Švýcarsko se nepřipojí k unijním sankcím vůči Rusku

Švýcarsko se nepřipojí k sankcím, které uvalila Evropská unie na Rusko za jeho uznání nezávislosti separatistických republik na východě Ukrajiny. Zároveň však nechce být místem pro jejich obcházení. Uvedla to dnes vláda v Bernu. Podle agentury DPA postupovalo neutrální Švýcarsko stejně i v případě sankcí po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014.

Švýcarská vláda "se chce vyhnout tomu, aby Švýcarsko mohlo být používáno jako platforma pro obcházení sankcí uvalených Evropskou unií", uvádí se v prohlášení Spolkové rady, která má ve Švýcarsku funkci celostátní vlády. Kabinet nicméně odsoudil uznání separatistické Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky ze strany Moskvy, podle něj se jedná o čin "v rozporu s mezinárodním právem".

Švýcarsko si zakládá na své neutralitě v mezistátních konfliktech. Podle ministerstva zahraničí to mimo jiné znamená, že se Švýcarsko neúčastní válek a že při vývozu zbraní přistupuje ke všem válčícím stranám stejně.

Státy EU dnes definitivně schválily balík sankcí proti Rusku. Nově na sankčním seznamu figuruje 27 politiků, armádních činitelů, byznysmenů či oligarchů, mezi nimi například ministr obrany Sergej Šojgu. Postihy se týkají i více než tří stovek poslanců dolní komory ruského parlamentu, kteří hlasovali pro uznání nezávislosti separatistických regionů na východě Ukrajiny. Sankce zasáhnou také velké banky, omezují přístup ruského režimu na finanční a kapitálový trh EU a zakazují obchod s neuznanými republikami na východě Ukrajiny.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Rusko Švýcarsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy