Proč koronavirus mutuje a jak je to nebezpečné? Profesor prozradil víc

NÁZOR - Britské zdravotnické úřady pátrají po neznámé osobě, která byla pozitivně testována na variantu koronaviru známou jako P1, upozorňuje buněčný mikrobiolog Simon Clarke v komentáři pro server The Conversation. Profesor z Univerzity v Readingu vysvětluje, že P1, někdy nazývaná jako brazilská varianta, je zřejmě nakažlivější než jiné formy viru a navíc je částečně resistentní vůči imunitě získané proděláním nemoci i očkováním.

V Británii bylo zatím na variantu P1 pozitivně testováno šest lidí, ale jeden z nich neudal své kontaktní údaje, shrnuje vědec. Dodává, že to vyvolalo urychlené snahy tuto osobu najít a vytrasovat její kontakty, aby se omezilo šíření této varianty koronaviru.

Má se za to, že uvedená varianta pochází z Manausu, metropole brazilského státu Amazonas, proto se jí také říká manausská varianta, poukazuje expert. Vysvětluje, že obavy vzbuzují její mutace.

Jednou z nich je mutace zvaná N501Y, která pochází z Velké Británie a umožňuje viru šířit se snadněji, nastiňuje odborník. Podotýká, že varianta P1 ale zahrnuje také mutaci E484K, která viru umožňuje odolávat protilátkám vzniklým při kontaktu s předchozími formami viru.

"V této fázi ale vědci stále zkoumají vlastnosti (varianty) P1," pokračuje autor komentáře. Odkazuje na úvodní studie, které ovšem zatím neprošly recenzním řízením, naznačující, že varianta P1 je o 40-120 % nakažlivější než varianta, která kolovala loni v létě například ve Velké Británii. Stejný výzkum také naznačuje, že u lidí, kteří se nakazili předchozími variantami koronaviru, roste riziko nové nákazy u varianty P1 o 25-61 %, dodává Clarke.    

Profesor zdůrazňuje, že brazilská varianta s vysokou pravděpodobností nedokáže zcela překonat imunitu vzniklou vakcinací, i když sdílí některé mutace a schopnosti s jihoafrickou variantou, u níž výzkum naznačuje, že má větší šanci nakazit lidi očkované vakcínou AstraZeneca než starší varianty viru, a je tedy pravděpodobné, že brazilská i jihoafrická varianta vykazují větší odolnost také vůči jiným vakcínám.

Důvodem je podle mikrobiologa skutečnost, že mutace zmíněných variant mění spike protein viru, který je jeho klíčovou součástí, na níž také cílí imunitní systém. "Mutace přetvořily spike protein dost na to, aby se na něj protilátky nedokázaly dobře navázat - což umožňuje viru překonat imunitu vytvořenou předchozími nákazami či očkováním -, ale nikoliv natolik, aby virus nedokázal tento protein využít k průniku do našich buněk," píše Clarke.

Ačkoliv nevíme s jistotou, nakolik brazilská varianta uniká imunitě, některé poznatky naznačují, že to dokáže, tvrdí odborník. Zmiňuje loňské odhady některých vědců, že koronavirus se v Manausu rozšířil natolik, že bylo dosaženo kolektivní imunity, která viru neumožní dále se šířit. Mezitím ale počet případů ve městě opět vzrostl, potenciálně kvůli rezistenci varianty P1 vůči dříve získané imunitě, doplňuje vědec.   

Proč vznikla varianta P1?

Víme, že viry mutují, že to je běžné a že tyto malé změny v genetickém kódu viru lze očekávat, konstatuje Clarke. Upozorňuje, že to neznamená, že tyto změny jsou vždy neškodné.

"Mnoho mutací bude bezvýznamných a některé virus oslabí, až odumře," pokračuje profesor. Varuje, že jiné jej naopak posilují, dávají mu výhodu před jinými variantami a umožňují mu překonat je.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Jelikož se lidé izolují, dbají více na osobní hygienu a nosí roušky, je pro virus výhodné být nakažlivější, deklaruje mikrobiolog. Doplňuje, že spolu s tím, jak lidé ve světě získávají imunitu skrze nákazu či očkování, je pro virus také příhodné změnit se, aby se na něj dále nedokázaly vázat protilátky a bránit jeho průniku do buněk.

Není tedy překvapivé, když varianty viru s takovými mutacemi získávají výhodu a převládají nad jinými variantami koronaviru, vysvětluje Clarke. Soudí, že virus k evoluci tlačí restriktivní opatření a rostoucí imunita.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) věda Brazílie Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

před 6 hodinami

Vlastimil Válek

Válek je v nemocnici a ruší program do konce týdne

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) je jen pár dní před Vánocemi hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici v Motole. Informoval o tom ve středu odpoledne na sociální síti. Válek zrušil pracovní program do konce týdne, komplikace podle jeho slov nejsou zásadní.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Severní Korea

Kim poslal do Ruska to nejlepší, co má k dispozici. Proti Ukrajincům stojí elitní jednotky Storm Corps

Daleko od svých domovů v jedné z nejuzavřenějších a nejvíce izolovaných zemí světa, se zhruba 11 000 severokorejských vojáků ocitá přímo uprostřed největšího evropského konfliktu od konce druhé světové války. Tyto jednotky, vyslané do Ruska, hrají roli v probíhajících bojích na Ukrajině, které již přinesly obrovské lidské i materiální ztráty na obou stranách.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

V Praze proběhla tisková konference s českým astronautem Alešem Svobodou. (18.12.2024) Prohlédněte si galerii

Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku

Český astronaut Aleš Svoboda se ve středu na tiskové konferenci v Praze podělil o zážitky z první fáze výcviku. Svoboda je prvním Čechem, který se tohoto výcviku účastní. Před dvěma lety si armádního pilota vybrala Evropská kosmická agentura (ESA). 

před 13 hodinami

před 14 hodinami

FSB (ruská kontrarozvědka)

Rusové zadrželi podezřelého z útoku na generála Kirillova. Terorismus, tvrdí Moskva

Rusko pokročilo s vyšetřováním bombového útoku na generála Igora Kirillova a jeho asistenta v Moskvě. Tajné služby oznámily, že v souvislosti s případem zadržely devětadvacetiletého Uzbeka. Rusové tvrdí, že podezřelého ke splnění úkolu najaly ukrajinské tajné služby, napsala BBC s odvoláním na ruské státní zpravodajské agentury. 

před 14 hodinami

Aktuální počasí: Česko překvapila ledovka. Meteorologové varují

Ledovka mohla ve středu ráno překvapit chodce i řidiče na některých místech. Meteorologové vydali výstrahu, ve které varují před zmíněným jevem na Českomoravské vrchovině a v části Jihomoravského kraje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy