Téměř 80 procent uprchlíků přišlo za časů epidemie o práci

Za časů epidemie ztratilo práci nebo příjem z práce 77 procent uprchlíků. Uvádí to dnes agentura Reuters s odvoláním na výzkum Norské rady pro uprchlíky (NRC). Výzkum například ukazuje, že uprchlíci museli od března omezit výdaje na jídlo a základní potřeby. Průzkumu se zúčastnilo 1400 respondentů ve 14 zemích světa.

Epidemie ale neměla stejný dopad ve všech zemích, uvádí zpráva norské organizace. Mezi nejvíce zasažené země patří Libanon, kde ztratilo práci či alespoň část příjmu z práce zhruba 90 procent syrských a 80 procent palestinských uprchlíků.

"Pracoval jsem v restauraci, ale zaměstnání jsme ztratil, když udeřila pandemie," uvádí zpráva příběh syrského uprchlíka Sámera, který žije v Libanonu. Méně příjmů mají od března uprchlíci i z jiných zdrojů, například od příbuzných.

Na omezení příjmu uprchlíci reagovali snížením výdajů. Zhruba třetina uprchlíků se pak snažila vyrovnat propad příjmů půjčkami.

Ve výzkumu pak 73 procent respondentů uvedlo, že museli omezit množství jídla na den. Přes 70 procent uprchlíků mělo problém s platbami za nájem či bydlení.

"Před covidem-19 jsem nebyl šťastný, ale měl jsem dost peněz na pronájem jednoho pokoje a na jídlo pro své děti. Teď je to tak, že když mám snídani, tak si nemohu dovolit oběd," vypráví jeden uprchlíka z Venezuely, který našel útočiště v Kolumbii.

Situaci uprchlíků NRC přirovnala k sestupné spirále, u které hrozí, že se vymkne kontrole. Norská organizace proto apeluje na ekonomicky významné státy G20 a na mezinárodní finanční instituce, aby "pomoc uprchlíkům a lidem na útěku byla významnou součástí jejich národní a mezinárodní ekonomické odpovědi na epidemii nemoci covid-19."

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

uprchlíci norsko

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy