
NÁZOR – Turecko navrhlo řešení stávající krize, kterou vyvolal předchozí nákup ruského protivzdušného obranného systému S-400 pro tureckou armádu, upozorňuje Mark Episkopos, vojenský historik a publicista z think tanku Center for National Interest. V komentáři pro server National Interest připomíná, že Washington dlouhodobě trvá vyřazení Tureckem nakoupených systémů ze služby, ale Ankara vyjadřuje spíše zájem na možné kompromisní dohodě.
Krétský model
Episkopos poukazuje, že turecký ministr obrany Hulusi Akar v rozhovoru z počátku února nabídl možnost označovanou jako krétský model. „Říkali jsme to již dříve, ohledně modelu použitého pro S-300 na Krétě, jsme otevřeni vyjednávání,“ cituje autor komentáře Akarova slova. Pokládá proto otázku, co vlastně krétský model je a jak by mohl případně fungovat.
V polovině 90. let hledal Kypr způsob jak odradit Turecko od narušování svého vzdušného prostoru, nastiňuje historik. Vysvětluje, že americká pomoc nebyla tehdy ve hře, tudíž se Kypr obrátil na Rusko a uzavřel ambiciózní kontrakt na nákup protivzdušného raketového systému S-300.
„Ankara rychle oznámila, že vnímá kyperskou dohodu o S-300 jako existenční hrozbu,“ pokračuje Episkopos. Dodává, že Turecko signalizovalo odvetná opatření, která zahrnovala i otevřenou válku, pokud nebude systém odstraněn.
Výsledná krize eskalovala tak dlouho, dokud znesvářené strany nedosáhly jistého kompromisu, uvádí historik. Ten podle něj spočíval v tom, že kyperský systém S-300 byl předán řecké armádě a umístěn na řeckém ostrově Kréta. Tím, že turečtí představitelé nyní zmiňují tuto anabázi jako možnou kompromisní dohodu, avizují v zásadě dvě věci, soudí Episkopos.
Zaprvé, Turecko je připraveno zachovat systém S-400 ve stavu, kdy není plně funkční, míní autor komentáře. Poukazuje, že podle Ankary není systém využíván permanentně, ale jeho aktivace se odvíjí od úrovně ohrožení, která ovlivňuje turecké rozhodování.
Zadruhé, Ankara je zřejmě ochotná prozkoumat možnost, že její systémy S-400 budou na časově neomezenou dobu uskladněny mimo turecké území, které zároveň není územím Severoatlantické aliance, konstatuje Episkopos. Věří, že Turecko si od těchto ústupků slibuje opětovné zapojení do programu bojového letounu F-35, z něhož bylo po nákupu systémů S-400 vyloučeno.
Snadné řešení není v dohledu
Stejně tak Turecko věří, že by mohlo dosáhnout uvolnění amerických sankcí a zároveň si ponechat ruské zbraně, které si objednalo v roce 2017, domnívá se historik. Deklaruje, že návrh Ankary ovšem obsahuje podstatné nejasnosti.
„Za všechny, neexistuje náznak, že by Bidenova administrativa byla ochotná tolerovat S-400 na turecké půdě i v neaktivním stavu,“ píše Episkopos. Připomíná, že jistou verzi kompromisního uskladnění předložil již v roce 2019 předchůdce Joe Bidena v Bílém domě Donald Trump, ale ta nikdy nezískala smysluplný rozměr.
Komentář v originálním změní si můžete přečíst zde.S-400 by tedy musely být uskladněny mimo turecké území, ale z toho vyplývá další problém, soudí autor komentáře. Považuje za něj absenci oboustranně přijatelného místa, jelikož Řecko a spolu s ním zbytek Evropy by pravděpodobně netolerovalo S-400 na s Tureckem spřízněném Severní Kypru, přičemž případný převoz systému do Libye je pro vrchní velení NATO téměř jistě neakceptovatelný.
Jako poslední zmiňuje Episkopos skutečnost, že S-400 je mnohem pokročilejší zbraň než S-300 a představuje větší vojenské riziko pro turecké sousedy, tudíž bude těžší dosáhnout nějakého kompromisu.
Žádné snadné řešení tak není v dohledu, shrnuje historik. Očekává proto, že stávající diplomatický pat mezi Washingtonem a Ankarou ohledně tureckých systémů S-400 bude i v nejbližší budoucnosti určovat vojenskou spolupráci mezi Spojenými státy a Tureckem.
Související

SZÚ varuje před onemocněním botulismem po léčbě obezity v Turecku

Turecko a Maďarsko zahájí proces ratifikace finské žádosti o vstup do NATO
Turecko , USA (Spojené státy americké) , Rakety S-400 , Rakety S-300 , Kypr
Aktuálně se děje
před 4 minutami

Balaš: Většina krajů má na středních školách pro uchazeče dost míst
před 6 minutami

Ministerstvo navrhuje nevydávat víza i Rusům a Bělorusům, kteří mají i jiné občanství
před 19 minutami

Jana Nepomuckého umučili před 650 lety. Patří mezi nejoblíbenější světce na světě
před 24 minutami

Na francouzských letištích hrozí další stávky, varoval úřad
před 27 minutami

"Všechno je na oko," křičí někdo na Putina ve videu z Mariupolu
před 29 minutami

Dům zastřeleného novináře Kuciaka bude zbourán, vznikne památník
před 30 minutami

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé
před 53 minutami

Úleva v Banské Štiavnici. Žádnou z budov nebude po požáru nutné zbourat
před 1 hodinou

NKÚ: Peníze určené na tzv. genderové audity stát nevyužil účelně
před 1 hodinou

Čína reaguje na zatykač na Putina. Vyzvala soud k objektivitě
před 1 hodinou

Ve sbírce zákonů vyšlo zkrácení valorizace penzí, je možné dát podnět k ÚS
před 1 hodinou

Australská policie poprvé obvinila veterána z vraždy spáchané v Afghánistánu
před 1 hodinou

Antonín Novotný se chopil moci před 70 lety. Neváhal potlačovat oponenty, diktaturu KSČ ale proměnil
před 2 hodinami

Milion chvilek dostal pokutu za kampaň v prezidentských volbách
Aktualizováno před 2 hodinami

Ukrajinská armáda hlásí odražení téměř sedmi desítek útoků na východě země
před 2 hodinami

Blažek potvrdil, že Zeman ve dvou případech chtěl abolici pro spolupracovníky
Aktualizováno před 2 hodinami

Volkswagenu zmrazil ruský soud všechna aktiva v zemi
Aktualizováno před 3 hodinami

Putin: Rusko je otevřené politickému a diplomatickému řešení ukrajinské krize
před 4 hodinami

Předpověď počasí na víkend: Bude chladněji než v týdnu, vyplývá z předpovědi
před 5 hodinami
Čínský prezident Si Ťin-pching přicestuje do Moskvy na jednání s Putinem
Čínský prezident Si Ťin-pching přijede na třídenní návštěvu Ruska a očekává se, že se dnes setká s prezidentem Vladimirem Putinem. Hlavní část jednání je plánována na úterý. Čínský prezident s Putinem patrně podepíše deklaraci, která má znamenat začátek nové éry čínsko-ruských vztahů.
Zdroj: ČTK