Spokojenost s pádem komunismu? Ruský analytik ukazuje na paradox a zmiňuje Česko

NÁZOR – Z dnešního pohledu je těžké představit si bezprecedentní rozsah „Gorby-mánie“ z roku 1989 a situaci, kdy je vůdce jedné země populárnější v zahraničí než doma, poukazuje Andrej Kolesnikov v komentáři pro server Moscow Times. Politický analytik z think tanku Carnegie Moscow Center rozebral současné vnímání tehdejších změn.

Měsíc před pádem berlínské zdi sovětský vůdce Michail Gorbačov navštívil Východní Německo a tehdejší dění zachytil deník jeho poradce Anatolije Černajeva, připomíná analytik. „Davy skandovaly ‚Gorby! Gorby!‘ a nikdo nevěnoval pozornost (východoněmeckému vůdci) Erichovi (Honeckerovi). Lidé na shromážděních drželi plakáty v ruštině, na kterých stálo: ‚Gorbačove, jsi naše naděje‘,“ cituje z deníku.

Černajev přiznal, že v té době spolu s Gorbačovem nechápali hrůzu, s jakou Evropa nazírala na sovětskou sílu, intervenci v Československu či válku v Afghánistánu, ani šok, který vyvolalo rozmístění sovětských jaderných střel SS-20, zaměřovali se pouze na ukazování síly socialismu, avšak Gorbačov onu hrůzu nakonec odstranil, uvádí Kolesnikov.

Vnitřní zdi

Třicet let po pádu berlínské zdi je běžné zastávat pesimistické názory, konstatuje odborník. Poukazuje, že Evropa je rozdělená, populisté jsou na vzestupu, probíhá příliv migrantů, evropský projekt dostává trhliny, vztahy Evropy s USA jsou špatné a s Ruskem ještě horší, ve východoněmeckých regionech sílí nostalgie po komunismu a lidé volí krajně pravicovou Alternativu pro Německo (AfD).

„Konec dějin není v dohledu,“ připouští Kolesnikov. Zdůrazňuje, že taková generalizace ovšem zjednodušuje skutečnost, protože sjednocení Německa přineslo zemi dramatický nárůst prosperity, zachycený tvrdými čísly i průzkumy veřejného mínění - před pádem zdi dosahovala výše východoněmeckých mezd 37 % západoněmeckých a východoněmecký HDP zhruba třetiny západoněmeckého.

Proces sjednocení byl zajisté obtížný a nákladný, ale pokud jde o změny ve spokojenosti s životem, Německo překonává většinu dalších zemí, především těch ve východní Evropě, upozorňuje analytik. Odkazuje na srpnový průzkum společnosti Pew Research Center, podle kterého bylo se svou životní situací spokojeno 64 % obyvatel západního Německa a 59 % obyvatel východního Německa, zatímco v roce 1991 to bylo 52 %, resp. pouhých 15 %.

Tento trend existuje i v dalších oblastech, například v postojích k demokracii, lidským právům a pluralitnímu politickému systému, uvádí expert. Dodává, že tomu tak je navzdory nedávnému nárůstu vlivu socialistické minulosti, který se projevuje v tom, že AfD má dvojnásobnou podporu ve východoněmeckých regionech.

Podobně rekordní spokojenost s životní situací panuje v Polsku a České republice, připomíná analytik. Dodává, že pokud necháme stranou Rusko a Ukrajinu, pak je v rámci bývalých zemí východního bloku „koncem historie“ po roce 1991 nejvíce zklamáno Bulharsko.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

 „Evropa je jediný úspěšný kolektivní projekt Západu – především díky novému vnímání reality, která se formovala po roce 1989 a atraktivitě zakotvujících projektů jako EU, NATO a OECD,“ píše Kolesnikov. Tvrdí, že maďarský premiér Viktor Orbán se může před kamerami objímat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, ale nemůže sejít z evropské cesty, aniž by to pro jeho zemi mělo katastrofální dopady.

Ruská duše plná protikladů

Rusko však zůstává na okraji Evropy a postavilo okolo sebe imaginární zeď, která nahradila tu fyzickou, tvrdí odborník. Poukazuje, že zatímco v Německu je 65 % obyvatel spokojeno s demokracií, v Rusku to je pouze 30 %, a ještě o 2 % méně Rusů je spokojeno se svou životní situací, což je druhý nejhorší výsledek v Evropě, hned po Ukrajině.

Postoj Rusů k pádu berlínské zdi je přesto převážně pozitivní, tedy alespoň mezi těmi, kteří vědí, co berlínská zeď byla, uvádí analytik s odkazem na průzkumy veřejného mínění z let 2009 a 2014. Dodává, že historické znalosti v Rusku slábnou a nahrazují je různé mýty.

Pád berlínské zdi, který Kolesnikov označuje za jednu z největších událostí v historii lidstva, tak připadá Rusům stále více vzdálený a mají problém odpovědět, pokud jsou dotázáni na jeho význam. Pouze 5 % Rusů je také hrdých na perestrojku a začátek tržních reforem, zatímco 24 % jejich spoluobčanů se cítí zahanbeno chronickým zaostáváním v rozvoji za Západem, odkazuje odborník na výsledky loňských průzkumů.

„Ruská duše je plná protikladů a ukrývá se v ní nikoliv jedna, ale mnoho zdí, které si sama postavila,“ uzavírá analytik.

Související

NATO

Sabotáže, žhářství či vykolejování vlaků. Ruské útoky v Evropě se zhoršují, varuje NATO

Nedávné útoky na podmořské komunikační kabely v Evropě představují podle NATO "nejzávažnější hrozbu" pro západní infrastrukturu. Podle Jamese Appathuraie, úřadujícího asistenta generálního tajemníka NATO pro inovace a hybridní a kybernetické hrozby, jde o součást rozsáhlé kampaně hybridního a kybernetického rušení ze strany Ruska, které postupně nabývá na intenzitě.

Více souvisejících

Rusko Michail Gorbačov Sovětský svaz historie Německo

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Adventní věnec, ilustrační fotografie.

Svatá Barbora a tradice adventního času

Adventní období zahrnuje několik dnů, na které připadají památky světců. S nimi si pak naši předci spojovali některé zvyky nebo třeba pranostiky. K nejoblíbenějším světicím patřila svatá Barbora, jejíž svátek je čtvrtého prosincového dne. Jaké tradice se váží ke svaté Barboře?

před 54 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Na univerzitě v Plzni se měly ozvat výstřely. Policie prověřuje oznámení

Policie od pozdních odpoledních hodin zasahuje v areálu Západočeské univerzity v Plzni, protože přijala oznámení o údajných výstřelech v areálu. Strážci zákona krátce po půl šesté odpoledne sdělili, že do této chvíle nemají potvrzenou informaci o střelbě či zraněných osobách. Evakuováno bylo zhruba tisíc lidí.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Recep Tayyip Erdogan

Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se aktuálně pouští do riskantní geopolitické hry v Sýrii, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celý region. Pád Aleppa, který ovládla koalice vedená islamistickou skupinou Hayat Tahrir al-Šám (HTS), znovu rozdmýchal dlouhotrvající syrskou občanskou válku a výrazně oslabil syrského prezidenta Bašára Asada i jeho klíčové spojence – Írán a Rusko.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Tucker Carlson

Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je

Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby

Mezinárodní trestní soud (ICC) čelí v posledních měsících nebývalému oslabení své autority. Rozhodnutí soudu vydat zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jeho bývalého ministra obrany Yoava Gallanta a vysokého představitele Hamásu vyvolalo kontroverze a otázky o spravedlivém uplatňování mezinárodního práva.

před 7 hodinami

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyhlášením stanného práva ohrozil křehkou demokracii, která v zemi existuje. Historický vývoj jihokorejského režimu od konce Korejské války v roce 1953 se nese ve jménu autoritářství, vojenských převratů a studentských protestů. Snaha o ukončení násilností a diktatur vedla k tomu, že se Jihokorejcům podařilo vybudovat zemi fungující na principu právního státu a občanských svobod – což Jun Sok-jol v úterý bezprostředně ohrozil.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Jižní Korea, ilustrační foto

Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR

Noc politického chaosu v Jižní Koreji způsobila podle CNN otřesy u jednoho z klíčových demokratických spojenců Spojených států. Prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo, které bylo po silném odporu během několika hodin zrušeno. Tento krok, který Jun označil za nezbytný k ochraně země před „protistátními silami“, vyvolal protesty, výzvy k rezignaci a znepokojení v USA i mezi regionálními hráči, jako je Čína, Rusko a Severní Korea.

před 11 hodinami

Jun Sok-jol

Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

před 11 hodinami

před 13 hodinami

Zimní mrazy, ilustrační foto

Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak

Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.

včera

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana

Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit. 

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?

Jižní Korea zažila jeden z nejdramatičtějších politických okamžiků za poslední desetiletí, když prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo. Tento krok, první svého druhu za více než 50 let, byl oznámen v úterý večer v přímém televizním vysílání, kde prezident argumentoval ochranou národní bezpečnosti a hrozbou ze Severní Koreje. Avšak skutečné důvody tohoto rozhodnutí byly spíše politické než vojenské.

včera

EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá

Rozpad vlády Michela Barniera, který je na postu francouzského premiéra jen velmi krátce, se zdá nevyhnutelný. Jeho kabinet se blíží k hlasování o vyslovení nedůvěry, které pravděpodobně prohraje již tento týden. Tento vývoj by mohl vést k finanční krizi v druhé největší ekonomice eurozóny a vyvolat obavy v celé Evropské unii, uvedl server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy