Co s ruskými raketami v Turecku? Vojenský historik naznačil možné řešení

NÁZOR – Turecko navrhlo řešení stávající krize, kterou vyvolal předchozí nákup ruského protivzdušného obranného systému S-400 pro tureckou armádu, upozorňuje Mark Episkopos, vojenský historik a publicista z think tanku Center for National Interest. V komentáři pro server National Interest připomíná, že Washington dlouhodobě trvá vyřazení Tureckem nakoupených systémů ze služby, ale Ankara vyjadřuje spíše zájem na možné kompromisní dohodě.

Krétský model

Episkopos poukazuje, že turecký ministr obrany Hulusi Akar v rozhovoru z počátku února nabídl možnost označovanou jako krétský model. „Říkali jsme to již dříve, ohledně modelu použitého pro S-300 na Krétě, jsme otevřeni vyjednávání,“ cituje autor komentáře Akarova slova. Pokládá proto otázku, co vlastně krétský model je a jak by mohl případně fungovat.

V polovině 90. let hledal Kypr způsob jak odradit Turecko od narušování svého vzdušného prostoru, nastiňuje historik. Vysvětluje, že americká pomoc nebyla tehdy ve hře, tudíž se Kypr obrátil na Rusko a uzavřel ambiciózní kontrakt na nákup protivzdušného raketového systému S-300.

„Ankara rychle oznámila, že vnímá kyperskou dohodu o S-300 jako existenční hrozbu,“ pokračuje Episkopos. Dodává, že Turecko signalizovalo odvetná opatření, která zahrnovala i otevřenou válku, pokud nebude systém odstraněn.

Výsledná krize eskalovala tak dlouho, dokud znesvářené strany nedosáhly jistého kompromisu, uvádí historik. Ten podle něj spočíval v tom, že kyperský systém S-300 byl předán řecké armádě a umístěn na řeckém ostrově Kréta. Tím, že turečtí představitelé nyní zmiňují tuto anabázi jako možnou kompromisní dohodu, avizují v zásadě dvě věci, soudí Episkopos.

Zaprvé, Turecko je připraveno zachovat systém S-400 ve stavu, kdy není plně funkční, míní autor komentáře. Poukazuje, že podle Ankary není systém využíván permanentně, ale jeho aktivace se odvíjí od úrovně ohrožení, která ovlivňuje turecké rozhodování.

Zadruhé, Ankara je zřejmě ochotná prozkoumat možnost, že její systémy S-400 budou na časově neomezenou dobu uskladněny mimo turecké území, které zároveň není územím Severoatlantické aliance, konstatuje Episkopos. Věří, že Turecko si od těchto ústupků slibuje opětovné zapojení do programu bojového letounu F-35, z něhož bylo po nákupu systémů S-400 vyloučeno.

Snadné řešení není v dohledu

Stejně tak Turecko věří, že by mohlo dosáhnout uvolnění amerických sankcí a zároveň si ponechat ruské zbraně, které si objednalo v roce 2017, domnívá se historik. Deklaruje, že návrh Ankary ovšem obsahuje podstatné nejasnosti.

„Za všechny, neexistuje náznak, že by Bidenova administrativa byla ochotná tolerovat S-400 na turecké půdě i v neaktivním stavu,“ píše Episkopos. Připomíná, že jistou verzi kompromisního uskladnění předložil již v roce 2019 předchůdce Joe Bidena v Bílém domě Donald Trump, ale ta nikdy nezískala smysluplný rozměr.

Komentář v originálním změní si můžete přečíst zde.

S-400 by tedy musely být uskladněny mimo turecké území, ale z toho vyplývá další problém, soudí autor komentáře. Považuje za něj absenci oboustranně přijatelného místa, jelikož Řecko a spolu s ním zbytek Evropy by pravděpodobně netolerovalo S-400 na s Tureckem spřízněném Severní Kypru, přičemž případný převoz systému do Libye je pro vrchní velení NATO téměř jistě neakceptovatelný.

Jako poslední zmiňuje Episkopos skutečnost, že S-400 je mnohem pokročilejší zbraň než S-300 a představuje větší vojenské riziko pro turecké sousedy, tudíž bude těžší dosáhnout nějakého kompromisu.

Žádné snadné řešení tak není v dohledu, shrnuje historik. Očekává proto, že stávající diplomatický pat mezi Washingtonem a Ankarou ohledně tureckých systémů S-400 bude i v nejbližší budoucnosti určovat vojenskou spolupráci mezi Spojenými státy a Tureckem.

Související

Více souvisejících

Turecko USA (Spojené státy americké) Rakety S-400 Rakety S-300 Kypr

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 2 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin se i týden po útoku odmítá setkat s rodinami obětí střelby

Vypadá to, že ruský prezident Vladimir Putin nemá v úmyslu setkat se s rodinami obětí nedávného teroristického útoku na předměstí Moskvy, při kterém přišlo o život 143 lidí. Kreml ve čtvrtek nejevil žádné náznaky ohledně takového setkání.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy