Šéf ruské rozvědky varoval novináře kvůli Safronovovi

Případ ruského novináře Ivana Safronova, kterého ruská kontrarozvědka FSB obvinila z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou, nesouvisí s jeho profesionální činností. Prohlásil to dnes podle agentury TASS šéf rozvědky SVR Sergej Naryškin. Zároveň varoval novináře před nátlakem na vyšetřování a soud.

Safronovovi, který naposledy působil jako poradce ředitele vesmírné agentury Roskosmos, hrozí 20 let vězení. V médiích se podle TASS mezitím objevily informace, že materiály o Safronovově případu mohla SVR předat službě FSB.

"Obě naše služby (SVR a FSB) vždy aktivně spolupracují," řekl Naryškin. "Vysoce oceňuji profesionalitu pracovníků ruské kontrarozvědky. Zadržení a vznesení obvinění v žádném případě nesouvisí s profesionální činností podezřelého," dodal.

"Nikomu neradím vyvíjet nátlak na vyšetřování a tím spíše na soud. Jedině ten nakonec rozhodne o vině či nevině obviněného," varoval novináře.

"V Kremlu nemůžeme nic říci, protože prostě nemáme informace o vyšetřování a nemůžeme znát podrobnosti o tom, jak vyšetřování postupuje a na co se zaměřuje," řekl dnes novinářům mluvčí prezidenta Vladimira Putina v odpovědi na otázku, zda se smí společnost dozvědět, s čím konkrétně je případ spjat. "Nemyslíme si, že (utajení případu) se může stát destabilizujícím faktorem (společnosti," zdůraznil mluvčí Dmitrij Peskov podle TASS. Dodal, že chápe zájem novinářů o osud kolegy, ale musí se respektovat platný zákon o státním tajemství a "nesmí tu být prostor pro emoce".

Ruští žurnalisté, a to i z médií blízkých Kremlu, protestují proti zadržení Safronova, který jako novinář pracoval v předních denících Kommersant a Vedomosti. Objevily se i úvahy, že nynější stíhání může být pomstou za dřívější Safronovovy články, kritické vůči ruské armádě. Veškeré podrobnosti o případu jsou utajené. Pod petici na novinářovu obranu se už podepsaly desítky tisíc lidí.

Safronova FSB podezírá, že ještě jako novinář české rozvědce poskytl informace o dodávkách ruských zbraní na Blízký východ a do Afriky. Podle FSB jej zverbovala česká rozvědka v roce 2012, svůj úkol splnil v roce 2017, přičemž konečným příjemcem tajných informací shromážděných novinářem byly Spojené státy, dodal TASS. Podle FSB jej zverbovala česká rozvědka v roce 2012, svůj úkol splnil v roce 2017, přičemž konečným příjemcem tajných informací shromážděných novinářem byly Spojené státy.

Na pozadí skandálu s obviněním Safronova z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou označil ve středu mluvčí Kremlu nynější rusko-české vztahy za zkalené, kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že chtělo problémy řešit konzultacemi, ale na ruské straně není vůle k jejich zahájení.

Premiér Andrej Babiš pak ujistil, že česká vláda má zájem o normální vztahy s Ruskem. Přál by si, aby výsledkem konzultací, které Česko navrhlo Moskvě na počátku května, bylo i česko-ruské setkání na vysoké úrovni. Ve čtvrtek pak mluvčí ruské diplomacie řekla, že Rusko je připravené k dialogu s ČR na úrovni náměstků ministrů zahraničí, brzkému setkání ale brání nynější pandemie nemoci covid-19. Současně vyzvala Prahu k rychlému zahájení konzultací na úrovni zmocněnců.

Česko-ruské vztahy v posledních letech zatěžuje více problémů, včetně například odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z náměstí v Praze 6, vyhoštění dvou ruských diplomatů zapletených do kauzy okolo údajné hrozby otravy pražských politiků ricinem a nejnověji zadržení ruského novináře Safronova. Obě strany se vzájemně obviňují, že svým přístupem maří konzultace, jež by měly přispět k řešení problémů.

Související

Více souvisejících

Ivan Safronov Rusko FSB (ruská kontrarozvědka) novináři Česká republika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy