Švýcarsko schválilo nejnovější sankce proti Rusku a Bělorusku kvůli vojenské agresi vůči Ukrajině v souladu se sankčními opatřeními Evropské unie. Oznámila to dnes švýcarská vláda.
Neutrální Švýcarsko schválilo mimo jiné sankce proti dalším 200 jednotlivcům a subjektům, včetně dvou dcer ruského prezidenta Vladimira Putina. "Švýcarský seznam sankcí nyní plně odráží ten, který přijala EU," uvedla vláda.
EU minulý pátek schválila už pátý balík sankcí proti Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Zahrnují mimo jiné zákaz dovozu uhlí, dřeva a chemických látek i transakcí se čtyřmi ruskými bankami.
Švýcarsko minulý týden uvedlo, že dosud zmrazilo majetek sankcionovaných Rusů ve výši 7,5 miliardy švýcarských franků (přes 181 miliard korun). Unijní sankce uplatňuje také Lichtenštejnsko, které minulý týden oznámilo, že zmrazilo zhruba 260 milionů švýcarských franků spojených s Ruskem.
Ačkoliv je Rusko silně zasaženo sankcemi, názory na jeho bankrot se liší. Podle nedávného vyjádření Martina Pohla, makroekonomického analytika Generali Investments, zatím nehrozí. "Rusku rozhodně státní bankrot nehrozí. Vládní dluh nedosahuje ani 20 % HDP a Rusko vlastní obrovská aktiva v zahraničí. Může nastat situace, kdy Ruská vláda nebude moci nebo spíše nebude chtít zaplatit. To se týká zejména investorů z tzv. nepřátelských zemí, kam patříme i my," uvedl ve stanovisku zaslaném redakci.
Ruská centrální banka podle něj dlouhodobě patří mezi nejlépe fungující instituce v Rusku a krizi zvládá. "Na kolaps rublu zareagovala přerušením obchodování s ruskou měnu, akciemi a dluhopisy. Doplnila to prudkým zvýšením základní úrokové sazby na 20 % a omezeními na pohyb kapitálu. Obyčejní Rusové se tak oficiální cestou nedostanou k více než 10 tisícům amerických dolarů, vývozci mají povinnosti konvertovat 80 % svých příjmů do rublů a zahraniční investoři nemají přístup k výnosům z ruských akcií a dluhopisů," doplnil ekonom.
Tomáš Sedláček, ekonom ČSOB, ale ve vysílání České televize uvedl, že sankce mohou vést ke "krachu země seshora". Signálem, že to opravdu může fungovat, je právě navýšení základní úrokové sazby z 9,5 % na 20 procent poté, co rubl klesl o 30 % právě kvůli dopadům západních sankcích. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda je přesvědčen, že Rusko do bankrotu nakročilo. "Ruské ministerstvo financí uvedlo, že „plně dostálo svým závazkům“, i když danou částku 649,2 milionu dolarů vyplácí v rublovém ekvivalentu. Tento ruský postoj se nyní stane předmět posouzení ratingových agentur a mezinárodní finanční komunity. Výsledkem může být právě to, že Rusko vykazuje znaky platební neschopnosti, což znamená, že se ocitá v bankrotovém stavu. Není totiž schopno plnit své závazky vůči věřitelům v souladu se změním příslušných smluv," tvrdí.
Poté, co na konci února banka v důsledku prvních sankcí po vstupu ruských vojsk na Ukrajinu sazbu více než zdvojnásobila na 20 procent, ale po pár týdnech překvapivě snížila základní úrokovou sazbu na 17 procent. Ukazatelem, že se ruská ekonomika potýká s problémy v důsledku sankcí, ale mohou být například údaje ruského ministerstva hospodářství, podle kterých se meziroční míra inflace vyšplhala na 17,49 procenta, tedy na nejvyšší úroveň za 20 let.
"Ruské ministerstvo financí uvedlo, že banky, které využívá, odmítly zpracovat dolarovou splátku věřitelům. Držitelé ruských státních dluhopisů mají v souhrnu obdržet 649,2 milionu dolarů. Protože řádná dolarová výplata této částky byla zablokována, přistupuje Rusko k její výplatě v rublech. Světově významné ratingové agentury, jejichž postoj je důležitým vodítkem pro globální finanční komunitu, však již dříve uvedly, že výplatu v rublech budou považovat za znak platební neschopnosti, jestliže je příslušné podkladové aktivum denominováno v jiné měně, než je rubl, a současně smluvně neumožňuje do rublů výplatu „přepnout“," uvádí Kovanda ve svém stanovisku, které má redakce k dispozici.
"Kolaps hodnoty rublu určitě nahlodá dřív nebo později kupní sílu této měny a mohl by zničit úspory obyčejných Rusů. Některé odhady ekonomů počítají s tím, že tvrdé ekonomické sankce by mohly jenom letos způsobit snížení hrubého domácího produktu Ruska o 4 až 5 %, inflaci dostat někam nad 10 % a možná výš a donutit centrální banku zvýšit úrokové sazby ještě nad oněch dvacet procent. Pravdou ale je, že dosažení těchto výsledků není otázkou hodin, a zřejmě ani dnů. Možná, že to lidé zvenku zatím tolik nevidí, ale i stále víc Rusů začíná mít kvůli omezením potíže v každodenním životě," tvrdí Pavel Daniel, ekonomický komentátor serveru EuroZprávy.cz.
Související

EU se shodla na systému sankcí proti obchodnímu zastrašování

Jak se žije po roce války v Rusku? Obyvatelé sankce příliš nepocítili, odchod západních značek také ne
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Valné shromáždění OSN schválilo historickou klimatickou rezoluci
Aktualizováno včera

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od justiční reformy
včera

Biden oznámil vznik fondu na podporu světové demokracie
Aktualizováno včera

Papež bude minimálně několik dní v nemocnici. Vatikán prozradil diagnózu
včera

V Belgii obvinili sedm lidí v souvislosti s terorismem
Aktualizováno včera

Grossi navštívil Záporožskou jadernou elektrárnu, usiluje o opatření k její ochraně
včera

Americký Senát podpořil zneplatnění zákona, který zemi umožnil válčit v Iráku
včera

V Polsku padl nejtvrdší trest od zrušení poprav. Za vraždu dcery
včera

V Sýrii prudce rostou ceny, Asad vyměnil několik ministrů
Aktualizováno včera

Trumpem už se zřejmě porota nebude tento týden zabývat, tvrdí média
včera

Krymem podle ukrajinského deníku otřásl výbuch
Aktualizováno včera

Do Dukovan budou od příštího roku dodávat palivo Američané
Aktualizováno včera

"Nebudeme ustupovat." Tchajwanská prezidentka před odletem do USA řekla, že nepodlehne tlaku
Aktualizováno včera

Fiala vysvětlil, proč vláda zasedla v Jeseníku. Souvisí to s dopravou
Aktualizováno včera

Pošta se chystá dát výpověď zhruba 1600 zaměstnanců
Aktualizováno včera

Unijní země jednají o obnovitelných energiích a přou se o vodík z jádra
Aktualizováno včera

U úřadu vlády se protestovalo proti reformě penzí či Euro 7, mluvil i Babiš
Aktualizováno včera

Česko projeví zájem o půjčku od Evropské komise, o výši se rozhodne později
včera

Ukrajinská protiofenziva má začít v dubnu nebo květnu
včera
Dánské úřady vyzvedly "záhadný" objekt od plynovodu Nord Stream 2
Dánské úřady vyzvedly ze dna moře "záhadný" objekt, který byl v těsné blízkosti plynovodu Nord Stream 2 v Baltském moři. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na Dánský energetický úřad. Podle něj objekt, který se jeví jako námořní kouřová bóje, nepředstavuje bezpečnostní riziko.
Zdroj: ČTK