Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí víkendového summitu tohoto uskupení pokusila v komentáři pro server The Conversation odpovědět ekonomka Emily J. Blanchardová, profesorka z americké Darthmouth College.

Skupina G7 je neformálním seskupením sedmi silných demokracií, zdůrazňuje profesorka. Dodává, že členy jsou Francie, Německo, Itálie, Japonsko, Kanada, Velká Británie a Spojené státy.

Summitů G7 se ovšem účastní také předsedové Evropské komise a Evropské rady, protože členy skupiny je několik významných členských států Evropské unie, upozorňuje autorka komentáře. Podotýká, že počet členů se ovšem od založení skupiny v roce 1975 příliš nerozrostl.

O přijetí dalších zemí se totiž rozhoduje interně, vysvětluje Blanchardová. Konstatuje, že skupinu založila šestice států, které jsou členy i nadále, přičemž o rok později se k nim připojila Kanada.

"V roce 1998 se jako osmý člen připojilo Rusko, což dočasně změnilo název skupiny na G8, ale Rusko bylo vyloučeno poté, co v roce 2014 anektovalo Krym," nastiňuje ekonomka. Shrnuje, že zbylých sedm bohatých zemí společně tvoří základ současné globální ekonomiky a systému spolupráce založené na pravidlech, na kterém globální ekonomika stojí.

Proč je G7 důležitá

Země skupiny G7 dohromady tvoří zhruba 40 % objemu světové ekonomiky, uvádí profesorka. Upozorňuje, že před několika desetiletími to dokonce bylo na 70 %.

Navzdory uvedenému poklesu zůstává hospodářská síla skupiny G7 nezpochybnitelná, deklaruje Blanchardová. Vysvětluje, že tomu tak je i kvůli jejich společné pozici zemí, které stojí v čele technologických inovací a průmyslového know-how.

Ekonomiky zemí G7 jsou navíc neoddělitelně provázané s globálními dodavatelskými řetězci, konstatuje expertka. Podotýká, že díky tomu mají politické změny a hospodářské otřesy větší či menší seizmický efekt na celý svět.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Nakonec G7 je zřejmě nejlepší nadějí na rychlou, rozhodnou a smysluplnou politickou akci v palčivých globálních otázkách," pokračuje profesorka. Je tomu podle ní navzdory tomu, že G7 nemá institucionální ráz jako OSN, Světová obchodní organizace nebo Severoatlantická aliance a nedisponuje ani institucionálními pravidly či aparátem.

G7 sice tvoří podmnožinu nastupující organizace G20, která zahrnuje silné ekonomiky na vzestupu jako Čínu, Indii a Brazílii, má jednu velkou výhodu, domnívá se Blanchardová. Naznačuje, že je mnohem jednodušší dosáhnout shody v menší skupině podobných zemí, než hledat konsensus v rámci různorodých států s velmi odlišnými ekonomickými a politickými prioritami.

Co je náplní G7?  

Svět čelí zásadním výzvám, nepochybuje ekonomka. Mezi ně řadí nejen ničivé hospodářské dopady pandemie nemoci covid-19, ale také změny klimatu, vzestup autoritářství a útoky na demokracii.

"Žádný z těchto problémů se nepotírá dobře v rámci národních hranic," píše odbornice. Deklaruje, že země musí proto spolupracovat, pokud chtějí nalézt řešení, které pouze nepřenese problém na jejich sousedy.

Za příklad důležitého a smysluplného kroku skupiny G7 pak profesorka označuje oznámení z letošního 5. června, že účastnické země se dohodly na zavedení globální minimální korporátní daně.

Jde o přelomový moment v dějinách mezinárodního danění, konstatuje autorka komentáře. Věří, že pokud bude úspěšně zavedena do praxe, může tato dohoda znamenat konec existence daňových rájů a dramatický posun v tom, jak firmy vykazují své zisky ve světě.

Související

Více souvisejících

G7 Rusko demokracie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy