Stoltenberg vnímá účast Švédska a Finska na summitu NATO jako historický okamžik

Summitu Severoatlantické aliance, který se uskuteční na konci června v Madridu, se zúčastní i Švédsko a Finsko. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga to bude historický okamžik pro posílení této vojenské aliance, napsala dnes agentura Reuters. Švédsko a Finsko požádaly o vstup do NATO v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Proti jejich členství se postavilo Turecko.

Podle Stoltenberga se výhrady Turecka proti rozšíření aliance o dvě severoevropské země nakonec podaří překonat. "Turecko, které je významným spojencem, vyjádřilo své obavy a my uděláme to, co jsme vždy udělali, protože (v NATO) rozhodujeme jednomyslně," řekl Stoltenberg.

Ankara uvedla, že po Švédsku a Finsku vyžaduje konkrétní kroky v postoji vůči některým kurdským organizacím, které Turecko považuje za teroristické. Chce, aby obě země přestaly údajné teroristy podporovat politicky a aby zamezily jejich finanční podpoře. O požadavcích minulý týden jednali v Turecku švédští a finští diplomaté, podle tureckých zdrojů ale jednání významně nepokročila. Turecké zdroje jsou také skeptické k tomu, že by se výhrady Ankary podařilo vyřešit do začátku červnového summitu v Madridu.

Podle Stoltenberga se ve španělské metropoli rozhodne o směřování NATO na další desetiletí. "Summit v Madridu je důležitou příležitostí pro potvrzení hodnot NATO," řekl. Na vrcholné schůzce by se mělo jednat i o nástupci norského politika v čele NATO. Zájem o post generálního tajemníka mají země z východního křídla aliance, ale také Itálie či Británie.

Letošní summit v NATO bude podle Stoltenberga znovu historický jako ten v roce 1997, kdy v Madridu aliance oficiálně pozvala do svých řad Česko, Polsko a Maďarsko. "Kontext ale bude velmi odlišný, místo svěžího závanu svobody to bude chladný vítr války," uvedl generální tajemník.

Stoltenberg se dnes v Madridu zúčastnil oficiálních oslav 40. výročí vstupu Španělska do NATO. Země se členem stala o smrti fašistického diktátora Franciska Franka.

Související

Jens Stoltenberg

Stoltenberg: NATO by se nemělo nechat zastrašit Putinem

Členské státy NATO by se neměly nechat zastrašit hrozbami ruského prezidenta Vladimira Putina o použití jaderných zbraní a měly by nadále poskytovat vojenskou podporu Ukrajině, prohlásil v pondělí odcházející generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Více souvisejících

Jens Stoltenberg NATO Švédsko Finsko

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy