Skotsko uvolňuje opatření, lidé po dvou měsících mohou za blízkými

Skotsko začíná uvolňovat protikoronavirová opatření, a lidé se tak dnes poprvé po více než dvou měsících mohou vidět s přáteli a rodinou, píše server BBC. Setkat se ale zatím musejí venku, návštěvy doma zatím možné nejsou.

Podle nových pravidel se nyní mohou venku potkat lidé ze dvou různých domácností v maximálním počtu osmi osob, měli by přitom dodržovat dvoumetrové rozestupy. Ve Skotsku platilo od 23. března omezení pohybu, které zůstávalo až doposud bez větších změn, i když sousední Anglie dříve tento měsíc omezení rozvolnila a Angličané se začali vracet do práce. Jednotlivé části Spojeného království, tedy Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko, mají totiž postup uvolňování opatření přijatých v souvislosti s koronavirem ve vlastní režii.

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová zdůraznila, že opatrnost je stále na místě a lidé by měli stále trávit co nejvíce času doma.

Skoti se nově mohou také věnovat venkovním aktivitám a nekontaktním sportům jako je golf, tenis, rybaření nebo oblíbené britské hře bowls. Lidé taky mohou podnikat krátké cesty po okolí, ty by ale neměly přesáhnout vzdálenost osmi kilometrů.

Mimoto mohou znovu otevřít zahradnictví, k obvyklé činnosti se také může vrátit stavební sektor a na staveništích mohou pokračovat práce. Od pondělí se mohou do škol vrátit učitelé a další personál, aby se připravili na otevření škol, nicméně většina žáků se k výuce vrátí až v srpnu.

Také v Anglii se od pondělí budou moci ve venkovních prostorách stýkat lidé ze dvou domácností v maximálním počtu šesti osob. Dosud zde setkání byla zatím možná jen s jedním člověkem. Stejně tak ve Walesu si lidé budou moci domluvit schůzku s rodinou a přáteli, nebudou přitom omezeni velikostí skupiny.

Ve Skotsku, které má asi 5,5 milionu obyvatel, se potvrdilo přes 15.300 případů nákazy koronavirem, v Anglii s 56 miliony lidí je to asi desetkrát více. Celkem ve Spojeném království zdravotníci koronavirus odhalili u více než 270.000 lidí. Skotsko hlásí přes 2300 mrtvých s covidem-19, Anglie přes 31.000. Celé království má dohromady více než 37.000 obětí viru.

Související

Více souvisejících

Skotsko

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 36 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy