Sochy otrokářů jdou k zemi. Přehodnotí Británie dějiny? Stín padá i na Churchilla

V Británii se s novou naléhavostí otevírá debata o tom, jak by se země měla postavit k některým z nejtemnějších kapitol svých dějin, napsala agentura Reuters. Podnětem k tomu podle ní bylo stržení sochy obchodníka s otroky v anglickém přístavním městě Bristol demonstranty protestujícími proti rasismu.

Sochu Edwarda Colstona, který v 17. století vydělal jmění na obchodu se západoafrickými otroky, v neděli svrhla a hodila do vod přístavu skupina demonstrantů, kteří se účastnili celosvětové vlny protestů proti rasismu.

Sochy postav z britské imperialistické minulosti se v posledních letech staly předmětem sporů mezi těmi, kteří tvrdí, že takové památky pouze odrážejí historii, a těmi, kdo míní, že oslavují rasismus.

Colston býval ve svém rodném Bristolu štědrým dárcem na charitu. V posledních letech už sice existovala kampaň za odstranění sochy, ale úřady nepřesvědčila.

Demonstranti tím, že vzali věci do svých rukou, zvýšili palčivost debaty, která předtím zůstávala omezena na pochody, petice a novinové články a komentáře.

Mluvčí premiéra Borise Johnsona řekl, že zničení sochy představovalo trestný čin. "Premiér plně chápe sílu pocitů v této záležitosti. Ale v naší zemi máme demokratické postupy, které mohou tyto záležitosti vyřešit," řekl mluvčí.

Jiní ale namítají, že zmíněné postupy dosud nebyly s to postihnout bolest způsobenou dědictvím otrokářství.

"Jsou lidé, kteří říkají, že úřady měly po debatě sochu odstranit. Souhlasím. Ale to se neděje. Bristol debatoval o Edwardu Colstonovi roky a nikam se nedostal," připomněla historička Kate Williamsová.

Ulice a několik budov v Bristolu stále nesou Colstonovo jméno. Na podstavci sochy je původní nápis z roku 1895, který chválí Colstona jako "ctnostného a moudrého".

Starosta města Marvin Rees, řekl, že nepodporuje porušování pořádku, komunita ale procházela složitými problémy, které neměly prosté řešení.

"Nikdy bych nepředstíral, že socha otrokáře uprostřed města, ve kterém jsem vyrostl, a někoho, kdo možná vlastnil někoho z mých předků, byla pro mě něco jiného než osobní urážka," uvedl Rees, který má jamajské kořeny.

Policie v Bristolu oznámila, že se takticky rozhodla nezasáhnout, protože to by mohlo mít ještě horší následky. "I když jsem zklamaný, že lidé poškodili jednu z našich soch, chápu, proč se to stalo. Je to velmi symbolické," řekl policejní náčelník Andy Bennett.

Dokonce i britský válečný hrdina Winston Churchill čelí přehodnocování: jeho sochu před sídlem parlamentu v Londýně v neděli kdosi postříkal nápisem "Churchill byl rasista".

#Churchill was a racist. Fuck him as well.In his own words:“I hate Indians. They are a beastly people with a beastly religion." "I am strongly in favor of using poisoned gas against uncivilized tribes.""Aryan stock is bound to triumph." pic.twitter.com/CCyA1rVMQ0

— Kevin Creagh (@MarxistSaint) June 7, 2020

Churchill zastával rasistické a antisemitské názory a kritici ho obviňují, že odepřel dodávky potravin Indii za hladomoru v roce 1943, který zabil více než dva miliony lidí. Někteří Britové už dlouho cítili, že by temnější stránky premiérova odkazu měly být zdůrazňovány více.

Nynější britská diskuse odráží spory ve Spojených státech, často zaměřené na sochy generálů jižanské konfederace z dob občanské války, a v Jižní Africe, kde v roce 2015 univerzita v Kapském Městě odstranila sochu britského kolonizátora Cecila Rhodese.

Související

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 
Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

Velká Británie rasismus Winston Churchill

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Mike Waltz

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí

Poradce pro národní bezpečnost Donalda Trumpa Mike Waltz a jeho zástupce Alex Wong opustí své posty poté, co ztratili důvěru ostatních činitelů administrativy a přišli o podporu v Bílém domě. Uvedly to dva informované zdroje, napsal server The Guardian.

před 1 hodinou

Donald Trump

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí

Ve Washingtonu podepsali USA a Ukrajina dohodu o těžbě a zpracování nerostných surovin – krok, který sice postrádá okamžitý ekonomický dopad, ale politicky je mimořádně významný. Pro prezidenta Donalda Trumpa jde o symbolické vítězství, které má ukázat, že Amerika z partnerství s Ukrajinou něco získává. Pro Kyjev je zase klíčové demonstrovat, že vztahy s Bílým domem fungují, navzdory dřívějším napětím.

před 2 hodinami

film Hříšníci

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem

Přes dominantní postavení snímků Minecraft film a Vyšehrad Dvje, jež dominují návštěvnosti a takřka boří kina, by se v současné nabídce nemělo zapomenout na pozoruhodný a vrstevnatými možnostmi interpretace disponující film Hříšníci. Systematicky vystavěný tok obrazů ztělesňuje důvod, proč má audiovize stále nejsilnější zásah v bouřícím kinosále. Dokonale propojuje multižánrový zážitek s reflexí společenské problematiky a kulturní historie.

před 2 hodinami

Arktida

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo

Ekosystémy v Arktidě, jednom z nejnehostinnějších míst planety, procházejí podle nové vědecké studie nečekanými proměnami, které odborníci považují za varovný signál rychle postupujících klimatických změn. Výzkum, na kterém se podílelo 54 vědců a který sledoval více než 2 000 rostlinných společenství na 45 místech napříč kanadskou Arktidou, Aljaškou a Skandinávií, ukazuje, že se tundra mění rychle a nepředvídatelně.

před 2 hodinami

HC Dynamo Pardubice

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil

Poté, co s ambiciózními Pardubicemi nedokázal dojít k vysněnému extraligovému titulu, když ve finále nestačily na Brno, se kterými nakonec prohrály až po sedmi zápasech, se s východočeským klubem loučí s koučem Miloslavem Hořavou. Třiašedesátiletému velezkušenému stratégovi totiž v klubu skončila koncem dubna smlouva a klubové vedení neprojevilo zájem tuto spolupráci prodloužit. 

před 2 hodinami

Derby semifinále play off mezi Hradcem a Pardubicemi

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa

Po jednom z testů během letošního extraligového play-off, konkrétně z toho po třetím zápase semifinále Pardubice vs. Hradec Králové, měl pozitivní nález útočník hradeckého klubu Matěj Chalupa. Nechvalně tak navázal na dva roky starý případ, kdy během tehdejšího play-off zjistili nepovolené látky u tří hradeckých hokejistů Kevina Klímy, Graemea McCormacka a Martina Štohanzla. Samotný Chalupa byl z pozitivního testu překvapen a není si vědom, že by někdy bral nějakou zakázanou látku. 

před 3 hodinami

Elon Musk

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon

Americké ministerstvo obrany čelí nové vlně kritiky – tentokrát od technologického magnáta Elona Muska. Bývalý šéf SpaceX a současný šéf „Ministerstva vládní efektivity“ (Department of Government Efficiency – DOGE), zřízeného prezidentem Donaldem Trumpem, tvrdě zaútočil na vývoj stíhačky F-35 Lightning II. Podle něj jde o jeden z největších podvodů na americké daňové poplatníky v moderní historii.

před 4 hodinami

Kamala Harrisová

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa

Bývalá viceprezidentka Spojených států Kamala Harris vystoupila ve středu večer v rámci své první významné veřejné řeči od porážky v prezidentských volbách s ostrou kritikou prezidenta Donalda Trumpa. V proslovu, který zazněl na slavnostním galavečeru organizace Emerge America, Harris varovala před systematickým rozkladem demokratických hodnot, k němuž podle ní dochází od nástupu nové administrativy.

před 6 hodinami

Dmitrij Medveděv

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz

Prezident USA Donald Trump se poprvé veřejně vyjádřil k nové dohodě o těžbě nerostných surovin mezi Spojenými státy a Ukrajinou. Podle BBC označil dohodu za kompenzaci za rozsáhlou americkou pomoc Ukrajině během války s Ruskem. „Biden jim předal 350 miliard dolarů,“ řekl Trump a dodal: „Uzavřeli jsme dohodu, díky které získáme teoreticky mnohem víc než těch 350 miliard.“

před 7 hodinami

Jana Maláčová

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám

Na pražském Střeleckém ostrově se dnes v rámci oslav Svátku práce sešli zástupci několika politických stran. Hlavní pozornost na sebe strhli sociální demokraté, kteří zde nejen zahájili svůj prvomájový průvod, ale představili i klíčové body svého předvolebního programu. Předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová ve svém projevu ostře kritizovala vládu Petra Fialy a upozornila na stále se zhoršující situaci pracujících.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Španělsko, ilustrační foto

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě

Masivní výpadek proudu, který v pondělí 28. dubna ochromil Španělsko, Portugalsko a části Francie, vrhl zhruba 55 milionů obyvatel zpět do předelektrického věku. Mobilní sítě zkolabovaly, semafory přestaly fungovat, supermarkety zůstaly ve tmě a přestaly přijímat bezhotovostní platby. Lidé uvízli v podzemí i na dálkových spojích a chaos se rozléval napříč moderní infrastrukturou. Přesto však mnozí našli v krizi okamžiky lidskosti a solidarity.

před 10 hodinami

Důl, ilustrační foto

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách

Spojené státy a Ukrajina uzavřely novou hospodářskou dohodu, která Washingtonu zajistí přístup k ukrajinským vzácným zeminám a dalším klíčovým nerostům výměnou za vytvoření společného investičního fondu na podporu ukrajinského hospodářství a obnovy země. Oznámení o podpisu dohody přišlo po týdnech náročných vyjednávání, která byla v některých fázích dokonce přerušena kvůli sporům mezi oběma stranami.

před 11 hodinami

Ilustrační fotografie.

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí

Květen začíná jako každý rok státním svátkem a dnem volna. O to více zajímá lidi předpověď počasí na první den pátého kalendářního měsíce. Letos je více než příznivá, vyplývá z informací od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální

Pěkné počasí a volno může podle meteorologů v nadcházejících dnech lákat na vodu. Po zimě, která byla na zásoby sněhu poměrně chudá, jsou ale průtoky v řekách většinou podprůměrné. Přesto se najdou místa, kam je možné na vodu vyrazit. V sobotu například poteče více vody z VD Pastviny na Divoké Orlici. 

včera

Zemřel Ladislav Mareš, autor slavné české stolní hry Dostihy a sázky

Milovníky jedné z nejpopulárnějších českých deskových her Dostihy a sázky zasáhla smutná zpráva. Zemřel její autor Ladislav Mareš. Oznámilo to nakladatelství Dino na webových stránkách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy