Putin hovořil s kubánským vůdcem, média připomněla rakety na Kubě

Ruský prezident Vladimir Putin dnes telefonicky hovořil se svým kubánským protějškem Miguelem Díazem-Canelem. Výměna názorů se týkala bilaterální obchodní, hospodářské a investiční spolupráce, uvedl Kreml podle agentury Interfax. Oba prezidenti také hovořili o "další koordinaci kroků obou zemí na mezinárodní scéně v souladu s principy strategického partnerství a tradicemi přátelství a vzájemného pochopení", dodalo komuniké.

Kubánský prezident poděkoval Putinovi za ruskou humanitární pomoc, včetně pomoci v boji proti šíření nákazy koronavirem.

Interfax v souvislosti s telefonátem prezidentů připomněl, že v polovině ledna náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v odpovědi na dotaz ohledně případného rozmístění ruských raket na Kubě a ve Venezuele v případu ztroskotání rozhovorů se Západem o bezpečnostních zárukách řekl, že nechce "nic potvrzovat ani vylučovat". NATO poté upozornilo, že vyslání ruských raket do tohoto regionu by mohlo znepokojit některé členské státy, a poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan slíbil rozhodnou reakci Washingtonu na takový krok Moskvy. Později ruské ministerstvo zahraničí vyjádřilo údiv nad takovou "hysterií"; Rjabkov podle něj prostě nechtěl přímo odpovědět na otázku ohledně případných ruských záměrů na Kubě a ve Venezuele.

Sám Rjabkov na počátku minulého měsíce varoval, že růst napětí mezi Ruskem a USA kvůli Ukrajině může vést k opakování kubánské krize z roku 1962 mezi Spojenými státy a Sovětským svazem, která se týkala rozmístění sovětských raket na Kubě. Tato krize přivedla svět na pokraj jaderné války. "Víte, může k tomu dojít," řekl Rjabkov 9. prosince podle agentury TASS. "Jestli, jak se říká, soudruzi z druhé strany nechápou a vše bude pokračovat tak, jak to je, můžeme se podle logiky vývoje událostí najednou probudit a ocitnout se v něčem podobném. Bude to celkově selhání diplomacie, selhání zahraniční politiky. Ale stále je čas pokusit se dosáhnout dohody na zdravém základě," prohlásil náměstek šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova.

Karibská krize propukla v roce 1962, kdy Moskva odpověděla na rozmístění amerických raket v Turecku vysláním svých střel na Kubu. USA pak zahájily námořní blokádu Kuby, kterou ukončily, když Moskva slíbila rakety stáhnout; USA se zavázaly nezaútočit na Kubu a odstranit rakety z Turecka.

Související

Více souvisejících

Kuba Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy