Švýcaři v referendu podpořili zachování covidového certifikátu

Voliči ve Švýcarsku se v dnešním referendu vyslovili pro zachování covidových certifikátů, kterými se musí lidé prokazovat, že jsou očkovaní proti covidu-19, prodělali ho, nebo mají negativní test, pokud se chtějí účastnit veřejných akcí nebo shromáždění. Kromě toho se dnes v zemi hlasovalo také o zlepšení pracovních podmínek pečovatelů či způsobu volby soudců nejvyššího soudu.

Referendum si peticí vynutili odpůrci covidového certifikátu. Jeho předkládání kvůli vstupu do restaurací či na hromadné akce totiž považují za nepřiměřené. Podle nich toto opatření rozděluje zemi a zavádí nepřímo očkovací povinnost. Spolek Přátelé ústavy, který referendum vyvolal, hovoří v souvislosti s covidovým pasem o "zdravotním apartheidu". Podle konečných výsledků se pro zachování certifikátů vyslovilo 62 procent voličů. Z 26 švýcarských kantonů hlasovaly proti zákonu pouze dva - Schwyz a Appenzell-Innerrhoden, oba konzervativní venkovské regiony na východě země.

Při hlasování o budoucnosti covidového zákona, který obsahuje zmínku o certifikátech, se rozhodovalo také o uvolnění vládní pomoci podnikům a pracovníkům, které omezení způsobená šířením koronaviru zasáhla.

Volební účast činila 65,7 procenta. To je neobvykle vysoké číslo v zemi, kde se referendum koná několikrát do roka.

Ve Švýcarsku, které má zhruba 8,6 milionu obyvatel, v posledních týdnech stejně jako v okolních zemích roste počet nakažených koronavirem. Od poloviny října do poloviny listopadu v průměru přibývalo asi 5200 případů infekce denně. Švýcarská vláda ale zatím žádná nová opatření nepřijala. Podle agentury AP mimo jiné proto, aby nepodpořila odpůrce své covidové politiky v dnešním referendu. "V tomto okamžiku je situace pod kontrolou," řekl ve středu ministr zdravotnictví Alain Berset.

V dalším hlasování se 61 procent voličů vyslovilo pro reformy v oblasti ošetřovatelství, které by zvýšily atraktivitu těchto profesí a zajistily péči o stárnoucí populaci. Iniciátoři referenda požadují vyšší platy, lepší pracovní podmínky a více peněz na vzdělávání a odbornou přípravu. Vyškolení pečovatelé ve Švýcarsku vydělávají podle DPA v přepočtu zhruba 103.000 Kč hrubého měsíčně. Životní náklady jsou ale v zemi výrazně vyšší než v Česku. Vláda sice chce více investovat do vzdělávání pečovatelů, zlepšení pracovních podmínek by však podle ní mělo být úkolem jednotlivých zaměstnavatelů.

Třetí otázka, na kterou dnes Švýcaři v referendu odpovídali, se týkala toho, zda by měl soudce nejvyššího soudu volit nadále parlament. Podle odpůrců to zvýhodňuje kandidáty, kteří jsou napojeni na některou z politických stran. Pro zachování stávajícího systému se vyslovilo 68 procent voličů.

Související

Dálnice v Německu, ilustrační fotografie. Původní zpráva

Autem po Evropě: Jak kvalitní jsou silnice a kolik stojí dálniční známky? Česko chystá novou cenu

Ceny dálničních známek v Evropě se často výrazně liší a mnohdy nemusí odpovídat kvalitě poskytovaných služeb. V Česku znovu vzrostou ceny od roku 2025 na základě inflace a rozšíření dálniční sítě. Mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka zdůraznil, že příjmy z poplatků jsou klíčové pro financování modernizace a výstavby dopravní sítě.

Více souvisejících

Švýcarsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy