NÁZOR - Britské zdravotnické úřady pátrají po neznámé osobě, která byla pozitivně testována na variantu koronaviru známou jako P1, upozorňuje buněčný mikrobiolog Simon Clarke v komentáři pro server The Conversation. Profesor z Univerzity v Readingu vysvětluje, že P1, někdy nazývaná jako brazilská varianta, je zřejmě nakažlivější než jiné formy viru a navíc je částečně resistentní vůči imunitě získané proděláním nemoci i očkováním.
V Británii bylo zatím na variantu P1 pozitivně testováno šest lidí, ale jeden z nich neudal své kontaktní údaje, shrnuje vědec. Dodává, že to vyvolalo urychlené snahy tuto osobu najít a vytrasovat její kontakty, aby se omezilo šíření této varianty koronaviru.
Má se za to, že uvedená varianta pochází z Manausu, metropole brazilského státu Amazonas, proto se jí také říká manausská varianta, poukazuje expert. Vysvětluje, že obavy vzbuzují její mutace.
Jednou z nich je mutace zvaná N501Y, která pochází z Velké Británie a umožňuje viru šířit se snadněji, nastiňuje odborník. Podotýká, že varianta P1 ale zahrnuje také mutaci E484K, která viru umožňuje odolávat protilátkám vzniklým při kontaktu s předchozími formami viru.
"V této fázi ale vědci stále zkoumají vlastnosti (varianty) P1," pokračuje autor komentáře. Odkazuje na úvodní studie, které ovšem zatím neprošly recenzním řízením, naznačující, že varianta P1 je o 40-120 % nakažlivější než varianta, která kolovala loni v létě například ve Velké Británii. Stejný výzkum také naznačuje, že u lidí, kteří se nakazili předchozími variantami koronaviru, roste riziko nové nákazy u varianty P1 o 25-61 %, dodává Clarke.
Profesor zdůrazňuje, že brazilská varianta s vysokou pravděpodobností nedokáže zcela překonat imunitu vzniklou vakcinací, i když sdílí některé mutace a schopnosti s jihoafrickou variantou, u níž výzkum naznačuje, že má větší šanci nakazit lidi očkované vakcínou AstraZeneca než starší varianty viru, a je tedy pravděpodobné, že brazilská i jihoafrická varianta vykazují větší odolnost také vůči jiným vakcínám.
Důvodem je podle mikrobiologa skutečnost, že mutace zmíněných variant mění spike protein viru, který je jeho klíčovou součástí, na níž také cílí imunitní systém. "Mutace přetvořily spike protein dost na to, aby se na něj protilátky nedokázaly dobře navázat - což umožňuje viru překonat imunitu vytvořenou předchozími nákazami či očkováním -, ale nikoliv natolik, aby virus nedokázal tento protein využít k průniku do našich buněk," píše Clarke.
Ačkoliv nevíme s jistotou, nakolik brazilská varianta uniká imunitě, některé poznatky naznačují, že to dokáže, tvrdí odborník. Zmiňuje loňské odhady některých vědců, že koronavirus se v Manausu rozšířil natolik, že bylo dosaženo kolektivní imunity, která viru neumožní dále se šířit. Mezitím ale počet případů ve městě opět vzrostl, potenciálně kvůli rezistenci varianty P1 vůči dříve získané imunitě, doplňuje vědec.
Proč vznikla varianta P1?
Víme, že viry mutují, že to je běžné a že tyto malé změny v genetickém kódu viru lze očekávat, konstatuje Clarke. Upozorňuje, že to neznamená, že tyto změny jsou vždy neškodné.
"Mnoho mutací bude bezvýznamných a některé virus oslabí, až odumře," pokračuje profesor. Varuje, že jiné jej naopak posilují, dávají mu výhodu před jinými variantami a umožňují mu překonat je.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Jelikož se lidé izolují, dbají více na osobní hygienu a nosí roušky, je pro virus výhodné být nakažlivější, deklaruje mikrobiolog. Doplňuje, že spolu s tím, jak lidé ve světě získávají imunitu skrze nákazu či očkování, je pro virus také příhodné změnit se, aby se na něj dále nedokázaly vázat protilátky a bránit jeho průniku do buněk.
Není tedy překvapivé, když varianty viru s takovými mutacemi získávají výhodu a převládají nad jinými variantami koronaviru, vysvětluje Clarke. Soudí, že virus k evoluci tlačí restriktivní opatření a rostoucí imunita.
Související

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , věda , Brazílie , Velká Británie
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 1 minutou

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou
před 21 minutami

Zemřel Jan Šrámek. Meteorolog z ČT tragicky zahynul v Itálii
před 53 minutami

Izrael do Gazy vpustí stovku vozů s pomocí. Není to dost, varují humanitární organizace a lékaři
před 1 hodinou

Metro C hlásí potíže už druhý den po sobě. Problémy dělá zabezpečovací zařízení
před 2 hodinami

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo
před 2 hodinami

Slovenský ministr zahraničí přebírá kremelskou propagandu. Zpochybňuje Kosovo, relativizuje ruskou agresi a srovnává Ukrajinu s Irákem
před 3 hodinami

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou
před 3 hodinami

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce
před 4 hodinami

OBRAZEM: Pohled do Rudolfina. Lidé se loučí s legendárním Jiřím Bartoškou
před 4 hodinami

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí
před 5 hodinami

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl
před 5 hodinami

Půl milionu lidí na pokraji smrti: Každý pátý obyvatel Pásma Gazy čelí hladomoru, varuje zpráva OSN
před 6 hodinami

V Pásmu Gazy může zemřít hlady do 48 hodin 14 tisíc dětí
před 6 hodinami

"Úroveň lidského utrpení v Gaze je nesnesitelná." Březnový zlom poštval Západ proti Izraeli
před 7 hodinami

Mír na Ukrajině se vzdaluje po telefonátu Trumpa s Putinem
před 8 hodinami

Západu došla trpělivost. Za brutální útoky v Pásmu Gazy chystá sankce na Izrael
před 8 hodinami

Konce sezóny se Lars Friis nedočkal. Kouč byl z pozice trenéra Sparty po prohře ve finále MOL Cupu odvolán
před 8 hodinami

Bude součástí týmu pro čtvrtfinále i Kämpf? Realizační tým o něj zájem má doufá, že to klapne
před 9 hodinami

Francie po prohře v klíčovém duelu sestupuje. Kanada poprvé prohrála a Maďarsko trápilo Nory
před 9 hodinami
USA jsou ve čtvrtfinále, Rakousko se k němu přiblížilo. Slováci na MS končí, Švýcaři dali 10 branek
V neděli pokračovalo dalšími čtyřmi zápasy hokejové mistrovství světa, hned tři z nich však měla jasný průběh, ve kterém favorit potvrzoval roli favorita a outsider zase roli outsidera. Odpoledne se role favoritů týkala Američanů proti Kazachstánu, večer pak Lotyšů proti Slovensku a Švýcarů proti Maďarsku. Nejvyrovnanějším duelem tak byl zápas skupiny A mezi Slovinskem a Rakouskem, kde našim jižním sousedům šlo o přiblížení se ke čtvrtfinále. I díky tomu, že duel vyhráli 3:2 až na samostatné nájezdy, stále ještě u nich existuje naděje na jejich první účast ve čtvrtfinále na MS vůbec.
Zdroj: David Holub