Proč řádí koronavirus a o chřipce není slyšet? Odborník z Cambridge má odpověď

NÁZOR - Zatímco řádí pandemie covidu-19, o dalších respiračních onemocněních není tento rok příliš slyšet, konstatuje Stephen Kissler v komentáři pro server The Conversation. Imunolog z Cambridgeské univerzity dodává, že se nenaplnil strach ze souběhu covidu-19 a chřipky, přičemž výskyt druhé uvedené nemoci je na nejnižších zaznamenaných hodnotách.

Praktická absence chřipky může odrážet větší míru očkování, což je příklad Spojených států, ale izolace, mytí rukou a roušky hrají zřejmě větší roli, soudí odborník. Pokládá otázku, proč se nadále šíří virus SARS-CoV-2, když jsou uvedená opatření tak účinná proti chřipce.

Reprodukční čísla

Reprodukční číslo udává, jak dobře se nemoc šíří a v důsledku i jak obtížné jí je kontrolovat, vysvětluje Kissler. Nastiňuje, že číslo říká, kolik lidí pravděpodobně nakazí jeden infikovaný.

U sezónní chřipky se reprodukční číslo zpravidla pohybuje mezi 1,2-1,5, zatímco úvodní odhady pro SARS-CoV-2 oscilují mezi 2-4, poukazuje vědec. Dodává, že za "běžné" situace - bez roušek, izolace a pravidelného mytí rukou - je koronavirus zhruba dvakrát nakažlivější než chřipka.

"K zastavení šíření epidemie potřebujeme snížit R pod 1," pokračuje imunolog. Konstatuje, že to je mnohem jednodušší u sezónní chřipky, protože i kdyby izolace a roušky snížily o polovinu šíření obou nemocí, koronavirus se bude na rozdíl od chřipky dále šířit.

Toto vysvětlení však autor komentáře nepovažuje za plně uspokojivé, protože v zásadě říká, že koronavirus se šíří lépe, protože dokáže nakazit více lidí. Táže se proto, z jakého důvodu je vlastně vir SARS-CoV-2 tak obtížné kontrolovat.

Aerosol vs. kapénky

Koronavirus a chřipka se šíří podobně - přes kontaminované povrchy, velké respirační kapénky a menší respirační aerosoly, uvádí expert. Doplňuje, že u obou virů se význam jednotlivých cest značně liší.

"U chřipky jsou největším problémem kontaminované povrchy a kapénky," pokračuje Kissler. Poukazuje, že mytí rukou, roušky a izolace dobře chrání právě před tímto typem přenosu.

SARS-CoV-2 proti tomu využívá výbušné "superšíření", ve kterém zřejmě hraje velkou roli aerosol, upozorňuje odborník. Odkazuje na jednu z nedávných studií (která však zatím neprošla recenzním řízením) podporující myšlenku, že právě aerosolové šíření může vysvětlit rozdíl v šíření nového koronaviru a chřipky. Roušky, izolace a mytí rukou sice pomáhají, ale šíření skrze aerosol umožňuje viru SARS-CoV-2 snadněji překonat tato opatření, dodává Kissler.

Imunita

SARS-CoV-2 je pro lidi novým virem, máme jen nízkou míru imunity, kterou nám poskytla nákaza jinými koronaviry - a to ještě není jisté -, tudíž naše tělo nedokáže nákazu tímto virem detekovat a odrazit, vysvětluje imunolog. Zdůrazňuje, že u chřipky to je jiné.

Chřipka se objevuje každoročně, prakticky všichni jsme prodělali vážnější formu nákazy, a tak máme vůči chřipce zesílenou imunitu, konstatuje expert. Doplňuje, že pravě to nám pomáhá držet reprodukční číslo chřipky nízko, jelikož se snižuje pravděpodobnost šíření nákazy.

Bez této imunity by se reprodukční číslo chřipky zřejmě blížilo novému koronaviru, jako tomu bylo v případě chřipkové pandemie v roce 1918, vyzdvihuje akademik.   

Lidské chování

Weby, které sledují reprodukční číslo viru SARS-CoV-2, ukazují pozoruhodnou věc, všímá si Kissler. Za tu považuje skutečnost, že vyjma malých výkyvů oběma směry toto číslo v mnoha oblastech zůstává okolo hodnoty jedna.

Imunolog to přičítá lidskému chování. "Když lidé vidí případy SARS-CoV-2 ve svých komunitách, změní podle toho své chování," vyvozuje vědec. Vysvětluje, že v případě vysokého počtu nákaz lidé zůstávají doma a nechodí do restaurací, zatímco v případě nízkého počtu nákaz nechávají například děti hrát si s kamarády.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podobné rozhodování probíhá na komunální úrovni v podobě omezování pohybu, uzavírání provozoven či povinných roušek, přičemž tato nařízení jsou vydávána a uvolňována v závislosti na vážnosti epidemie, uvádí Kissler. Věří, že právě to drží nový koronavirus na hraně toho, kdy se může šířit.

Reprodukční číslo jakéhokoliv onemocnění, které se šíří hůře než covid-19, bylo pravděpodobně stlačeno pod hodnotu 1 a zda tomu tak skutečně je, se potvrdí, dojde-li odeznění viru SARS-CoV-2 a uvolnění restrikcí k návratu jiných respiračních onemocnění, nastiňuje expert. Poukazuje, že to se již děje v Austrálii, kde po uvolnění lockdownu loni v říjnu vystřelil počet případů dětských respiračních onemocnění, který výrazně převýšil běžné šíření respiračních syncyciálních virů.

Výhled do budoucna

"Je dobrou zprávou, že počty chřipky jsou momentálně nízko, ale musíme zůstat obezřetní," nabádá vědec. Podotýká, že chřipka se letos populací neprohnala, nenabudila naši imunitu, tudíž se může začít šířit v létě a i příští zimní chřipková sezóna může být mimořádně silná kvůli nedostatku imunity z letošního roku.

Větší význam tak bude hrát očkování, jelikož nízká míra šíření chřipky ovlivní také evoluci viru, upozorňuje Kissler. Tu podle něj vědci musejí bedlivě sledovat, jelikož její odhad je klíčem pro vytváření vakcíny pro nadcházející rok.  

Vzhledem k poklesu dalších respiračních onemocnění je naprosto zřejmé, že opatření k omezení viru SARS-CoV-2 fungují, deklaruje autor komentáře. Domnívá se, že pokud by tato opatření nebyla přijata, koronavirus by představoval ještě větší problém. Dodává, že v budoucím boji se známými i neznámými infekčními nemocemi tak máme jistotu, že disponujeme účinným souborem nástrojů, které ochrání naše zdraví.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) chřipka věda

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 30 minutami

před 2 hodinami

Dárci dostali možnost pomoci dvouleté Madlence.

Léčba Madlenky zabírá. Příběh holčičky výrazně zvýšil zájem o dárcovství

V ZOO Praha proběhl další velký nábor dárců kostní dřeně. Na akci pořádané Českým registrem dárců krvetvorných buněk a Nadačním fondem Kapka naděje oznámil Lukáš Přibyl, tatínek malé Madlenky, novinky o léčbě jeho dcery. Příběh malé pacientky s aplastickou anémií vzbudil před dvěma měsíci velký zájem veřejnosti a jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk tak nově vstoupilo více než 8 800 potenciálních dárců kostní dřeně.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Marek Výborný

"Česko mám moc rád." Výborný prozradil, co mu řekl papež

I Česko mělo zastoupení na nedělní inaugurační mši papeže Lva XIV. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na sociální síti X prozradil obsah rozhovoru s novou hlavou katolické církve. Papež podle jeho slov nezapomněl na to, jaký měl být jeho aktuální program, kdyby nezemřel jeho předchůdce.

před 6 hodinami

Čínská stealth stíhačka J-20

Čínské stíhačky na vzestupu. Důkazy přišly z pomezí Indie a Pákistánu

Čínské stíhačky J-20 nasazené pákistánským letectvem během nedávného střetu s Indií prokázaly, že dokážou obstát i proti evropským protivníkům. Západ, včetně Francie, Japonska a Spojených států, tak čelí rostoucí technologické i exportní výzvě. Čínská letecká produkce se rychle profesionalizuje a míří na trhy, které dosud ovládaly západní zbrojovky.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Švédsko si poradilo s Francií, Kanada se Slovenskem. Dánsko čeká přímý souboj o čtvrtfinále

Hokejisté Švédska nadále pokračují na světovém šampionátu v dominantní hře a tak není divu, že si v dalším zápase skupiny A poradili i s Francií. Zatímco předešlou výhru nad Slovinskem řídil Lindholm, tentokrát další tři body pro Seveřany zařídili dvěma kanadskými body za jeden gól a jednu asistenci Raymond a Lundeström. Ještě výrazněji si v dalším sobotním zápase skupiny A poradil další favorit turnaje Kanada se Slovenskem, jakkoli do tohoto utkání naši východní sousedé vstoupili sympaticky. Crosby, Celebrini a spol. však nakonec dirigovali výhru „javorových listů“ 7:0. Duel skupiny B mezi Dánskem a Norskem pak oba týmy usměrnil do závěrečných přímých soubojů o všechno. Zatímco Dánové budou bojovat s Německem o čtvrtfinále, Norové budou bojovat s Maďarskem o záchranu.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Jak dopadnou volby? První průzkum po vyhlášení termínu ovládlo ANO

Česko už ví, kdy půjde volit nové složení Poslanecké sněmovny. Opoziční hnutí ANO vévodí i prvnímu průzkumu po vyhlášení termínu sněmovních voleb. Hlas by mu dala téměř třetina voličů. Mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. Pětiprocentní hranici se nově vzdaluje Motoristům. 

před 10 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Co se zmrazenými ruskými aktivy? Využití má své limity, upozorňuje ekonom pro EZ

Debata o využití zmrazených ruských aktiv v Evropě sílí. Německý kancléř Friedrich Merz připustil možnost jejich mobilizace, avšak varoval před riziky pro finanční trhy. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz upozornil na právní i morální limity. Podle něj nelze jednat svévolně, a pokud k zabavení majetku dojde, musí se tak stát jednotně a transparentně.

před 11 hodinami

Jan Pavel II.

Papež Jan Pavel II. se narodil před 105 lety. Svatořečil mnohé postavy z českých dějin

Dne 18. května letošního roku tomu je přesně 105 let, co se narodil Jan Pavel II., který zastával papežský úřad mezi lety 1978 až 2005 a patřil mezi velmi oblíbené Svaté otce, a to mimo jiné proto, že dodával sílu a naději nejenom věřícím lidem žijícím pod komunistickou nadvládou. Dokonce mu je připisována zásluha na zániku komunistické totality na území střední i východní Evropy. Když v roce 1989 svatořečil Anežku Českou, všichni věřili, že v našich zemích bude konečně dobře. A tak se skutečně stalo: za pár dní vypukla sametová revoluce a totalitní režim padl. Kromě Anežky České papež Jan Pavel II. prohlásil za svaté i další významné postavy z českých dějin.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

včera

Princezna Kate a princ William se pochlubili zamilovaným snímkem.

Princezna Kate překonala rakovinu. V novém klipu odhalila, co jí pomohlo

Rakovina v posledních měsících pronásleduje členy britské královské rodiny. Král Karel III. s ní bojuje dodnes, zatímco princezna Kate ji pro tuto chvíli zdolala. Nyní se v rámci své role snaží o nejrůznější osvětu. V pondělí apelovala na spoluobčany, co se týká mentálního zdraví. 

včera

Starostové a nezávislí

Starostové odhalili program pro podzimní sněmovní volby

Starostové na sobotním republikovém sněmu představili program do podzimních sněmovních voleb. Tvrdí, že vychází z jejich zkušeností a každodenní práce na ministerstvech, v krajích i obcích a opírá se o zkušenosti z rozhovorů s lidmi. Hnutí dnes také potvrdilo lídry kandidátních listin, jejichž finální podoba bude známa nejpozději do konce června.

včera

Ilustrační fotografie.

Česko výrazně zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce v sousedních zemích

Česko od neděle zruší zákaz obchodu zvířat vnímavých ke slintavce a kulhavce (SLAK) z Maďarska a Slovenska a zákaz dovozu sena, slámy a zelené píce, oznámila Státní veterinární správa (SVS). V platnosti zůstává upravený režim pro nákladní dopravu na slovenských hranicích a mimořádná veterinární opatření pro přepravce a chovatele hospodářských zvířat.

Aktualizováno včera

Česko - Kazachstán 8:1. Řádil Červenka, při stém startu na MS dal hattrick

I když se českému týmu, který ještě v dánském Herningu ani jednou neprohrál, daří a postupem času se jeho hra lepší, přesto počítá ztráty. Poté, co už byl realizační tým v čele s Radimem Rulíkem nucen rozloučit se s útočníkem Jáchymem Kondelíkem kvůli jeho zlomenině ruky, visí stále otazník nad aktuálním stavem obránce Tomáše Kundrátka, jenž nenastoupí ani proti Kazachstánu. Na ledě se o sobotním odpoledni neobjeví ani Jakub Lauko, který byl loktem do obličeje udeřen v zápase s Maďarskem. Nastoupil však brankář Karel Vejmelka, jenž se po pauze vrací do branky, a také pochopitelně kapitán Roman Červenka, pro kterého jde o jubilejní 100. start na MS. Jak si Češi povedou proti Kazachstánu, to sledujte třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

Zdroj: David Holub

Další zprávy