NÁZOR - Spojitost mezi nemocí covid-19 a poruchou čichu a chuti se ukázala již v březnu 2020, kdy se koronavirová pandemie začala šířit světem, konstatuje Carl Philpott v komentáři pro server The Conversation. Profesor otorhinolaryngologie z University of East Anglia připomíná, že dosud se novým koronavirem nakazilo téměř 100 milionů lidí, přičemž 60 % pociťovalo narušení čichu a chuti a u 10 % z nich tyto symptomy přetrvávají.
Trvalejší symptom se tedy projevil u zhruba 6 milionů lidí a jejich počet roste, upozorňuje profesor. Pokládá otázku, co se s tím dá dělat.
"Ztrátě čichu se tradičně dostává na poli medicíny malé pozornosti, a proto neexistuje dostatek klinických testů léčby," přiznává odborník. Dodává, že v této oblasti probíhá jistý výzkum, ale nějakou dobu potrvá, než se jeho zjištění publikují.
Autor komentáře je členem mezinárodní expertní skupiny, která nedávno přezkoumala existující poznatky a diskutovala o možnostech léčby poruch čichu způsobené viry, včetně SARS-CoV-2. Na základě zkušeností s léčbou pacientů trpících tímto problémem bylo vydáno konsensuální stanovisko o terapii pro post-infekční čichovou dysfunkci.
Shoda panuje na tom, že nejlepší léčbou je čichový trénink a zvážit lze i podání kapek vitaminu A, uvádí Philpott. Naproti tomu konstatuje, že steroidy zřejmě nehrají žádnou roli v samotné léčbě, i když mohou pomoci bránit jiným problémům, které blokují nos, například rýmě.
Předchozí studie zkoumaly i jiné možnosti léčby, ale nejpřísnější vědecká metoda - randomizovaná kontrolní studie - v jejich případě zatím neproběhla, což limituje váhu doporučení zmíněné expertní skupiny, upozorňuje otorhinolaryngolog.
Čichový trénink
"Čichový trénink je terapie, kterou občas používají experti na poruchy čichu. Jejím přínosem je absence vedlejších efektů na ty, kteří ji využívají," pokračuje profesor. Doplňuje, že není nutný žádný předpis, jde o levnou a doma snadno realizovatelnou metodu.
Několik studií z posledního desetiletí naznačuje, že opakované, krátkodobé vystavení vůním může lidem, kteří ztratili čich, pomoci, nastiňuje odborník. Konstatuje, že to přínos se ukazuje především v případě pacientů, kteří o čich přišli v důsledku virové infekce, jakou je běžné nachlazení.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Stále ale není jasné, zda to platí i pro ztrátu čichu v důsledku nemoci covid-19, přiznává otorhinolaryngolog. Dodává však, že neexistuje jakýkoliv důvod domnívat se, že efekt bude jiný.
Při tradiční metodě čichového tréninku se používají čtyři vůně - hřebíček, rozmarýn, citron a eukalyptus, vysvětluje lékař. Podotýká, že v domácnosti lze nalézt mnoho věcí, které poskytují paletu vůní, tudíž si lidé mohou volit vůně, které znají, považují za příjemné a mají k nim vztah.
"Citronová a pomerančová kůra, muškátový oříšek, hřebíček, máta, eukalyptus, mletá káva, kokos a vanilka jsou běžné věci, které lze použít," píše Philpott. Odkazuje na web charitativní organizace Fifth Sense, kde se nachází konkrétní postup tréninku.
Čichový trénink stimuluje činnost specializovaných nervových buněk, čímž pomáhá obnovit čichové funkce, přičemž některé výzkumy ukazují, že se mohou projevit i změny v jistých oblastech mozku, uvádí expert. Zmiňuje závěry nejnovějších studií, že každých dvanáct týdnů by se měly měnit čtyři vůně, jelikož při tomto postupu lze dosáhnout větší obnovy čichu.
Jiné výzkumu ukazují, že čím větší počet týdnů trénink probíhá, tím lépe a pacienti by neměli přestat, pokud se výsledek neprojeví ihned, zdůrazňuje Philpott. Zároveň doplňuje, že každý, kdo pociťuje podobné dlouhodobé příznaky covidu-19, by se měl poradit s lékařem, případně navštívit specializovanou kliniku, především projevuje-li se u něj zkreslení jednotlivých vůní, známé jako parosmie.
"Nicméně čichový trénink je snadným a jednoduchým výchozím bodem k zotavení," konstatuje závěrem profesor.
Související
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , lékaři , věda
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Spotřeba uhlí ve světě je rekordní. Může za to válka na Ukrajině
před 2 hodinami
Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly nejsou schopny vytlačit ruské jednotky
před 3 hodinami
Ukrajincům se daří válku s Ruskem přenášet do Afriky a Sýrie. Pro Západ to je výhodné
před 4 hodinami
Severokorejci u Kursku působí jako čerstvé maso. Problémem je to, co bude následovat, varuje norský expert
před 4 hodinami
Princ byl v kontaktu s čínským agentem a přijde o britské královské Vánoce
před 5 hodinami
Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů
před 6 hodinami
Válek je v nemocnici a ruší program do konce týdne
před 6 hodinami
Ani Turecko, ani Rusko. Kdo je nejdůležitějším hráčem v budoucnosti Sýrie?
před 7 hodinami
Netanjahu poprvé řekl, dokdy bude izraelská armáda okupovat syrskou hranici
před 7 hodinami
Zelenskyj rázně: Kdo zaručí, že se Rusko nevrátí? Přestaňte za nás jednat s Kremlem o míru
před 8 hodinami
Trump pošle Kellogga "na zkušenou" do Kyjeva. Koordinaci západní pomoci Ukrajině převezme NATO
před 9 hodinami
Evropské unii dochází čas. Moment pravdy v otázce Ukrajiny se blíží
před 9 hodinami
Politico: Třetí světová válka už začala. Na Ukrajině zástupně válčí desítky zemí
před 10 hodinami
Není to demokracie, ale máme svobodu. Jak se Sýrie za týden od pádu Asada změnila?
před 10 hodinami
Kim poslal do Ruska to nejlepší, co má k dispozici. Proti Ukrajincům stojí elitní jednotky Storm Corps
před 11 hodinami
Polsko ohledně Sýrie spoléhá na EU. Mohlo by ale mít ambici zasáhnout Rusko tam, kde to nečeká
před 12 hodinami
Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku
před 13 hodinami
Feri zůstává ve vězení. S dovoláním k Nejvyššímu soudu neuspěl
před 13 hodinami
Rusové zadrželi podezřelého z útoku na generála Kirillova. Terorismus, tvrdí Moskva
před 14 hodinami
Aktuální počasí: Česko překvapila ledovka. Meteorologové varují
Ledovka mohla ve středu ráno překvapit chodce i řidiče na některých místech. Meteorologové vydali výstrahu, ve které varují před zmíněným jevem na Českomoravské vrchovině a v části Jihomoravského kraje.
Zdroj: Jan Hrabě