Putin a Merkelová řešili Afghánistán i Navalného. Rusové jej nepropustí

Ruský prezident Vladimir Putin po rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Moskvě na společné tiskové konferenci prohlásil, že hnutí Tálibán nesmí svou nově nabytou moc v Afghánistánu šířit do zahraničí. Kancléřka k situaci v Afghánistánu, která patřila k hlavním tématům setkání, řekla, že riziko terorismu v Afghánistánu lze prozatím zvládnout a že je třeba se snažit s Tálibánem jednat.

Merkelová, která letos po 16 letech končí působení v čele německé vlády a jejíž cesta do Moskvy je prakticky rozlučkovou, dala najevo, že k hlavním bodům dnešní diskuse s Putinem řadí i kauzu opozičního předáka Alexeje Navalného. Před médii oznámila, že prezidenta opět vyzvala k propuštění tohoto ostrého kritika Kremlu, který se loni v Berlíně léčil po otravě, z jejíž organizace viní ruské úřady. Navalnyj je od ledna, kdy se z Německa vrátil do vlasti, ve vězení a čekají ho další procesy s hrozícími tresty vězení.

Kancléřka před novináři zaujala k věznění Navalného důrazné stanovisko. "Z našeho pohledu nelze akceptovat odsouzení k pobytu v trestanecké kolonii na základě dřívějšího rozsudku, který Evropský soud pro lidská práva označil za zjevně nepřiměřený," prohlásila.

Putin se ve svém úvodním slovu tomuto tématu vyhnul. V odpovědích na dotazy novinářů však jasně naznačil, že žádost Merkelové zůstane i nadále nevyslyšená. Zopakoval už známé stanovisko Kremlu, že Navalnyj si odpykává tresty za porušení zákona, že byl odsouzen za trestné činy, nikoli za své politické aktivity.

Rozdílná stanoviska mají Putin a Merkelová i ke konfliktu na východě Ukrajiny, jejíž část kontrolují proruští separatisté podporovaní podle přesvědčení Kyjeva i Západu i vojensky Moskvou. Na dělící linii stále panuje napětí, umírají tam dál lidé, a rozhovory k urovnání situace stagnují Nicméně kancléřka dnes zdůraznila nutnost udržet mírová jednání mezi stranami při životě, "navzdory jejich pomalému postupu způsobenému hlubokým napětím mezi Ruskem a Ukrajinou".

Putin má na druhé straně dojem, že Kyjev chce mírová jednání opustit. Ukrajina podle něj připravuje právní kroky, které by v takový vývoj mohly vyústit. Prezident nevidí alternativu k minským mírovým plánům dojednaným v letech 2014 a 2015, které podle něj ukrajinská strana porušuje. Německá kancléřka by prý proto podle něj měla vyvinout tlak především na Kyjev.

Angela Merkelová má na neděli naplánovanou cestu na Ukrajinu. Hovořit při ní chce s tamním prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Přes řadu nezřídka ostrých neshod dala Merkelová už bezprostředně před setkáním s Putinem najevo, že Německo chce v dialogu s Ruskem pokračovat. "Nehledě na naše neshody v názorech je dobře, že spolu hovoříme. Tyto kontakty chceme nadále udržovat," řekla.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Vladimír Putin Afghanistán Alexej Navalnyj

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy