Ruští špióni v Srbsku? Prezident Vučić otočil, třaskavá kauza zametena pod koberec

Srbské úřady nijak nevyšetřují nedávno odhalenou špionážní aféru kolem možného verbování srbských zpravodajských agentů Rusy. Na serveru BalkanInsight to dnes uvedla Balkánská investigativní zpravodajská síť (BIRN). Srbský prezident Aleksandar Vučić na konci listopadu nařídil celou záležitost vyšetřit. Následně před prosincovým setkáním s ruským prezidentem Vladimirem Putinem se ale již nechal slyšet, že je aféra pro Bělehrad vyřízenou záležitostí.

Aféru rozpoutalo tajně pořízené video, které zachycuje schůzku pracovníka ruské vojenské rozvědky GRU Georgije Klebana s vysoce postaveným činitelem srbské armády identifikovaným pouze jako Z.K. Oba muži si v Zemunu na předměstí Bělehradu předali tašky. Z.K. následně z tašky vytáhl bílou obálku a začal počítat peníze, které v ní byly.

Srbský prezident Aleksandar Vučić na tiskové konferenci 21. listopadu prohlásil, že srbské zpravodajské služby shromáždily o ruské špionážní operaci rozsáhlé důkazy. Jak dodal, Kleban předal představitelům srbské armády peníze celkem třikrát. Navzdory tomu ale dosud nikdo nebyl zadržen a nikdo ani není vyšetřován.

Kleban, který je ruským diplomatem, by v Srbsku kvůli diplomatické imunitě nemohl být souzen. Zástupci srbské armády, aktivní či již ve výslužbě, ale podle srbských zákonů souzení být mohou, uvedla zpravodajská síť BIRN.

Pro srbskou vládu je přitom aféra citlivou záležitostí. Proklamovanou prioritou její zahraniční politiky je směřování do Evropské unie, avšak bez ohrožení tradičně přátelských vztahů s Ruskem. Moskva stojí za Bělehradem při odmítání uznat nezávislost Kosova. Kromě toho poskytla srbské armádě zdarma či za výhodnou cenu vysloužilé, ale modernizované bojové letouny MiG-29 a průzkumná obrněná vozidla.

Srbsko také nedávno získalo z Ruska protiletadlový systém Pancir, i když mu kvůli tomu hrozí sankce ze strany Spojených států. Následovat mají obrněné transportéry a tanky T-72. Srbsko je také závislé na dodávkách ruského plynu a ropy, ruský koncern Gazprom také drží většinový podíl v největší srbské ropné společnosti Naftna Industrija Srbije.

Související

Více souvisejících

Aleksandr Vučič (srbský prezident) špionáž Srbsko Rusko GRU

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy