Ztráta čichu po covidu-19: profesor naznačil, co může pomoci

NÁZOR - Spojitost mezi nemocí covid-19 a poruchou čichu a chuti se ukázala již v březnu 2020, kdy se koronavirová pandemie začala šířit světem, konstatuje Carl Philpott v komentáři pro server The Conversation. Profesor otorhinolaryngologie z University of East Anglia připomíná, že dosud se novým koronavirem nakazilo téměř 100 milionů lidí, přičemž 60 % pociťovalo narušení čichu a chuti a u 10 % z nich tyto symptomy přetrvávají.

Trvalejší symptom se tedy projevil u zhruba 6 milionů lidí a jejich počet roste, upozorňuje profesor. Pokládá otázku, co se s tím dá dělat.

"Ztrátě čichu se tradičně dostává na poli medicíny malé pozornosti, a proto neexistuje dostatek klinických testů léčby," přiznává odborník. Dodává, že v této oblasti probíhá jistý výzkum, ale nějakou dobu potrvá, než se jeho zjištění publikují.

Autor komentáře je členem mezinárodní expertní skupiny, která nedávno přezkoumala existující poznatky a diskutovala o možnostech léčby poruch čichu způsobené viry, včetně SARS-CoV-2. Na základě zkušeností s léčbou pacientů trpících tímto problémem bylo vydáno konsensuální stanovisko o terapii pro post-infekční čichovou dysfunkci.

Shoda panuje na tom, že nejlepší léčbou je čichový trénink a zvážit lze i podání kapek vitaminu A, uvádí Philpott. Naproti tomu konstatuje, že steroidy zřejmě nehrají žádnou roli v samotné léčbě, i když mohou pomoci bránit jiným problémům, které blokují nos, například rýmě.   

Předchozí studie zkoumaly i jiné možnosti léčby, ale nejpřísnější vědecká metoda - randomizovaná kontrolní studie - v jejich případě zatím neproběhla, což limituje váhu doporučení zmíněné expertní skupiny, upozorňuje otorhinolaryngolog.

Čichový trénink

"Čichový trénink je terapie, kterou občas používají experti na poruchy čichu. Jejím přínosem je absence vedlejších efektů na ty, kteří ji využívají," pokračuje profesor. Doplňuje, že není nutný žádný předpis, jde o levnou a doma snadno realizovatelnou metodu.    

Několik studií z posledního desetiletí naznačuje, že opakované, krátkodobé vystavení vůním může lidem, kteří ztratili čich, pomoci, nastiňuje odborník. Konstatuje, že to přínos se ukazuje především v případě pacientů, kteří o čich přišli v důsledku virové infekce, jakou je běžné nachlazení.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Stále ale není jasné, zda to platí i pro ztrátu čichu v důsledku nemoci covid-19, přiznává otorhinolaryngolog. Dodává však, že neexistuje jakýkoliv důvod domnívat se, že efekt bude jiný.

Při tradiční metodě čichového tréninku se používají čtyři vůně - hřebíček, rozmarýn, citron a eukalyptus, vysvětluje lékař. Podotýká, že v domácnosti lze nalézt mnoho věcí, které poskytují paletu vůní, tudíž si lidé mohou volit vůně, které znají, považují za příjemné a mají k nim vztah.  

"Citronová a pomerančová kůra, muškátový oříšek, hřebíček, máta, eukalyptus, mletá káva, kokos a vanilka jsou běžné věci, které lze použít," píše Philpott. Odkazuje na web charitativní organizace Fifth Sense, kde se nachází konkrétní postup tréninku.

Čichový trénink stimuluje činnost specializovaných nervových buněk, čímž pomáhá obnovit čichové funkce, přičemž některé výzkumy ukazují, že se mohou projevit i změny v jistých oblastech mozku, uvádí expert. Zmiňuje  závěry nejnovějších studií, že každých dvanáct týdnů by se měly měnit čtyři vůně, jelikož při tomto postupu lze dosáhnout větší obnovy čichu.

Jiné výzkumu ukazují, že čím větší počet týdnů trénink probíhá, tím lépe a pacienti by neměli přestat, pokud se výsledek neprojeví ihned, zdůrazňuje Philpott. Zároveň doplňuje, že každý, kdo pociťuje podobné dlouhodobé příznaky covidu-19, by se měl poradit s lékařem, případně navštívit specializovanou kliniku, především projevuje-li se u něj zkreslení jednotlivých vůní, známé jako parosmie.

"Nicméně čichový trénink je snadným a jednoduchým výchozím bodem k zotavení," konstatuje závěrem profesor.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) lékaři věda

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 33 minutami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: Fico si útok pamatuje a po atentátu byl při vědomí. Ve hře je převoz do Bratislavy

Lékařské konzilium by mělo v pondělí rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy