Šéf WFP převzal Nobelovu cenu za mír, v projevu varoval před "pandemií hladu"

Na 270 milionů lidí ve světě je ohroženo hladem, uvedl při dnešním slavnostním převzetí Nobelovy ceny za mír šéf Světového potravinového programu (WFP). Organizace letošní ocenění získala za své úsilí v boji proti hladu a za zlepšení podmínek pro mír v konfliktních oblastech. Předání ceny se kvůli pandemii nemoci covid-19 uskutečnilo jen virtuálně.

"Kvůli množství válek, klimatickým změnám, rozsáhlému používání hladu jako politické a vojenské zbraně a také kvůli pandemii, která vše exponenciálně zhoršuje, je 270 milionů lidí ohroženo hladem," upozornil šéf WFP David Beasley v sídle organizace v Římě, kde mu byly Nobelova medaile a diplom předány.

"Pokud se k těmto lidem nedostane pomoc, způsobí to pandemii hladu, která zastíní dopady covidu," dodal Beasley. Zdůraznil přitom, že 30 milionů lidí je na pomoci WFP stoprocentně závislých.

We are so honored to accept the #NobelPeacePrize today. At the same time, it is my tragic duty to tell you that famine is at humanity’s doorstep.The silver lining is that we can stop this together. Join us as we call for urgent action. pic.twitter.com/nZOSxAae7M

— David Beasley (@WFPChief) December 10, 2020

"Světový potravinový program představuje přesně ten typ mezinárodní spolupráce, který svět v současné době tak naléhavě potřebuje," uvedla při slavnostním obřadu v sídle norského Nobelova výboru jeho předsedkyně Berit Reissová-Andersenová na adresu organizace, která loni poskytla pomoc téměř 100 milionům lidí v 88 zemích.

Obvykle se Nobelova cena za mír slavnostně předává na radnici v norské metropoli Oslu za přítomnosti krále Haralda V. Kvůli pokračující koronavirové krizi si ale představitelé Světového potravinového programu nemohli přijet pro cenu osobně a zůstali v Římě. Očekává se, že Oslo navštíví později a vystoupí s přednáškou o své práci.

Také předání zbývajících Nobelových cen - za lékařství, fyziku, chemii, literaturu a ekonomii - tradičně konané ve švédské metropoli Stockholmu se letos přesunulo on-line. Laureáti cen byli vyhlášeni v říjnu. Ceremoniály se konají tradičně 10. prosince, tedy na výročí úmrtí zakladatele ceny a vynálezce dynamitu Alfreda Nobela.

Související

Více souvisejících

Světový potravinový program (WFP) nobelova cena hladomor David Beasley (WFP)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy