Rodiče zmizelé Madeleine prohráli spor u Evropského soudu pro lidská práva

odiče Madeleine McCannové, která jako tříletá zmizela v roce 2007 na společné dovolené v Portugalsku, prohráli spor u Evropského soudu pro lidská práva. Stěžovali si na rozhodnutí portugalského nejvyššího soudu, který jim zamítl odškodné za pomluvu kvůli výrokům portugalského vyšetřovatele Gonçala Amarala.

Ten tvrdil, že jejich dcera zemřela nešťastnou náhodou, rodiče to utajili a tvrdili, že byla unesena. Informoval o tom dnes deník The Guardian.

Vyšetřovatele Amarala, který v roce 2007 pátrání po Madeleine vedl, zažalovali Kate a Gerry McCannovi v Portugalsku za výroky publikované v knize z roku 2008 Maddie - Pravda o lži, v dokumentu a v rozhovoru pro média. Lisabonský soud v roce 2015 nařídil Amaralovi zaplatit rodičům půl milionu eur (asi 12,5 milionu Kč) jako odškodné, odvolací soud a následně i ten nejvyšší verdikt zrušily.

Rodiče se poté obrátili na soud ve Štrasburku s tím, že byla porušena jejich práva, mimo jiné na spravedlivý proces a respektování soukromí a rodinného života. Uvedli také, že Amaralovy výroky poškodily jejich pověst a právo presumpce neviny. Oba odmítají, že by se podíleli na zmizení své dcery. Evropský soud mimo jiné uvedl, že McCannovi byli veřejně známými osobami už před vydáním Amaralovy knihy a že jejich pověst mohla utrpět i tím, že byli v roce 2007 vyšetřováni jako podezřelí. Proti verdiktu štrasburského soudu se mohou ve tříměsíční lhůtě odvolat.

Holčička zmizela 3. května 2007 z turistickém komplexu Praia da Luz, když její rodiče večeřeli s přáteli v blízké restauraci. Pokoj, v němž kromě Madeleine nechali také o rok mladší dvojčata, podle svých slov pravidelně kontrolovali. Při návratu kolem 22:00 zjistili, že Madeleine zmizela a ihned to oznámili policii.

Portugalská policie v roce 2007 označila za podezřelé oba rodiče, oficiální obvinění proti nim ale nevznesla a v roce 2008 je formálně zbavila podezření, uvádí The Guardian. Portugalští policisté se domnívali, že Madeleine mohla zemřít nešťastnou náhodou a rodiče pak její tělo ukryli. Další z verzí byl únos či násilný čin. Podle vyšetřovatelů je pravděpodobné, že dívka zemřela. Její tělo se nenašlo.

Případem se kromě portugalské a britské policie zabývali i němečtí vyšetřovatelé, kteří v roce 2020 oznámili, že mají podezřelého. Letos v dubnu i portugalská prokuratura uvedla, že má podezřelého, který byl identifikován ve spolupráci s německými úřady. Podle médií jde o Christiana Brücknera, který byl v Německu odsouzen k trestu vězení za znásilnění americké seniorky v roce 2005 ve stejném městě, odkud dva roky nato zmizela Madeleine. Odsouzen byl i v minulosti i za sexuální zneužívání dětí.

Související

Veronika Bílková Rozhovor

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

Více souvisejících

Soud pro lidská práva Štrasburk Madeleine McCannová Únos Madeleine McCannové

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy