U ruského Severodvinsku vznikl radioaktivní mrak. Už je vše v normě, tvrdí úřad

Ruská státní meteorologická služba znovu ujistila, že po explozi před třemi týdny na střelnici ruského vojenského námořnictva u Severodvinsku se v oblasti jen krátkodobě zvýšila radiace. Nyní je ale v normě a stabilizovala se. Informovala o tom dnes agentura Interfax. Neštěstí si vyžádalo životy nejméně sedmi lidí, šest bylo zraněno.

Radiace se podle meteorologické služby na krátko zvýšila kvůli "přechodu oblaku radioaktivních inertních plynů". Oblak "se vytvořil po rozpadu izotopů baria, stroncia a lanthanu", citoval Interfax ze sdělení úřadu.

Rusko po výbuchu a zprávách o zvýšené radiaci v oblasti Severodvinsku postupně přestalo do vídeňského sídla mezinárodní Organizace pro kontrolu úplného zákazu jaderných zkoušek (CTBTO) předávat údaje ze čtyř svých stanic měřících radiaci.

Ruský zástupce u CTBTO Alexej Karpov dnes podle agentury TASS prohlásil, že testy nebyly jadernou zkouškou, ale souvisely s vývojem nových zbraní schopných pronikat protiraketovou obranou. "Testy na vojenské střelnici u Severodvinska souvisely s vývojem zbraní, které jsme museli začít vytvářet jako jedno z odvetných opatření kvůli jednostrannému odstoupení USA od smlouvy o omezení protiraketové obrany v roce 2002," dodal.

Podle médií exploze nastala při testu rakety se zřejmě jaderným zařízením, které bylo součástí pohonu. Podle západních expertů šlo o test nadzvukové střely s plochou dráhou letu, na jejímž vývoji podle oficiálních informací z Kremlu pracuje armáda nejméně od loňského roku.

Gubernátor Archangelské oblasti Igor Orlov ujistil, že zdraví obyvatel nebylo ohroženo ani při výbuchu, ani následně. "Zranění mezi obyvateli, jakož i zdravotníky, nebyli a nejsou," prohlásil podle serveru Newsru.com. Místní ekolog Alexej Klimov naopak úřadům vyčítá, že se nezmohly na výstrahu obyvatelům, ale místo toho "mlčely a teď nepřetržitě lžou".

Lékaři z oblastní nemocnice v Archangelsku si podle serveru stěžují, že je nikdo nevaroval, že ranění ze střelnice, které po výbuchu ošetřili, jsou ozáření. Následně u jednoho doktora zjistili v organismu radioaktivní cesium, načež úřady rozhlásily, že prý během dovolené v Thajsku jedl kraby zamořené v důsledku havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima. Ostatní lékaři se výsledky vyšetření nedozvěděli. Podle ministerstva zdravotnictví u žádného z mediků "naměřené hodnoty nepřevýšily přípustnou úroveň".

Oblastní zdravotnické úřady nicméně ruské redakci BBC potvrdily, že nemocnice "v souladu se zavedenými pořádky" prošla "preventivní očistou". Vyšetření podstoupilo více než 110 lidí, z toho dvě desítky v Moskvě. Informací o stavu pacientů se s odvoláním na lékařské tajemství zdržely.

Související

Více souvisejících

Rusko radioaktivita Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy