Rozpad Británie po brexitu? Průzkumy ukázaly, co si myslí Skotové

Další dva průzkumy veřejného mínění tento týden naznačují, že ve Skotsku společně s britským odchodem z Evropské unie narostla podpora pro odtržení od Spojeného království.

Už o víkendu čísla agentury YouGov poprvé od roku 2015 ukazovala těsnou převahu zastánců nezávislosti, s téměř totožnými výsledky nyní přišly také analytici z Panelbase a Survation.

První z těchto dvou společností hovoří o 52 procentech respondentů pro nezávislost, informoval dnes na své titulní stránce skotský deník The National. Oproti prosincovému průzkumu Panelbase jejich podíl narostl o pět procentních bodů. Stejný posun zaznamenala podle webu Politico agentura Survation, při jejím dotazování se nicméně pro odtržení Skotska od Británie vyjádřilo 50 procent lidí.

"Tři průzkumy provedené v posledních dnech v průměru ukazují převahu (odpovědi) 'ano' v poměru 51 procent ku 49," komentoval situaci přední britský expert na veřejné mínění profesor John Curtice. "Průzkumy provedené minulý rok shodně naznačovaly, že podpora pro nezávislost narostla z 45 procent na 48, 49 procent... Teď, když došlo k brexitu, se zdá, že změnili názor i další voliči, kteří (v brexitovém referendu před čtyřmi lety) hlasovali za setrvání (v EU)," řekl Curtice deníku The National.

Británie v noci na sobotu formálně opustila EU v důsledku referenda, v němž v červnu 2016 brexit podpořilo necelých 52 procent účastníků. Ve Skotsku bylo ale 62 procent hlasujících proti odchodu země z Evropské unie. Tamní nejsilnější politická strana SNP kvůli tomu volá po novém referendu o nezávislosti regionu, které by mohlo otevřít cestu ke skotskému návratu do unie.

Možnost rozhodnout o budoucnosti Skotska nicméně tamní voliči poměrně nedávno dostali. V září 2014 bylo 55procentní většinou osamostatnění odmítnuto. Nové referendum o této otázce stejně jako předtím nemůže skotský parlament vyhlásit bez souhlasu Londýna.

Britský premiér Boris Johnson ovšem takovýto vývoj nechce připustit a minulý měsíc odmítl žádost skotské premiérky Nicoly Sturgeonové o převod příslušných pravomocí.

Šéfka SNP nyní naznačuje, že pokud bude Johnson nadále trvat na své pozici, mohla by začít hledat jiný způsob jak v souladu s britským právem plebiscit uspořádat.

Před skotským hlasováním v roce 2014 upozorňovala Evropská komise, že případné samostatné Skotsko by se nestalo členskou zemí EU automaticky. Jako každý nový zájemce o členství by muselo absolvovat celý poměrně komplikovaný přístupový proces.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Skotsko

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy