Stovky migrantů se vzbouřily proti násilí. Bosenští policisté museli zasáhnout

Bosenští policisté se dnes potýkali se stovkami migrantů, kteří se pokoušeli uniknout z přeplněného utečeneckého tábora Miral při protestu proti podmínkám v tomto zařízení. Oznámila to agentura Reuters.

Tábor leží jen asi deset kilometrů od hranic s Chorvatskem a momentálně se v něm nachází tisícovka běženců, což je o tři stovky víc, než čítá jeho kapacita.

Očití svědci uvedli, že policisté se rvali s migranty a několik z nich zadrželi. Protestující, převážně muži, vykřikovali "Svoboda!" a "Vraťte nám naše peníze" a "Přestaňte nás bít". Žádní zranění nebyli podle Reuters hlášeni.

Hodně stížností v táboře zaznívalo na adresu úřadů v Chorvatsku, které migranti a také nevládní organizace pomáhající uprchlíkům obviňují, že běžence násilně zahánějí zpět a špatně s nimi zacházejí. Chorvatské úřady veškeré stížnosti na policejní brutalitu odmítají.

"Chorvatská policie je velice zlá. Chceme, aby otevřeli hranice. Prosím, už nás nebijte, neberte nám naše bundy, boty a ponožky. Všechno berou," postěžoval si muž, který se představil jako Salam Batu.

Bosna, do níž se za velké migrační vlny v roce 2015 dostalo jen poměrně málo uprchlíků, nyní zažívá příliv běženců, kteří se snaží přes Chorvatsko dostat dál do boahatších zemí. Ačkoliv balkánská cesta byla v roce 2016 uzavřena, asi 50.000 migrantů, hlavně z Pákistánu, Iráku, Maroka a Sýrie, loni prošlo Bosnou. Asi 6000 z nich v balkánské zemi uvízlo. Nyní tak žijí ve špatně vybavených táborech.

"Každý chce odtud vypadnout a dostat se do Itálie, Německa nebo do Francie," řekl jeden z Pákistánců, který se představil jen jako Simon. "Jestli půjdeme na hranice, chorvatská policie nám spálí bundy a boty a sebere mobilní telefony," postěžoval si.

Chorvatsko, které je členským státem Evropské unie, usiluje o přijetí do schengenské zony volného cestování, což vyžaduje, aby země splňovala unijní normy pro pohraniční kontroly a lidská práva. Musí ale také prokázat, že zvládne efektivně střežit vnější hranice EU, dodala agentura Reuters. Bosna obviňuje Chorvaty, že vracejí zpět migranty i v případě, že je dopadnou v hloubi svého území.

Česko minulý měsíc vypravilo do Sarajeva konvoj humanitární pomoci s materiálem, zaslaným do Bosny a Hercegoviny na pomoc ke zvládání migrace. Čtyři nákladní automobily vezly do Sarajeva spacáky, deky, pláštěnky a jídelní sady v hodnotě 2,3 milionu korun, řekl novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Distribuci do center s uprchlíky zajistí místní orgány.

Související

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

Více souvisejících

uprchlíci bosna a hercegovina

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

Zelenskyj na poslední chvíli zrušil projev před americkým Senátem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na poslední chvíli zrušil plánovaný úterní projev pro americké senátory, které měl informovat o současné situaci na Ukrajině. Oznámil to lídr demokratů v Senátu Chuck Schumer. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy