Proč řádí koronavirus a o chřipce není slyšet? Odborník z Cambridge má odpověď

NÁZOR - Zatímco řádí pandemie covidu-19, o dalších respiračních onemocněních není tento rok příliš slyšet, konstatuje Stephen Kissler v komentáři pro server The Conversation. Imunolog z Cambridgeské univerzity dodává, že se nenaplnil strach ze souběhu covidu-19 a chřipky, přičemž výskyt druhé uvedené nemoci je na nejnižších zaznamenaných hodnotách.

Praktická absence chřipky může odrážet větší míru očkování, což je příklad Spojených států, ale izolace, mytí rukou a roušky hrají zřejmě větší roli, soudí odborník. Pokládá otázku, proč se nadále šíří virus SARS-CoV-2, když jsou uvedená opatření tak účinná proti chřipce.

Reprodukční čísla

Reprodukční číslo udává, jak dobře se nemoc šíří a v důsledku i jak obtížné jí je kontrolovat, vysvětluje Kissler. Nastiňuje, že číslo říká, kolik lidí pravděpodobně nakazí jeden infikovaný.

U sezónní chřipky se reprodukční číslo zpravidla pohybuje mezi 1,2-1,5, zatímco úvodní odhady pro SARS-CoV-2 oscilují mezi 2-4, poukazuje vědec. Dodává, že za "běžné" situace - bez roušek, izolace a pravidelného mytí rukou - je koronavirus zhruba dvakrát nakažlivější než chřipka.

"K zastavení šíření epidemie potřebujeme snížit R pod 1," pokračuje imunolog. Konstatuje, že to je mnohem jednodušší u sezónní chřipky, protože i kdyby izolace a roušky snížily o polovinu šíření obou nemocí, koronavirus se bude na rozdíl od chřipky dále šířit.

Toto vysvětlení však autor komentáře nepovažuje za plně uspokojivé, protože v zásadě říká, že koronavirus se šíří lépe, protože dokáže nakazit více lidí. Táže se proto, z jakého důvodu je vlastně vir SARS-CoV-2 tak obtížné kontrolovat.

Aerosol vs. kapénky

Koronavirus a chřipka se šíří podobně - přes kontaminované povrchy, velké respirační kapénky a menší respirační aerosoly, uvádí expert. Doplňuje, že u obou virů se význam jednotlivých cest značně liší.

"U chřipky jsou největším problémem kontaminované povrchy a kapénky," pokračuje Kissler. Poukazuje, že mytí rukou, roušky a izolace dobře chrání právě před tímto typem přenosu.

SARS-CoV-2 proti tomu využívá výbušné "superšíření", ve kterém zřejmě hraje velkou roli aerosol, upozorňuje odborník. Odkazuje na jednu z nedávných studií (která však zatím neprošla recenzním řízením) podporující myšlenku, že právě aerosolové šíření může vysvětlit rozdíl v šíření nového koronaviru a chřipky. Roušky, izolace a mytí rukou sice pomáhají, ale šíření skrze aerosol umožňuje viru SARS-CoV-2 snadněji překonat tato opatření, dodává Kissler.

Imunita

SARS-CoV-2 je pro lidi novým virem, máme jen nízkou míru imunity, kterou nám poskytla nákaza jinými koronaviry - a to ještě není jisté -, tudíž naše tělo nedokáže nákazu tímto virem detekovat a odrazit, vysvětluje imunolog. Zdůrazňuje, že u chřipky to je jiné.

Chřipka se objevuje každoročně, prakticky všichni jsme prodělali vážnější formu nákazy, a tak máme vůči chřipce zesílenou imunitu, konstatuje expert. Doplňuje, že pravě to nám pomáhá držet reprodukční číslo chřipky nízko, jelikož se snižuje pravděpodobnost šíření nákazy.

Bez této imunity by se reprodukční číslo chřipky zřejmě blížilo novému koronaviru, jako tomu bylo v případě chřipkové pandemie v roce 1918, vyzdvihuje akademik.   

Lidské chování

Weby, které sledují reprodukční číslo viru SARS-CoV-2, ukazují pozoruhodnou věc, všímá si Kissler. Za tu považuje skutečnost, že vyjma malých výkyvů oběma směry toto číslo v mnoha oblastech zůstává okolo hodnoty jedna.

Imunolog to přičítá lidskému chování. "Když lidé vidí případy SARS-CoV-2 ve svých komunitách, změní podle toho své chování," vyvozuje vědec. Vysvětluje, že v případě vysokého počtu nákaz lidé zůstávají doma a nechodí do restaurací, zatímco v případě nízkého počtu nákaz nechávají například děti hrát si s kamarády.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podobné rozhodování probíhá na komunální úrovni v podobě omezování pohybu, uzavírání provozoven či povinných roušek, přičemž tato nařízení jsou vydávána a uvolňována v závislosti na vážnosti epidemie, uvádí Kissler. Věří, že právě to drží nový koronavirus na hraně toho, kdy se může šířit.

Reprodukční číslo jakéhokoliv onemocnění, které se šíří hůře než covid-19, bylo pravděpodobně stlačeno pod hodnotu 1 a zda tomu tak skutečně je, se potvrdí, dojde-li odeznění viru SARS-CoV-2 a uvolnění restrikcí k návratu jiných respiračních onemocnění, nastiňuje expert. Poukazuje, že to se již děje v Austrálii, kde po uvolnění lockdownu loni v říjnu vystřelil počet případů dětských respiračních onemocnění, který výrazně převýšil běžné šíření respiračních syncyciálních virů.

Výhled do budoucna

"Je dobrou zprávou, že počty chřipky jsou momentálně nízko, ale musíme zůstat obezřetní," nabádá vědec. Podotýká, že chřipka se letos populací neprohnala, nenabudila naši imunitu, tudíž se může začít šířit v létě a i příští zimní chřipková sezóna může být mimořádně silná kvůli nedostatku imunity z letošního roku.

Větší význam tak bude hrát očkování, jelikož nízká míra šíření chřipky ovlivní také evoluci viru, upozorňuje Kissler. Tu podle něj vědci musejí bedlivě sledovat, jelikož její odhad je klíčem pro vytváření vakcíny pro nadcházející rok.  

Vzhledem k poklesu dalších respiračních onemocnění je naprosto zřejmé, že opatření k omezení viru SARS-CoV-2 fungují, deklaruje autor komentáře. Domnívá se, že pokud by tato opatření nebyla přijata, koronavirus by představoval ještě větší problém. Dodává, že v budoucím boji se známými i neznámými infekčními nemocemi tak máme jistotu, že disponujeme účinným souborem nástrojů, které ochrání naše zdraví.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) chřipka věda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy