Co s ruskými raketami v Turecku? Vojenský historik naznačil možné řešení

NÁZOR – Turecko navrhlo řešení stávající krize, kterou vyvolal předchozí nákup ruského protivzdušného obranného systému S-400 pro tureckou armádu, upozorňuje Mark Episkopos, vojenský historik a publicista z think tanku Center for National Interest. V komentáři pro server National Interest připomíná, že Washington dlouhodobě trvá vyřazení Tureckem nakoupených systémů ze služby, ale Ankara vyjadřuje spíše zájem na možné kompromisní dohodě.

Krétský model

Episkopos poukazuje, že turecký ministr obrany Hulusi Akar v rozhovoru z počátku února nabídl možnost označovanou jako krétský model. „Říkali jsme to již dříve, ohledně modelu použitého pro S-300 na Krétě, jsme otevřeni vyjednávání,“ cituje autor komentáře Akarova slova. Pokládá proto otázku, co vlastně krétský model je a jak by mohl případně fungovat.

V polovině 90. let hledal Kypr způsob jak odradit Turecko od narušování svého vzdušného prostoru, nastiňuje historik. Vysvětluje, že americká pomoc nebyla tehdy ve hře, tudíž se Kypr obrátil na Rusko a uzavřel ambiciózní kontrakt na nákup protivzdušného raketového systému S-300.

„Ankara rychle oznámila, že vnímá kyperskou dohodu o S-300 jako existenční hrozbu,“ pokračuje Episkopos. Dodává, že Turecko signalizovalo odvetná opatření, která zahrnovala i otevřenou válku, pokud nebude systém odstraněn.

Výsledná krize eskalovala tak dlouho, dokud znesvářené strany nedosáhly jistého kompromisu, uvádí historik. Ten podle něj spočíval v tom, že kyperský systém S-300 byl předán řecké armádě a umístěn na řeckém ostrově Kréta. Tím, že turečtí představitelé nyní zmiňují tuto anabázi jako možnou kompromisní dohodu, avizují v zásadě dvě věci, soudí Episkopos.

Zaprvé, Turecko je připraveno zachovat systém S-400 ve stavu, kdy není plně funkční, míní autor komentáře. Poukazuje, že podle Ankary není systém využíván permanentně, ale jeho aktivace se odvíjí od úrovně ohrožení, která ovlivňuje turecké rozhodování.

Zadruhé, Ankara je zřejmě ochotná prozkoumat možnost, že její systémy S-400 budou na časově neomezenou dobu uskladněny mimo turecké území, které zároveň není územím Severoatlantické aliance, konstatuje Episkopos. Věří, že Turecko si od těchto ústupků slibuje opětovné zapojení do programu bojového letounu F-35, z něhož bylo po nákupu systémů S-400 vyloučeno.

Snadné řešení není v dohledu

Stejně tak Turecko věří, že by mohlo dosáhnout uvolnění amerických sankcí a zároveň si ponechat ruské zbraně, které si objednalo v roce 2017, domnívá se historik. Deklaruje, že návrh Ankary ovšem obsahuje podstatné nejasnosti.

„Za všechny, neexistuje náznak, že by Bidenova administrativa byla ochotná tolerovat S-400 na turecké půdě i v neaktivním stavu,“ píše Episkopos. Připomíná, že jistou verzi kompromisního uskladnění předložil již v roce 2019 předchůdce Joe Bidena v Bílém domě Donald Trump, ale ta nikdy nezískala smysluplný rozměr.

Komentář v originálním změní si můžete přečíst zde.

S-400 by tedy musely být uskladněny mimo turecké území, ale z toho vyplývá další problém, soudí autor komentáře. Považuje za něj absenci oboustranně přijatelného místa, jelikož Řecko a spolu s ním zbytek Evropy by pravděpodobně netolerovalo S-400 na s Tureckem spřízněném Severní Kypru, přičemž případný převoz systému do Libye je pro vrchní velení NATO téměř jistě neakceptovatelný.

Jako poslední zmiňuje Episkopos skutečnost, že S-400 je mnohem pokročilejší zbraň než S-300 a představuje větší vojenské riziko pro turecké sousedy, tudíž bude těžší dosáhnout nějakého kompromisu.

Žádné snadné řešení tak není v dohledu, shrnuje historik. Očekává proto, že stávající diplomatický pat mezi Washingtonem a Ankarou ohledně tureckých systémů S-400 bude i v nejbližší budoucnosti určovat vojenskou spolupráci mezi Spojenými státy a Tureckem.

Související

Ilustrační fotografie.

SZÚ varuje před onemocněním botulismem po léčbě obezity v Turecku

Státní zdravotní ústav (SZÚ) varuje před možným rizikem onemocnění botulismem po léčbě obezity injekcemi botulotoxinu do žaludku. Případy se v nedávné době objevily v Turecku, ale také sousedním Německu či Rakousku, informoval ústav na webu. Vychází z informací Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC). 
Recep Tayyip Erdoğan

Turecko a Maďarsko zahájí proces ratifikace finské žádosti o vstup do NATO

Turecko zahájí ratifikaci finské žádosti o vstup do Severoatlantické aliance. Po dnešním jednání s finským prezidentem Saulim Niinistöem to řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. O žádosti tak bude jednat turecký parlament. Erdogan doufá, že zákonodárci vstup Finska schválí před květnovými prezidentskými a parlamentními volbami v Turecku. Švédsko, které rovněž usiluje o vstup do NATO, bude muset na začátek ratifikace v tureckém parlamentu ještě počkat. Maďarský parlament následně oznámil, že bude také hlasovat o ratifikaci vstupu Finska do NATO.

Více souvisejících

Turecko USA (Spojené státy americké) Rakety S-400 Rakety S-300 Kypr

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Vladimír Balaš

Balaš: Většina krajů má na středních školách pro uchazeče dost míst

Většina krajů má podle ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) dostatek míst na středních školách pro uchazeče, kteří letos končí základní školy. Přetlak zájmu se týká především Prahy a části Středočeského kraje, řekl dnes Balaš novinářům při dvoudenní návštěvě Jihočeského kraje.

před 6 minutami

Ministerstvo zahraničních věcí

Ministerstvo navrhuje nevydávat víza i Rusům a Bělorusům, kteří mají i jiné občanství

Ministerstvo zahraničí navrhuje nevydávat víza také Rusům a Bělorusům, kteří mají i jiné státní občanství. Novelu nařízení vlády projedná ve středu vláda. Kabinet Spolu a Pirátů se STAN krátce po loňském ruském útoku na Ukrajinu rozhodl o zastavení vydávání víz ruským a později též běloruským občanům s výjimkou humanitárních případů. Platnost rozšířeného nařízení se má prodloužit do konce března 2024.

před 19 minutami

před 24 minutami

Letadla, ilustrační fotografie.

Na francouzských letištích hrozí další stávky, varoval úřad

Cestující na francouzských letištích v Orly u Paříže a v Marseille na jihu země by od dnešního večera až do čtvrtečních šesti hodin ráno měli počítat s omezením provozu, a to kvůli pokračujícím stávkám zaměstnanců proti vládní důchodové reformě. Francouzský úřad pro civilní letectví (DGAC) dnes oznámil, že vyzval aerolinky, aby 21. a 22. března omezily svůj provoz o 20 procent, píše agentura AFP.

před 27 minutami

Vladimir Putin

"Všechno je na oko," křičí někdo na Putina ve videu z Mariupolu

Na videozáznamu z návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v okupovaném Mariupolu je podle médií slyšet, jak při jeho hovoru s lidmi na ulici jakási žena zpovzdálí zakřičí, že "všechno je to na oko". Upozornily na to server ruské redakce BBC News a portál Meduza. Videozáznam zveřejnil Kreml i státní ruská média.

před 29 minutami

Ján Kuciak s přítelkyní Martinou Kušnírovou

Dům zastřeleného novináře Kuciaka bude zbourán, vznikne památník

Rodinný dům, ve kterém byli v roce 2018 zastřeleni novinář Ján Kuciak a jeho partnerka Martina Kušnírová, bude zbourán. Demolice začne v úterý a na místě v budoucnu vyroste památník svobody slova. ČTK o tom dnes informoval úřad Trnavského kraje, který projekt připravil a financuje.

před 30 minutami

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

před 53 minutami

před 1 hodinou

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Peníze určené na tzv. genderové audity stát nevyužil účelně

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. 

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Čína reaguje na zatykač na Putina. Vyzvala soud k objektivitě

Čína dnes vyzvala Mezinárodní trestní soud (ICC), který v pátek vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, k objektivnosti a nestrannosti. S odkazem na mluvčího čínské diplomacie Wang Wen-pina o tom informovala agentura AFP. Čína se k ruské agresi vůči Ukrajině oficiálně staví neutrálně, čínský prezident Si Ťin-pching se dnes v Moskvě setká s Putinem.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Australská policie poprvé obvinila veterána z vraždy spáchané v Afghánistánu

Australská policie dnes obvinila prvního válečného veterána z toho, že se při nasazení v Afghánistánu dopustil vraždy. Informuje o tom agentura AP. Jde o následek vyšetřování, které před třemi lety dospělo k závěru, že 19 příslušníků australských speciálních sil může být trestně stíháno kvůli nezákonnému postupu za války v Afghánistánu.

před 1 hodinou

Antonín Novotný, třetí komunistický prezident

Antonín Novotný se chopil moci před 70 lety. Neváhal potlačovat oponenty, diktaturu KSČ ale proměnil

Před sedmdesáti lety, 20. března 1953, členové nejužšího vedení KSČ rozhodli, že výkonem do té doby neexistující funkce stranického prvního tajemníka bude po smrti Klementa Gottwalda pověřen do té doby nepříliš výrazný Antonín Novotný. Patrně netušili, že se rychle a nadlouho stane dominantní postavou mocenské hierarchie státně-socialistického Československa. Jaká byla životní dráha muže, který pevně držel pomyslné otěže diktatury KSČ téměř patnáct let a v tomto směru jej předčil pouze hlavní představitel normalizačního bezčasí Gustáv Husák?    

před 2 hodinami

Benjamin Roll

Milion chvilek dostal pokutu za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40.000 korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. ČTK to dnes řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Ukrajinská armáda

Ukrajinská armáda hlásí odražení téměř sedmi desítek útoků na východě země

Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 69 ruských útoků v pěti směrech, přičemž epicentrem bojů zůstává město Bachmut. Uvedl to dnes ve svém ranním operačním hlášení ukrajinský generální štáb. Ruské invazní síly podle něj pokračují v útocích také ve směrech na Lyman, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske na východě Ukrajiny. 

před 2 hodinami

Pavel Blažek

Blažek potvrdil, že Zeman ve dvou případech chtěl abolici pro spolupracovníky

Bývalý prezident Miloš Zeman žádal premiéra Petra Fialu (ODS) dvakrát o spolupodpis abolice, která může zabránit trestnímu stíhání, pro pracovníky Hradu. V rozhovoru pro server Seznam Zprávy to potvrdil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Zeman přitom v minulosti v médiích popřel, že by Fialu o abolici požádal. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Volkswagen

Volkswagenu zmrazil ruský soud všechna aktiva v zemi

Ruský soud zmrazil všechna aktiva automobilky Volkswagen v Rusku. Vyplývá to ze soudních dokumentů, do kterých nahlédla agentura Reuters. Volkswagen je jednou z řady zahraničních automobilek, které pozastavily výrobu v Rusku poté, co západní země uvalily na Moskvu rozsáhlé sankce kvůli konfliktu na Ukrajině. S okamžitou platností byl také zastaven vývoz vozidel do Ruska.

Aktualizováno před 3 hodinami

Vladimír Putin

Putin: Rusko je otevřené politickému a diplomatickému řešení ukrajinské krize

Rusko je otevřené politickému a diplomatickému řešení ukrajinské krize, tvrdí ruský prezident Vladimir Putin v příspěvku pro čínské noviny Žen-min ž'-pao, jehož anglický překlad zveřejnil Kreml. Rusko-čínské vztahy jsou na nejvyšší úrovni v historii, vyjadřuje v textu své další přesvědčení Putin, který se má dnes v Moskvě sejít s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Ten své postoje dal zase najevo v článku publikovaném ruským listem Rossijskaja gazeta.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching přicestuje do Moskvy na jednání s Putinem

Čínský prezident Si Ťin-pching přijede na třídenní návštěvu Ruska a očekává se, že se dnes setká s prezidentem Vladimirem Putinem. Hlavní část jednání je plánována na úterý. Čínský prezident s Putinem patrně podepíše deklaraci, která má znamenat začátek nové éry čínsko-ruských vztahů.

Zdroj: ČTK

Další zprávy