Putin v referendu obstál. Z Indie přišla gratulace, USA vyjádřily znepokojení

Indický premiér Naréndra Módí v dnešním telefonickém rozhovoru "vřele poblahopřál" ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi k výsledkům referenda, které schválilo ústavní změny umožňující mimo jiné Putinovi setrvat u moci až do roku 2036. Uvedla to tisková agentura AFP. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí naopak vyjádřila "znepokojení" nad průběhem hlasování.

"Jsme znepokojeni informacemi o snaze ruské vlády manipulovat výsledky nedávného hlasování o ústavních změnách, včetně informací o donucování voličů, vyvíjení nátlaku na odpůrce změn a o omezeních vůči nezávislým pozorovatelům," řekla mluvčí Morgan Ortagusová.

Podle přehledu zahraničních ohlasů, sestaveného listem Kommersant, v zahraničních médiích převládá skeptický pohled, že řešení Putinova následnictví se odkládá, režim se zabetonoval a žádný z ruských problémů se neřeší.

Sedmidenní ruský plebiscit podle listu The New York Times dospěl za využití všech nástrojů Kremlu k očekávanému výsledku, který má Putinovi zajistit setrvání u moci přinejmenším do roku 2036. Přitom ale není jasné, k čemu Putinovi byli voliči, když změny už schválil parlament a regionální sněmy po celé zemi. Putin nicméně melodramaticky přesvědčoval občany, že jejich hlasy jsou důležité, přestože změny už de facto začaly platit a v prodeji byla pozměněná ústava.

Financial Times se zase pozastavuje nad oznámením předběžných výsledků ještě před koncem referenda, což by v případě běžného hlasování bylo nezákonné. Ale v hlasování o ústavě máloco bylo normální, protože Kreml se obával nespokojenosti společnosti s Putinovým chováním během pandemie.

Ukrajinský server Strana.ua se domnívá, že výsledky referenda zmenšily riziko destabilizace v Rusku kvůli případnému soupeření o následnictví po Putinovi a současně "zabetonovaly nynější kurz ruského režimu", vytvářený posledních dvacet let. "Pro Ukrajinu to znamená neměnnost nynějšího kurzu Moskvy ve všech klíčových otázkách," poznamenal komentátor s tím, že jde o problém Donbasu, Krymu i konfrontace Ruska se Západem, v jejímž rámci se odehrává již šest let trvající konflikt na východě Ukrajiny.

Ukrajinska pravda ironicky připomíná někdejší Putinova slova, že "v roce 2008 odejdu do opozice a budu nadávat na režim". Ale dodává, že po 13 letech od tohoto výroku už nikdo ve splnění slibu nedoufá a Putin tu zůstane "nadlouho, možná doživotně", a to i "s carskými plnomocemi".

Kanadský list The Globe and Mail připouští, že nic zásadního se v Rusku nezměnilo, jen sedmašedesátiletý bývalý důstojník KGB, který zůstává u moci, uzavřel debatu o tom, kdo může být jeho nástupcem. Svým odpůrcům doma i v cizině vyslal vzkaz, že nemá smysl hledět kupředu. A pokud se nestane něco šokujícího, Západ bude mít nadále co do činění právě s Vladimirem Putinem.

Počínání Kremlu připomíná komentátorovi Neue Zürcher Zeitung lživost sovětské ústavy z roku 1977, která se soupisem fiktivních práv sovětských pracujících snažila zakrýt absolutní monopol komunistické strany na moc. Nynější změny ruské ústavy nijak nezmírní hlavní problémy Ruska v podobě korupce, chybějící ochrany občanských práv, udušení soukromé iniciativy a přílišného vlivu státu na ekonomiku. Ani hlavní starost ruské elity - o zachování moci a příjmů - není v dlouhodobé perspektivě odstraněna. Neřešený problém nástupnictví po Putinovi se prostě odkládá, než vyprší čas na biologických hodinách. A tolik zdůrazňovaná důležitost stability režimu stojí na vratkém základě.

Die Welt upozorňuje, že Putin získal vytoužený výsledek, ale hlasování o ústavě neodpovídalo ani obvyklým nízkým standardům. Škody způsobené slabé ruské demokracii jsou obrovské, a to nejen proto, že Putin smí vládnout doživotně. Je totiž možné, že v budoucnu se v Rusku bude hlasovat právě takto - až dokud nebude dosaženo žádoucího výsledku.

Související

Vladimír Putin

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu s cílem dát ji do souladu se současnou realitou, uvedl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s odvoláním na vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina.  

Více souvisejících

Vladimír Putin referendum Naréndra Módí (indický premiér) Indie USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

včera

včera

včera

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

včera

Metro C nepojede v úvodu prázdnin v celé délce trasy. Bude výluka

Pražskou hromadnou dopravu čeká na úvod letních prázdnin v jedné oblasti zatěžkávací zkouška. Na jednom z úseků linky metra C bude totiž po dobu pěti dní přerušen provoz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy