NÁZOR - Před desetiletím zanechala globální finanční krize hluboké rány v podobě zničených příležitostí a nezaměstnanosti mladých lidí, deklaruje ekonom Guntram Wolff v komentáři pro server The Guardian. Ředitel think tanku Bruegel dodává, že především v Evropě je toto nadále patrné a nyní hrozí, že koronavirová krize bude mít pro lidi mladší 25 let stejné důsledky.
Odvážná opatření jsou nezbytná
Žádný z vůdčích politiků Francie, Itálie či Španělska, ani předsedkyně Evropské komise v posledních projevech zaměstnanost mladých ale neoznačili za prioritu, kritizuje Wolff. Deklaruje, že na nejvyšší politické úrovni je nutné se zaměřit na zamezení rizika vzniku ztracené generace, k čemuž jsou nezbytná odvážná opatření.
"Během finanční krize se americká míra nezaměstnanosti mladých zvýšila ze zhruba 10 % na 19 %, zatímco v Evropské unii stoupla ze 16 % na 26 %," píše ekonom. Dodává, že EU se na hodnoty z roku 2008 vrátila až v roce 2018, v USA klesala nezaměstnanost mladých mnohem rychleji, navíc některé evropské země si vedly mnohem hůř, než byl průměr - v Řecku, Španělsku a Itálii byla i loni nezaměstnanost mladých vyšší než před nárazem v roce 2008.
Nový velký nárůst nezaměstnanosti mladých vyvolaný koronavirovou pandemií se může napravovat opět celé desetiletí, ne-li déle, varuje expert. Vidí již první signály - nezaměstnanost mladých v USA byla letos v červenci dvojnásobná ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, a přestože se v Evropě nezaměstnanost mladých nezvýšila tak dramaticky, stále v prvních dvou letošních kvartálech vzrostla z 15 % na 17 %, zatímco nezaměstnanost ve věkové kategorii nad 55 let poklesla.
Za ještě více znepokojivou považuje autor komentáře skutečnost, že opatření k uvolnění trhu práce vzrostla o 5 %, stejně jako poměr mladých, kteří na hledání práce v dané situaci rezignovali. Některé země, například Španělsko a Chorvatsko, jsou opět zasaženy mnohem hůře, podotýká Wolff. Upozorňuje, že ve Španělsku se nezaměstnanost mladých zvýšila z 32 % na 40 % a v Chorvatsku ze 17 % na 24 %, zatímco v Británii jen z 11 % na 14 %.
"Spolu s Evropou v druhém významném lockdownu existuje riziko, že se tato čísla dále rapidně zhorší," pokračuje ekonom. Vysvětluje, že nezaměstnanost mladých přináší dlouhodobé škody, jelikož pracovníci, kteří jsou v mládí bez práce, zpravidla v životě vydělávají mnohem méně.
Mladí nezaměstnaní hledí do budoucnosti také mnohem méně optimisticky, zpravidla opouštějí později domácnost rodičů a později zakládají vlastní rodiny, konstatuje odborník. Připomíná, že průměrný Ital odchází z domácnosti rodičů až ve 30 letech, tudíž není překvapivé, že porodnost v Itálii patří spolu se Španělskem k nejnižším v Evropě.
Na mladé nelze zapomenout
"Ve zkratce, Evropa si nemůže dovolit opět zapomenout na své mladé," apeluje Wolff. Nabádá evropské instituce, aby přispěly ke snaze vyhnout se další ztracené generaci, o což by se měli zasadit také politici v jednotlivých zemích.
Prvořadou prioritou je přistoupit správně k evropské makroekonomické politice, míní expert. Vysvětluje, že jedním z důvodů pomalého poklesu nezaměstnanosti mladých v EU po finanční krizi z roku 2008 byla druhá vlna recese, která Evropu zasáhla v letech 2011-2013, kdy příliš brzké rozpočtové a měnové utahování zadusilo oživení.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Evropští politici v reakci na pandemii zatím tuto chybu neopakují a poskytují úctyhodnou fiskální podporu, která ale musí ekonomice EU pomáhat alespoň do roku 2023, uvádí autor komentáře. Politikům také doporučuje, aby zahájili cílené podpůrné programy pro přijímání mladých zaměstnanců.
Evropská komise sice přislíbila 22 miliard eur ze zotavovacího fondu EU na podporu zaměstnanosti mladých, to však při existenci tří milionů mladých bez práce napříč Unií není dostatečné, deklaruje ekonom. Domnívá se, že politici jednotlivých zemí budou muset navýšit vlastní rozpočty, aby usnadnili zaměstnávání mladých a vytváření pracovních míst.
Před deseti lety, slibům navzdory, došlo v mnoha částech Evropy k omezení podpory vzdělání, investic a rodin, což postihlo především mladé, upozorňuje Wolff s tím, že toto se nesmí opakovat. Podotýká, že díky uzavření škol žáci zameškávají látku, což ovlivňuje jejich životní příjmový výhled, a to platí především o dětech z rodin, kde není vzdělanostní zázemí takové, aby kompenzovalo ztracenou výuku.
"Tímto způsobem jsou dále prohlubovány nerovnosti v příležitostech," kritizuje odborník. Dodává, že mnoho evropských zemí nyní platí velkou cenu za pomalou digitalizaci škol a univerzit - německé školy například ani půl roku po příchodu koronaviru nedokázaly spustit adekvátní online výukové systémy.
Masivní růst veřejného zadlužení chrání firmy před krachem a zachovává ekonomické struktury, ale pokud chce Evropa zůstat konkurenceschopná, musí do své ekonomiky v budoucnu investovat ještě víc, tvrdí expert. Soudí, že neexistuje lepší investice než ta do mladých lidí, které pandemie v mnoha ohledech zasáhla výrazně více.
Související

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Kdo zaplatí vládní konsolidační balíček? Hlavně „obyčejný člověk“
Ekonomická krize , nezaměstnanost / nezaměstnaní , EU (Evropská unie) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 15 minutami

Starostové odhalili program pro podzimní sněmovní volby
před 1 hodinou

Česko výrazně zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce v sousedních zemích
Aktualizováno před 2 hodinami

Česko - Kazachstán 8:1. Řádil Červenka, při stém startu na MS dal hattrick
před 2 hodinami

Trump si bude volat s Putinem. S Bílým domem se spojí i Zelenskyj
před 3 hodinami

Izrael obnovuje mohutnou vojenskou aktivitu v Gaze. Chce definitivně porazit Hamás
před 4 hodinami

Američané ztratili s Němci třígólové vedení, přesto vyhráli. Finové uspěli v klíčovém souboji
před 4 hodinami

Putin se vyžívá v ponižování státníků. Kteří světoví lídři jsou další na řadě?
před 5 hodinami

Pavel Novotný pozastavil členství v ODS. S okamžitou platností
před 5 hodinami

Švédové i Švýcaři bez Hischiera si poradili s outsidery svých skupin
před 6 hodinami

Cizinec s podezřením na ebolu přišel do styku s dalšími lidmi. Hygienici je vypátrali
před 7 hodinami

Hertl národní tým neposílí. Vegas ho nepustilo, neprošel lékařskou prohlídkou
před 8 hodinami

Hrozí komplikace na D1. Silničáři opravují vozovku, jeden víkend stačit nebude
před 8 hodinami

Starostové nemění osvědčený tým. Rakušan zůstává předsedou hnutí
před 9 hodinami

Pravda o ruských požadavcích vyšla najevo. Trump se i tak opřel do Zelenského
před 10 hodinami

Smutný konec pátrání. Starostu z Domažlicka našli mrtvého
před 11 hodinami

Čtrnáctý papež Lev. Čím se zapsali do historie jeho stejnojmenní předchůdci?
před 11 hodinami

Rusové zasáhli na Ukrajině autobus s civilisty. Devět mrtvých
před 12 hodinami

Podezření na ebolu v Česku. Američana převezli z Tábora do Prahy
před 14 hodinami

Počasí se příští týden citelně oteplí
včera
Zelenskyj se snaží přesvědčit Trumpa, že Putin ho vodí za nos. Má šanci uspět?
V napjaté geopolitické hře mezi Kyjevem a Moskvou se zdá, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj aktuálně vítězí v boji o přízeň Donalda Trumpa. Ten se totiž po svém znovuzvolení snaží sehrát roli prostředníka mezi válčícími stranami. Zelenskyj ale doufá, že Trump konečně uvidí realitu — že Vladimir Putin o žádný skutečný mír nemá zájem a jen zdržuje, aby dosáhl svých maximalistických cílů.
Zdroj: Libor Novák