NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí víkendového summitu tohoto uskupení pokusila v komentáři pro server The Conversation odpovědět ekonomka Emily J. Blanchardová, profesorka z americké Darthmouth College.
Skupina G7 je neformálním seskupením sedmi silných demokracií, zdůrazňuje profesorka. Dodává, že členy jsou Francie, Německo, Itálie, Japonsko, Kanada, Velká Británie a Spojené státy.
Summitů G7 se ovšem účastní také předsedové Evropské komise a Evropské rady, protože členy skupiny je několik významných členských států Evropské unie, upozorňuje autorka komentáře. Podotýká, že počet členů se ovšem od založení skupiny v roce 1975 příliš nerozrostl.
O přijetí dalších zemí se totiž rozhoduje interně, vysvětluje Blanchardová. Konstatuje, že skupinu založila šestice států, které jsou členy i nadále, přičemž o rok později se k nim připojila Kanada.
"V roce 1998 se jako osmý člen připojilo Rusko, což dočasně změnilo název skupiny na G8, ale Rusko bylo vyloučeno poté, co v roce 2014 anektovalo Krym," nastiňuje ekonomka. Shrnuje, že zbylých sedm bohatých zemí společně tvoří základ současné globální ekonomiky a systému spolupráce založené na pravidlech, na kterém globální ekonomika stojí.
Proč je G7 důležitá
Země skupiny G7 dohromady tvoří zhruba 40 % objemu světové ekonomiky, uvádí profesorka. Upozorňuje, že před několika desetiletími to dokonce bylo na 70 %.
Navzdory uvedenému poklesu zůstává hospodářská síla skupiny G7 nezpochybnitelná, deklaruje Blanchardová. Vysvětluje, že tomu tak je i kvůli jejich společné pozici zemí, které stojí v čele technologických inovací a průmyslového know-how.
Ekonomiky zemí G7 jsou navíc neoddělitelně provázané s globálními dodavatelskými řetězci, konstatuje expertka. Podotýká, že díky tomu mají politické změny a hospodářské otřesy větší či menší seizmický efekt na celý svět.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Nakonec G7 je zřejmě nejlepší nadějí na rychlou, rozhodnou a smysluplnou politickou akci v palčivých globálních otázkách," pokračuje profesorka. Je tomu podle ní navzdory tomu, že G7 nemá institucionální ráz jako OSN, Světová obchodní organizace nebo Severoatlantická aliance a nedisponuje ani institucionálními pravidly či aparátem.
G7 sice tvoří podmnožinu nastupující organizace G20, která zahrnuje silné ekonomiky na vzestupu jako Čínu, Indii a Brazílii, má jednu velkou výhodu, domnívá se Blanchardová. Naznačuje, že je mnohem jednodušší dosáhnout shody v menší skupině podobných zemí, než hledat konsensus v rámci různorodých států s velmi odlišnými ekonomickými a politickými prioritami.
Co je náplní G7?
Svět čelí zásadním výzvám, nepochybuje ekonomka. Mezi ně řadí nejen ničivé hospodářské dopady pandemie nemoci covid-19, ale také změny klimatu, vzestup autoritářství a útoky na demokracii.
"Žádný z těchto problémů se nepotírá dobře v rámci národních hranic," píše odbornice. Deklaruje, že země musí proto spolupracovat, pokud chtějí nalézt řešení, které pouze nepřenese problém na jejich sousedy.
Za příklad důležitého a smysluplného kroku skupiny G7 pak profesorka označuje oznámení z letošního 5. června, že účastnické země se dohodly na zavedení globální minimální korporátní daně.
Jde o přelomový moment v dějinách mezinárodního danění, konstatuje autorka komentáře. Věří, že pokud bude úspěšně zavedena do praxe, může tato dohoda znamenat konec existence daňových rájů a dramatický posun v tom, jak firmy vykazují své zisky ve světě.
Související
G7 přitvrzuje: Přistoupí k nové strategii proti obcházení ruských sankcí
G7 chce do října schválit dohodu o půjčce Ukrajině ve výši 50 miliard
G7 , Rusko , demokracie
Aktuálně se děje
před 3 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 5 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 12 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák