Skupina migrantů uvízla v Bosně, v sevření mezi místními sváry

Migranti snažící se dostat balkánskou cestou na západ Evropy se stali předmětem politického sváru v Bosně. Úřady na severu země odsoudily údajnou neschopnost dalších částí země sdílet s nimi zátěž přetrvávající migrační krize a vytvořily na hlavním silničním tahu zátarasy s policejními hlídkami, aby zabránily běžencům ve vstupu na území pod jejich jurisdikcí a vracely je zpět, uvedla dnes agentura AP.

V reakci na postup, který je v zjevném rozporu se závazky ohledně lidských práv i zákony, obdobný krok podnikly i další správní oblasti, které rovněž vyslaly policejní síly, aby zabránily migrantům v návratu do "jejich" oblasti. V důsledku asi dvě stovky lidí, včetně žen a dětí, musely vystoupit z autobusů a vlaků a uvízly u města Bosanska Otoka. "Není tu jídlo, voda, nic," řekl AP Ali Razah z Pákistánu s tím, že různé policejní jednotky mu zabránily v pohybu jakýmkoliv směrem.

Když jiné balkánské země uzavřely jiné úseky cesty migrantů z Blízkého východu, Střední Asie a severní Afriky za lepším životem na západě Evropy, Bosna se stala úzkým hrdlem na balkánské migrační trase. Migranti do Bosny obvykle vstupují ze Srbska a pokračují k hranicím s Chorvatskem.

Migrační krize podle AP využívá vůdce radikálů mezi bosenskými Srby Milorad Dodik, který díky své funkci v kolektivním vedení země zmařil snahy vyslat vojáky na hranici se Srbskem, aby zabránili přílivu uprchlíků. Dodik, který vytrvale vybízí Srby, aby se oddělili od multietnické Bosny a spojili se se sousedním Srbskem, využil situace - odmítl přijmout migranty v autonomní enklávě bosenských Srbů a vytlačil je druhé části země.

Bosna, která zažila v 90. letech krvavou občanskou válku s více než 100.000 mrtvými a miliony lidí bez domova, se skládá bosňácko-chorvatské federace a srbské entity; obě části mají značnou autonomii a jsou spojeny komplikovanou sítí ústředních institucí, které mají vládnout na základě konsensu, ale místo toho mají podle AP tendenci proměnit i nejběžnější záležitosti v politické přetahování.

Bosanska Otoka je známá i jako místo, kde v dubnu 1996 čeští vojáci střelbou do vzduchu zabránili střetu tamních muslimů a Srbů.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Do Evropy letos přicestovalo přes Středozemní moře 186 000 migrantů

Letos do Evropy přicestovalo přes Středozemní moře přibližně 186 000 migrantů. Itálie registrovala 130 000 migrantů, což představuje nárůst o 83 procent oproti stejnému období minulého roku. Uvedla to ředitelka kanceláře Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v New Yorku Ruven Menikdiwelaová:
Policie ČR

Migrace roste i v Česku. Policie hlásí desetinásobná čísla

Počet zachycených migrantů v Jihomoravském kraji se výrazně zvýšil ve srovnání s počátkem tohoto roku, a to až na desetinásobek. Policie zintenzivnila provádění náhodných kontrol v blízkosti hranic, uvedl mluvčí policie David Chaloupka prostřednictvím policejního webu.

Více souvisejících

uprchlíci bosna a hercegovina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

včera

Petr Pavel navštíví Belgii a Francii, ve středu promluví v Evropském parlamentu

Prezident Petr Pavel v příštím týdnu navštíví belgické Bruggy a francouzský Štrasburk. Nejdůležitějším bodem zahraniční cesty, která proběhne v úterý a ve středu, bude vystoupení v Evropském parlamentu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy