika, mohou začít prohledávat sutiny
před 3 hodinami

Pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii zasáhlo oblast s nejvyšší koncentrací uprchlíků na světě
před 4 hodinami

Stávka v Nexen Tire na Lounsku po týdnu končí, odbory a firma se dohodly
před 4 hodinami

Zelenskyj vyzval k ukončení šíření fám a lživých informací
před 5 hodinami

Zemětřesení přežila čerstvě narozená holčička, zbytek rodiny zemřel. Do zemí míří pomoc z celého světa
před 5 hodinami

Ve Francii začala třetí vlna stávek na protest proti důchodové reformě
před 5 hodinami

Policie vyšetřuje úmrtí dvou seniorů v domku v Litvínově
před 6 hodinami

Z nákladního auta odletěly kusy ledu, zranily řidiče kamionu za ním
před 6 hodinami

Návrh na očkování v lékárnách a u zubařů je minulostí. Sněmovna ho řešit nebude
před 6 hodinami

Moskva pohrozila americkým diplomatům vyhošťováním za šíření informací o invazi na Ukrajinu
před 6 hodinami

Pekárny prochází dramatickým otřesem. Desítky jich jsou nuceny zavřít
před 7 hodinami

Pražské noclehárny, které lidem bez domova nabízející přespání, jsou plné
před 7 hodinami

Litevský ministr Anušauskas exkluzivně pro EZ: Na hranici s Ruskem je situace napjatá, do Kaliningradu přes nás nic nesmí. Česko je partner a spojenec
Aktualizováno před 7 hodinami

Česká diplomacie po zemětřesení v Turecku zjišťuje informace o jedné krajance
před 8 hodinami
Okamurova SPD je proti zvýšení věku pro odchod do důchodu
Opoziční hnutí SPD je proti zvýšení věku pro odchod do důchodu na 68 let místo nynějších 65 let. Na dnešní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny to řekl předseda SPD Tomio Okamura. Délka života ve zdraví se podle něj nezvyšuje. Předsedkyně TOP 09 a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová v neděli v CNN Prima News uvedla, že zvýšení věku pro odchod do důchodu koaliční TOP 09 podporuje, vláda ale musí předložit celkovou reformu penzí. Věk 68 let je podle ní jen jednou z variant.
Zdroj: ČTK