Spokojenost s pádem komunismu? Ruský analytik ukazuje na paradox a zmiňuje Česko

NÁZOR – Z dnešního pohledu je těžké představit si bezprecedentní rozsah „Gorby-mánie“ z roku 1989 a situaci, kdy je vůdce jedné země populárnější v zahraničí než doma, poukazuje Andrej Kolesnikov v komentáři pro server Moscow Times. Politický analytik z think tanku Carnegie Moscow Center rozebral současné vnímání tehdejších změn.

Měsíc před pádem berlínské zdi sovětský vůdce Michail Gorbačov navštívil Východní Německo a tehdejší dění zachytil deník jeho poradce Anatolije Černajeva, připomíná analytik. „Davy skandovaly ‚Gorby! Gorby!‘ a nikdo nevěnoval pozornost (východoněmeckému vůdci) Erichovi (Honeckerovi). Lidé na shromážděních drželi plakáty v ruštině, na kterých stálo: ‚Gorbačove, jsi naše naděje‘,“ cituje z deníku.

Černajev přiznal, že v té době spolu s Gorbačovem nechápali hrůzu, s jakou Evropa nazírala na sovětskou sílu, intervenci v Československu či válku v Afghánistánu, ani šok, který vyvolalo rozmístění sovětských jaderných střel SS-20, zaměřovali se pouze na ukazování síly socialismu, avšak Gorbačov onu hrůzu nakonec odstranil, uvádí Kolesnikov.

Vnitřní zdi

Třicet let po pádu berlínské zdi je běžné zastávat pesimistické názory, konstatuje odborník. Poukazuje, že Evropa je rozdělená, populisté jsou na vzestupu, probíhá příliv migrantů, evropský projekt dostává trhliny, vztahy Evropy s USA jsou špatné a s Ruskem ještě horší, ve východoněmeckých regionech sílí nostalgie po komunismu a lidé volí krajně pravicovou Alternativu pro Německo (AfD).

„Konec dějin není v dohledu,“ připouští Kolesnikov. Zdůrazňuje, že taková generalizace ovšem zjednodušuje skutečnost, protože sjednocení Německa přineslo zemi dramatický nárůst prosperity, zachycený tvrdými čísly i průzkumy veřejného mínění - před pádem zdi dosahovala výše východoněmeckých mezd 37 % západoněmeckých a východoněmecký HDP zhruba třetiny západoněmeckého.

Proces sjednocení byl zajisté obtížný a nákladný, ale pokud jde o změny ve spokojenosti s životem, Německo překonává většinu dalších zemí, především těch ve východní Evropě, upozorňuje analytik. Odkazuje na srpnový průzkum společnosti Pew Research Center, podle kterého bylo se svou životní situací spokojeno 64 % obyvatel západního Německa a 59 % obyvatel východního Německa, zatímco v roce 1991 to bylo 52 %, resp. pouhých 15 %.

Tento trend existuje i v dalších oblastech, například v postojích k demokracii, lidským právům a pluralitnímu politickému systému, uvádí expert. Dodává, že tomu tak je navzdory nedávnému nárůstu vlivu socialistické minulosti, který se projevuje v tom, že AfD má dvojnásobnou podporu ve východoněmeckých regionech.

Podobně rekordní spokojenost s životní situací panuje v Polsku a České republice, připomíná analytik. Dodává, že pokud necháme stranou Rusko a Ukrajinu, pak je v rámci bývalých zemí východního bloku „koncem historie“ po roce 1991 nejvíce zklamáno Bulharsko.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

 „Evropa je jediný úspěšný kolektivní projekt Západu – především díky novému vnímání reality, která se formovala po roce 1989 a atraktivitě zakotvujících projektů jako EU, NATO a OECD,“ píše Kolesnikov. Tvrdí, že maďarský premiér Viktor Orbán se může před kamerami objímat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, ale nemůže sejít z evropské cesty, aniž by to pro jeho zemi mělo katastrofální dopady.

Ruská duše plná protikladů

Rusko však zůstává na okraji Evropy a postavilo okolo sebe imaginární zeď, která nahradila tu fyzickou, tvrdí odborník. Poukazuje, že zatímco v Německu je 65 % obyvatel spokojeno s demokracií, v Rusku to je pouze 30 %, a ještě o 2 % méně Rusů je spokojeno se svou životní situací, což je druhý nejhorší výsledek v Evropě, hned po Ukrajině.

Postoj Rusů k pádu berlínské zdi je přesto převážně pozitivní, tedy alespoň mezi těmi, kteří vědí, co berlínská zeď byla, uvádí analytik s odkazem na průzkumy veřejného mínění z let 2009 a 2014. Dodává, že historické znalosti v Rusku slábnou a nahrazují je různé mýty.

Pád berlínské zdi, který Kolesnikov označuje za jednu z největších událostí v historii lidstva, tak připadá Rusům stále více vzdálený a mají problém odpovědět, pokud jsou dotázáni na jeho význam. Pouze 5 % Rusů je také hrdých na perestrojku a začátek tržních reforem, zatímco 24 % jejich spoluobčanů se cítí zahanbeno chronickým zaostáváním v rozvoji za Západem, odkazuje odborník na výsledky loňských průzkumů.

„Ruská duše je plná protikladů a ukrývá se v ní nikoliv jedna, ale mnoho zdí, které si sama postavila,“ uzavírá analytik.

Související

Více souvisejících

Rusko Michail Gorbačov Sovětský svaz historie Německo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Izrael, ilustrační foto

Izrael se vyjádřil k hrozbě Bidena o zákazu dodávek zbraní

Za "velké zklamání" označil ve čtvrtek izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena, který pohrozil zastavením některých dodávek zbraní Izraeli v případě, že zaútočí na město Rafah na jihu Pásma Gazy. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Počasí o víkendu: Meteorologové očekávají typické jaro

Česko si užilo den volna uprostřed týdne, po kterém přicházejí dva pracovní dny. Víkend pak přinese typické jarní počasí s teplotami kolem dvacítky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy