Ruské bombardéry utvořily rekord v čase i délce letu

Ruské nadzvukové strategické bombardéry Tu-160 překonaly ve své kategorii světový časový i dálkový rekord při letu bez přistání. Napsala to agentura RIA Novosti s odvoláním na velitele dálkového letectva ruských leteckých a kosmických sil generálporučíka Sergeje Kobylaše.

Generál přesná čísla nesdělil. Uvedl jen, že oba letouny letěly bez přistání více než 25 hodin, přičemž překonaly vzdálenost přes 20.000 kilometrů. "Na letadlech této třídy ještě nikdo neletěl déle," prohlásil Kobylaš.

Předchozí rekord držely také bombardéry Tu-160. V roce 2010 zůstaly ve vzduchu 24 hodin a 24 minut, napsala RIA Novosti.

Ruské ministerstvo obrany upřesnilo, že bombardéry při svém nynějším rekordu létaly nad neutrálními vodami Severního ledového oceánu, Tichého oceánu, Karského moře, Moře Laptěvů, Východosibiřského, Čukotského a Barentsova moře. Palivo jim za letu přečerpalo šest zásobovacích letounů Il-78.

Ministerstvo rovněž uvedlo, že na jednotlivých úsecích dráhy letu stroje Tu-160 doprovázely moderní ruské stíhačky Su-35S a také letouny jiných států.

Let ruských strategických bombardérů zaznamenalo i Severoamerické velitelství protivzdušné obrany (NORAD). Na twitteru informovalo, že obě letadla zjistily stíhačky F-22 Raptor a radarový letoun Boeing E-3 vybavený systémem včasného varování a řízení AWACS.

#NORAD F-22 Raptors and an E-3 Airborne Warning and Control System aircraft, supported by KC-135 air refuelers, positively identified two Tu-160 bombers and two Su-35 fighter aircraft entering the Alaskan Air Defense Identification Zone (ADIZ) three times last night.

— North American Aerospace Defense Command (@NORADCommand) September 19, 2020

I když oba ruské stroje třikrát vstoupily do identifikační zóny americké protivzdušné obrany a přiblížily se na 50 námořních mil k aljašskému ostrovu Nunivak, zůstaly v mezinárodním vzdušném prostoru, uvedl NORAD.

Související

Více souvisejících

Ruská armáda Tu-160 Rusko USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy