U ruského Severodvinsku vznikl radioaktivní mrak. Už je vše v normě, tvrdí úřad

Ruská státní meteorologická služba znovu ujistila, že po explozi před třemi týdny na střelnici ruského vojenského námořnictva u Severodvinsku se v oblasti jen krátkodobě zvýšila radiace. Nyní je ale v normě a stabilizovala se. Informovala o tom dnes agentura Interfax. Neštěstí si vyžádalo životy nejméně sedmi lidí, šest bylo zraněno.

Radiace se podle meteorologické služby na krátko zvýšila kvůli "přechodu oblaku radioaktivních inertních plynů". Oblak "se vytvořil po rozpadu izotopů baria, stroncia a lanthanu", citoval Interfax ze sdělení úřadu.

Rusko po výbuchu a zprávách o zvýšené radiaci v oblasti Severodvinsku postupně přestalo do vídeňského sídla mezinárodní Organizace pro kontrolu úplného zákazu jaderných zkoušek (CTBTO) předávat údaje ze čtyř svých stanic měřících radiaci.

Ruský zástupce u CTBTO Alexej Karpov dnes podle agentury TASS prohlásil, že testy nebyly jadernou zkouškou, ale souvisely s vývojem nových zbraní schopných pronikat protiraketovou obranou. "Testy na vojenské střelnici u Severodvinska souvisely s vývojem zbraní, které jsme museli začít vytvářet jako jedno z odvetných opatření kvůli jednostrannému odstoupení USA od smlouvy o omezení protiraketové obrany v roce 2002," dodal.

Podle médií exploze nastala při testu rakety se zřejmě jaderným zařízením, které bylo součástí pohonu. Podle západních expertů šlo o test nadzvukové střely s plochou dráhou letu, na jejímž vývoji podle oficiálních informací z Kremlu pracuje armáda nejméně od loňského roku.

Gubernátor Archangelské oblasti Igor Orlov ujistil, že zdraví obyvatel nebylo ohroženo ani při výbuchu, ani následně. "Zranění mezi obyvateli, jakož i zdravotníky, nebyli a nejsou," prohlásil podle serveru Newsru.com. Místní ekolog Alexej Klimov naopak úřadům vyčítá, že se nezmohly na výstrahu obyvatelům, ale místo toho "mlčely a teď nepřetržitě lžou".

Lékaři z oblastní nemocnice v Archangelsku si podle serveru stěžují, že je nikdo nevaroval, že ranění ze střelnice, které po výbuchu ošetřili, jsou ozáření. Následně u jednoho doktora zjistili v organismu radioaktivní cesium, načež úřady rozhlásily, že prý během dovolené v Thajsku jedl kraby zamořené v důsledku havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima. Ostatní lékaři se výsledky vyšetření nedozvěděli. Podle ministerstva zdravotnictví u žádného z mediků "naměřené hodnoty nepřevýšily přípustnou úroveň".

Oblastní zdravotnické úřady nicméně ruské redakci BBC potvrdily, že nemocnice "v souladu se zavedenými pořádky" prošla "preventivní očistou". Vyšetření podstoupilo více než 110 lidí, z toho dvě desítky v Moskvě. Informací o stavu pacientů se s odvoláním na lékařské tajemství zdržely.

Související

Více souvisejících

Rusko radioaktivita Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy