Švédsko očekává brzký konec procesu ratifikace vstupu země do NATO

Švédsko očekává, že Maďarsko a Turecko již brzy přistoupí k hlasování o švédské žádosti o vstup do Severoatlantické aliance. Prohlásil to dnes švédský ministr zahraničí Tobias Billström v Helsinkách po schůzce se svým finským protějškem Pekkou Haavistem. Podle agentury Reuters Švédsko zaslalo na začátku října Ankaře dopis, kde uvádí opatření, které přijalo v souvislosti s tureckými požadavky.

Švédsko a Finsko požádaly o členství v NATO v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Narazily ale na odpor Turecka, které je viní z podpory kurdských skupin, jež Ankara pokládá za teroristické. Severským zemím chybí také maďarský souhlas.

"Vývoj v Maďarsku vnímáme jako pozitivní a domníváme se, že tam, stejně jako v Turecku, bude parlament o těchto otázkách brzy hlasovat a ratifikační proces bude dokončen," uvedl Billström.

"Nic nenapovídá tomu, že bychom neměli dostat od parlamentu v Budapešti pozitivní odpověď," dodal šéf švédské diplomacie.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes uvedl, že je připraven sejít se v Ankaře s novým švédským premiérem Ulfem Kristerssonem k jednání o žádosti Stockholmu o vstup do NATO. Podle něj bude návštěva švédského ministerského předsedy příležitostí prověřit upřímnost švédské vlády při plnění podmínek, jimiž Turecko podmiňuje ratifikaci.

"Náš postoj se nezměnil. V boji proti terorismu neexistuje kompromis a my nemáme v úmyslu dělat jakékoli ústupky," prohlásil Erdogan. Podle něj se ovšem švédský premiér Kristersson vyslovil "ve prospěch boje proti terorismu a teroristům".

Na začátku října Stockholm zaslal Ankaře dopis, ve kterém uvádí opatření, jež Švédsko přijalo v souladu s memorandem, které podepsalo s Tureckem na summitu NATO v Madridu v červnu, uvedla agentur Reuters, která se s diplomatickým textem seznámila. Po uzavření memoranda státy NATO rozhodly zahájit přístupový proces Finska a Švédska. Stockholm tvrdí, že švédská policie zpřísnila postup vůči představitelům Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara považuje za teroristickou organizaci, a analyzuje působení PKK v zemi. Švédská policie se také setkala s představiteli tureckých tajných služeb.

V dopise se Stockholm také zavazuje zabývat se rychle a důkladně žádostmi o vydání členů údajných teroristických organizací do Turecka. Ankara tvrdí, že Švédsko v této oblasti nespolupracuje dostatečně. V dopise stojí, že Švédsko jednoho tureckého občana v létě vydalo. Švédští představitelé již dříve uvedli, že o vydávání do zahraničí rozhodují soudy na základě švédských zákonů a mezinárodních umluv.

Minulý měsíc Švédsko oznámilo, že zruší zbrojní embargo uvalené na Turecko v roce 2019 po turecké vojenské operaci proti kurdským milicím YPG v Sýrii. Krok Stockholmu byl vnímán jako snaha zajistit si souhlas Ankary se vstupem do NATO, uvedla agentura AP.

Související

Švédsko, ilustrační foto

Stínová válka v Evropě je národní katastrofou. Jak Írán verbuje evropské děti k útokům?

Švédské bezpečnostní složky řeší alarmující nový trend: děti ve věku 14 a 15 let se stávají nástrojem v rukou organizovaného zločinu, údajně podněcovaného íránskou vládou. Podle vyšetřování CNN byly nezletilé osoby zapojeny do několika pokusů o útok na izraelské velvyslanectví ve Stockholmu, přičemž nejméně jeden z těchto útoků zahrnoval střelbu a jiný pokus o výbuch.
Švédsko, ilustrační foto

Švédové oznámili obří balíček pomoci Ukrajině

Švédsko oznámilo další rozsáhlý balík vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 1,6 miliardy dolarů. Nová podpora se zaměří na posílení protivzdušné obrany, dělostřelectva, satelitní komunikace a námořních kapacit. Švédsko se díky této sumě stává osmým největším přispěvatelem do obranného úsilí Kyjeva.

Více souvisejících

Švédsko NATO

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Friedrich Merz (CDU)

Friedrich Merz uzavřel koaliční dohodu. Německo má nového kancléře

Německo má nového kancléře. Friedrich Merz, vůdce konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU), oznámil ve středu uzavření koaliční dohody s německou sociální demokracií (SPD), čímž učinil zásadní krok k vytvoření nové vlády. Koaliční smlouva byla podepsána neobvykle rychle – pouhých 45 dní po předčasných volbách, ve kterých Merzovo uskupení zvítězilo.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Kradete nám průmysl, přinutím vás vrátit se, vzkazuje Trump. Trhy pod náporem cel kolabují

Od středeční půlnoci vstoupila v platnost nová vlna amerických cel na desítky zemí, přičemž nejvyšší sazby – až 104 % – míří přímo proti čínskému zboží. Spojené státy a Čína se tak znovu ocitly v napjaté přetlačované, která hrozí přerůst ve vážnou obchodní válku. Zvýšená cla se dotkla i vývozců z Evropské unie či Japonska, zatímco americký prezident Donald Trump dál slibuje výhodnější „šité na míru“ dohody pro blízké spojence.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tomáš Zdechovský

Je to smutné, Amerika chce vztahy pohřbívat. Nejsou ochotni slevit téměř z ničeho, řekl Zdechovský pro EZ

Donald Trump se opět stylizuje do role ochránce amerických občanů, jeho slova a činy však vyvolávají rostoucí rozpaky i na mezinárodní scéně. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pro EuroZprávy.cz upozornil, že taková strategie přestává fungovat – a to nejen ve Spojených státech, ale i v očích evropských partnerů. Vyzývá k jednání s USA a posilování soběstačnosti Evropy. Zároveň varuje před další eskalací napětí mezi oběma ekonomickými mocnostmi, která by mohla poškodit obě strany ve prospěch Číny a Ruska.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Evropská unie

Evropská unie zavádí cla na americké zboží. Zaměřuje se na státy, které budou Trumpa nejvíc bolet

Evropská unie reaguje na rozsáhlé "reciproční" clo zavedené prezidentem Donaldem Trumpem a míří tam, kde to bude pravděpodobně bolet nejvíce — do ekonomického srdce republikánských států. Nově oznámená opatření, která cílí na americký export v hodnotě až 22,1 miliardy eur, ukazují nejen obchodní rozhodnost Bruselu, ale i dávku kreativity a jemné pasivní agrese.

před 6 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trumpova cla vstoupila v platnost. USA spadnou do recese a hrozí stagflace, obávají se ekonomové

Navzdory otřeseným finančním trhům, hrozbám odvetných opatření a dokonce i výzvám některých svých klíčových podporovatelů, aby od svého ekonomického plánu ustoupil, prezident Donald Trump neustoupil. Jeho administrativa ve středu zavedla vlnu nových „recipročních“ tarifů vůči desítkám spojenců i protivníků Spojených států. Podle prezidenta mají tato opatření obnovit spravedlnost a posílit americkou výrobu.

před 7 hodinami

včera

Elon Musk

Propast se prohlubuje. Musk označil Trumpova poradce za kr*tena

Elon Musk, šéf Tesly a zakladatel SpaceX, ostře napadl obchodního poradce Donalda Trumpa Petera Navarra poté, co ten ve veřejném rozhovoru označil Teslu pouze za „sestavovatele aut“, nikoliv skutečného výrobce. Musk na platformě X reagoval slovy, že Navarro je „hloupější než pytel cihel“ a jednoduše „kr*ten“.

včera

António Guterres

Zničíte rozvojové státy, varuje OSN Trumpa a Čínu

Generální tajemník OSN António Guterres dnes ostře varoval před důsledky obchodních válek, které podle něj nepřinášejí žádnému státu výhody a nejvíce dopadají na nejchudší země světa. Ve svém prohlášení pro novináře zdůraznil, že obchodní spory mezi velmocemi mohou mít ničivé dopady zejména na zranitelné rozvojové státy.

Aktualizováno včera

Donald Trump

Mimořádná zpráva Trump od zítřka uvalí na Čínu 104% clo

Prezident Spojených států Donald Trump ve středu dramaticky zvýší cla na čínský dovoz na úroveň 104 %, oznámila tisková mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová v úterý. Jde o bezprecedentní krok, který ještě více vystupňuje probíhající obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa.

včera

Jan Lipavský

Babiš je noční můrou pro evropskou bezpečnost, řekl Lipavský pro Politico

Český ministr zahraničí Jan Lipavský ostře zaútočil na předního kandidáta podzimních voleb Andreje Babiše. V rozhovoru pro server Politico označil šéfa hnutí ANO za bezpečnostní riziko pro Evropu a obvinil ho z šíření proruských narativů. Podle něj by Babišův návrat do čela české vlády mohl změnit zahraničněpolitickou orientaci země a přiblížit ji politice Maďarska a Slovenska.

včera

Ilustrační foto

Svět se vzpamatovává z Trumpa. Akciové trhy dnes výrazně posílily

Akciové trhy po celém světě dnes výrazně posílily. Důvodem je naděje, že některé země se dokážou dohodnout s administrativou prezidenta Donalda Trumpa na odvrácení nově zaváděných cel. Tento optimismus přišel po výrazných růstech v Asii a odráží se i na trzích v Evropě a USA.

včera

včera

Ursula von der Layenová na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Evropa se spojuje s Čínou proti Trumpovi. Hledá cestu z obchodní krize

Evropská unie se obrátila na Peking s prosbou o spolupráci při sledování přílivu čínského zboží na evropský trh, který hrozí po nových krocích Donalda Trumpa v oblasti celních tarifů, uvedl server Politico. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v úterý hovořila s čínským premiérem Li Čchiangem o vytvoření mechanismu, který by monitoroval možné přesměrování obchodu z USA do Evropy.

včera

Ukrajinci zadrželi čínské občany bojující za Rusko. Zelenskyj zveřejnil video z výslechu

Ukrajinské ozbrojené síly zajaly dva čínské občany, kteří bojovali na straně ruské armády proti Ukrajině. Oznámil to podle serveru Kyiv Independent prezident Volodymyr Zelenskyj s tím, že podle dostupných informací nejde o ojedinělý případ.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy