Truchlící královna Alžběta je odhodlaná pokračovat v závazcích

Britská královna je odhodlaná pokračovat v některých svých sólových závazcích, i když truchlí nad smrtí svého manžela prince Philipa, napsal dnes list The Times. Panovnice se podle deníku ke svým povinnostem vrátí poté, co 23. dubna skončí oficiální období jejího smutku, tedy dva týdny po úmrtí devětadevadesátiletého vévody z Edinburghu.

Jedna z nejdůležitějších událostí, kterou má čtyřiadevadesátiletá Alžběta II. v diáři, je slavnostní zahájení nového zasedacího období parlamentu 11. května. Očekává se, že ji na něj doprovodí princ Charles.

Vévodova smrt připomněla, že členové královské rodiny čím dál častěji doprovázejí královnu při jejích oficiálních povinnostech, píše deník. Během karanténní uzávěry se k ní na různá setkání, která se odehrávala skrze videohovory, připojovali například princ Charles, jeho žena Camilla, princ William či jeho manželka Catherine nebo královnina snacha Sophie, manželka prince Edwarda.

Několik zdrojů blízkých královskému paláci nicméně listu potvrdilo, že panovnice se pravděpodobně bude účastnit některých akcí sama, jakmile skončí oficiální období smutku. Na konci března, tedy více než týden před smrtí prince Philipa, se Alžběta II. sama nedaleko Windsoru účastnila oslavy stého výročí založení australského královského letectva. Se zájmem si popovídala s jeho příslušníky a dokonce dovolila, aby se její účast na akci trochu protáhla, což je obvykle znamení, že se baví, uvádí The Times.

Podle řady zdrojů se panovnice dosud neobrátila na svou rodinu, aby jí poskytla více podpory v oficiálních povinnostech, které ji čekají. Spíše vše naznačuje pokračování trendu, který započal v roce 2017, když se vévoda z Edinburghu stáhl z veřejného života. Množství akcí, na nichž se objeví vedle Alžběty II. také někdo z příbuzných, se může zvyšovat, jak bude panovnice stárnout, ale očekává se, že to bude postupný proces, píše list.

Ačkoliv období smutku znamená, že královská rodina zrušila svou účast na většině oficiálních akcí, je možné, že některých se přeci jen zúčastní. Královna podle deníku v současné době nedostává ani vládní dokumenty, které k ní jinak putují každý den, a neposkytuje ani královský souhlas zákonům. Pokud by ovšem vyvstalo něco velmi důležitého, učinila by výjimku.

Období královnina smutku po smrti prince Philipa je znatelně kratší, než tomu bylo u dalších členů rodiny. Po úmrtí Alžbětina otce - krále Jiřího VI. v roce 1952 držela královská rodina smutek měsíc, a po skonu královny matky v roce 2002 trval tři týdny. Existuje domněnka, že relativně krátké formální truchlení po smrti vévody z Edinburghu reflektuje jeho přání, jelikož vždy trval na minimu povyku, dodal The Times.

Související

Více souvisejících

Královna Alžběta II. Princ Philip královská rodina (gbr)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy