Případ ruského novináře Ivana Safronova, kterého ruská kontrarozvědka FSB obvinila z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou, nesouvisí s jeho profesionální činností. Prohlásil to dnes podle agentury TASS šéf rozvědky SVR Sergej Naryškin. Zároveň varoval novináře před nátlakem na vyšetřování a soud.
Safronovovi, který naposledy působil jako poradce ředitele vesmírné agentury Roskosmos, hrozí 20 let vězení. V médiích se podle TASS mezitím objevily informace, že materiály o Safronovově případu mohla SVR předat službě FSB.
"Obě naše služby (SVR a FSB) vždy aktivně spolupracují," řekl Naryškin. "Vysoce oceňuji profesionalitu pracovníků ruské kontrarozvědky. Zadržení a vznesení obvinění v žádném případě nesouvisí s profesionální činností podezřelého," dodal.
"Nikomu neradím vyvíjet nátlak na vyšetřování a tím spíše na soud. Jedině ten nakonec rozhodne o vině či nevině obviněného," varoval novináře.
"V Kremlu nemůžeme nic říci, protože prostě nemáme informace o vyšetřování a nemůžeme znát podrobnosti o tom, jak vyšetřování postupuje a na co se zaměřuje," řekl dnes novinářům mluvčí prezidenta Vladimira Putina v odpovědi na otázku, zda se smí společnost dozvědět, s čím konkrétně je případ spjat. "Nemyslíme si, že (utajení případu) se může stát destabilizujícím faktorem (společnosti," zdůraznil mluvčí Dmitrij Peskov podle TASS. Dodal, že chápe zájem novinářů o osud kolegy, ale musí se respektovat platný zákon o státním tajemství a "nesmí tu být prostor pro emoce".
Ruští žurnalisté, a to i z médií blízkých Kremlu, protestují proti zadržení Safronova, který jako novinář pracoval v předních denících Kommersant a Vedomosti. Objevily se i úvahy, že nynější stíhání může být pomstou za dřívější Safronovovy články, kritické vůči ruské armádě. Veškeré podrobnosti o případu jsou utajené. Pod petici na novinářovu obranu se už podepsaly desítky tisíc lidí.
Safronova FSB podezírá, že ještě jako novinář české rozvědce poskytl informace o dodávkách ruských zbraní na Blízký východ a do Afriky. Podle FSB jej zverbovala česká rozvědka v roce 2012, svůj úkol splnil v roce 2017, přičemž konečným příjemcem tajných informací shromážděných novinářem byly Spojené státy, dodal TASS. Podle FSB jej zverbovala česká rozvědka v roce 2012, svůj úkol splnil v roce 2017, přičemž konečným příjemcem tajných informací shromážděných novinářem byly Spojené státy.
Na pozadí skandálu s obviněním Safronova z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou označil ve středu mluvčí Kremlu nynější rusko-české vztahy za zkalené, kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že chtělo problémy řešit konzultacemi, ale na ruské straně není vůle k jejich zahájení.
Premiér Andrej Babiš pak ujistil, že česká vláda má zájem o normální vztahy s Ruskem. Přál by si, aby výsledkem konzultací, které Česko navrhlo Moskvě na počátku května, bylo i česko-ruské setkání na vysoké úrovni. Ve čtvrtek pak mluvčí ruské diplomacie řekla, že Rusko je připravené k dialogu s ČR na úrovni náměstků ministrů zahraničí, brzkému setkání ale brání nynější pandemie nemoci covid-19. Současně vyzvala Prahu k rychlému zahájení konzultací na úrovni zmocněnců.
Česko-ruské vztahy v posledních letech zatěžuje více problémů, včetně například odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z náměstí v Praze 6, vyhoštění dvou ruských diplomatů zapletených do kauzy okolo údajné hrozby otravy pražských politiků ricinem a nejnověji zadržení ruského novináře Safronova. Obě strany se vzájemně obviňují, že svým přístupem maří konzultace, jež by měly přispět k řešení problémů.
Související
Safronov neuspěl s odvoláním. Odsedět si má 22 let za údajnou spolupráci s Českem
Rusko chce odsoudit na 24 let novináře Safronova za spolupráci s českou rozvědkou
Ivan Safronov , Rusko , FSB (ruská kontrarozvědka) , novináři , Česká republika
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 1 hodinou
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.
Zdroj: Lucie Žáková