Test pro Putinův režim. V Rusku probíhají komunální volby, Moskva v centru pozornosti

Rusové po celé zemi se dnes vydávají k volebním urnám, aby si zvolili své místní zástupce. Hlavní pozornost se přitom soustředí na Moskvu, a to kvůli bouřlivé kampani, kterou poznamenalo vyloučení mnoha opozičních kandidátů kvůli formálním záminkám, mohutné demonstrace i soudní represe proti demonstrantům, největší za téměř deset let.

Kromě moskevského sněmu ruští voliči zvolí i 12 regionálních parlamentů, skoro dvě desítky gubernátorů a v doplňkových volbách čtyři poslance Státní dumy. Celkem se koná na 6000 voleb a referend nejrůznějších úrovní, kterých se může zúčastnit až 56 milionů oprávněných voličů.

Volby se konají den po historické výměně sedmi desítek vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou, vnímané jako první krok k řešení konfliktu mezi oběma sousedními zeměmi od roku 2014.

Výsledky hlasování se podle analytiků budou sledovat jako test před parlamentními volbami, které se mají konat za dva roky, a přispějí k načrtnutí politické budoucnosti země, ve které prezident Vladimir Putin začíná svou třetí dekádu u moci.

Pozornost se soustředí hlavně na hlavní město, kde zhruba 7,2 milionu voličů má možnost vybrat z 225 kandidátů 45 členů nového městského sněmu. Městská volební komise se postarala o selekci uchazečů, když z boje o radnici vyřadila 56 kandidátů včetně 22 opozičních aktivistů. Důvodem byly údajné nesrovnalosti v seznamech podpisů, které je povinen při registraci předložit každý z nezávislých kandidátů.

Nespokojenost opozice vyústila koncem července a v srpnu v sérii protestních demonstrací, které radnice většinou nepovolila. Následoval tvrdý policejní zásah, při němž bylo podle agentury AFP zadrženo kolem 2700 lidí. Deset bylo obžalováno z organizování nepokojů, pět z nich už bylo odsouzeno k několikaletým trestům. Od vlny protestů na přelomu let 2011 a 2012, které předcházely Putinově návratu do Kremlu po čtyřletém období v čele vlády, se nic podobného v Rusku nedělo.

Žádný z uchazečů oficiálně nekandiduje v barvách vládnoucí strany Jednotné Rusko, jejíž popularita dosáhla historického minima, ale která dosud dominuje v městském sněmu, kde ale nemá žádné námitky vůči počínání starosty Sergeje Sobjanina.

Hlavní odpůrce Kremlu Alexej Navalnyj (43) vyzval Moskvany, aby "hlasovali chytře" tím, že podpoří uchazeče s největší šancí proti kandidátům režimu. Většinou jde o komunisty.

Mimo Moskvu byla jednou z nejkontroverznějších kampaň před volbou gubernátora Petrohradu, kde Kreml podporuje toho stávajícího - hlavu někdejší metropole carského Ruska Alexandra Beglova.

Volební místnosti budou otevřeny od 08:00 do 20:00 místního času.

Související

Tomáš Řepa (použito se svolením respondenta) Rozhovor

Země vyčerpaná válkami a surovinový přívěšek Číny, předpovídá historik budoucnost Putinova Ruska

Jaká je budoucnost Ruska se znovuzvoleným Putinem? A proč jsou Rusové zvyklí na tvrdou ruku autoritáře spíše než na demokracii? Nejen na to v rozhovoru pro EuroZprávy.cz odpovídal vojenský historik Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně. „Mnozí Rusové o skutečné demokracii nic neví, protože ji nikdy nezažili. Spíše bude dále stoupat poptávka po změnách, vůbec ale bohužel nemusí vést k přerodu Ruska v demokratický stát,“ říká. 

Více souvisejících

volby v Rusku Rusko Moskva Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 49 minutami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 1 hodinou

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 1 hodinou

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 5 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Spor o "sestřelený" bombardér: Letadlo útočilo na Dnipro a Kryvyj Rih, tvrdí Kyjev

Ukrajina tvrdí, že ruský strategický bombardér Tu-22M3, který se v pátek zřítil na jihozápadě Ruska, údajně v noci na pátek provedl útok na ukrajinská města Dnipro a Kryvyj Rih.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy