Ukrajina chce dohodu s Kolomojským ohledně znárodněné banky

Ukrajinský premiér Oleksij Hončaruk řekl, že Kyjev chce najít kompromis s oligarchou Ihorem Kolomojským ohledně zestátnění největší ukrajinské banky PrivatBank. Krok by podle deníku The Financial Times (FT) dostal prezidenta Volodymyra Zelenského do konfliktu s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) i jeho západními podporovateli. Předseda vlády ale následně popřel, že by jakákoliv jednání probíhala.

Hončaruk listu sdělil, že hlava státu chce dosáhnout dohody s Kolomojským ve věci PrivatBanky, kterou stát v roce 2016 kvůli hrozbě bankrotu převzal a na jejíž sanaci vynaložil 5,5 miliard dolarů (129 miliard Kč).

"Jsem si zcela jist, že se nyní potřebujeme soustředit na růst a hledání společných řešení namísto toho, abychom plýtvali zdroji na vzájemnou likvidaci. A proto oceňuji každé vyjádření směřující ke hledání kompromisu," řekl Hončaruk v rozhovoru.

Společnost PrivatBank byla zestátněna v rámci snahy o ozdravení bankovního sektoru, kterou podporoval MMF. Fond už Ukrajinu varoval, že snahy postup zvrátit by mohly narušit jeho úvěrovou pomoc ve výši 3,9 miliardy dolarů (91,8 miliardy korun).

"Jakékoliv řešení najdeme, musíme ho najít společně s MMF," řekl Hončaruk. Podle agentury Reuters nicméně popřel, že by ve věci PrivatBanky už probíhala jednání.

Ukrajina zahájila soudní proces proti Kolomojskému a jeho obchodnímu partnerovi Hennadiji Boholjubovovi a obvinila je, že provozovali schéma "podobné pyramidové hře" s cílem vyprat peníze a použít vklady střadatelů pro financování svého podnikání. Oba byznysmeni obvinění popírají a sami či jejich spřízněné osoby podali na 600 žalob proti zestátnění.

Hončarukovy výroky podle FT zřejmě prohloubí obavy z vazeb bývalého televizního komika Zelenského na Kolomojského a hrozí rovněž překrýt jeho reformní agendu. Oligarcha je vlastníkem televizního kanálu 1+1, který vysílal populární seriál Sluha národa se Zelenským v hlavní úloze. Minulý týden parlament jmenoval poslance a novináře 1+1 Oleksandra Dubinského do čela komise, která bude kontrovat personální nominace do orgánů státem vlastněných bank.

Zelenskyj - spolu se svým šéfem kabinetu Andrijem Bohdanem a současně bývalým právníkem zastupujícím Kolomojského ve sporu o PrivatBanku - minulý týden hostil oligarchu ve své prezidentské kanceláři. Oba však popřeli, že by bankovní ústav byl předmětem jednání.

Setkání se uskutečnilo jen několik dní po policejní razii v kancelářích PrivatBanky v Dnipru (dříve Dněpropetrovsk) a v domě exguvernérky centrální banky Valerie Hontarevové, která se odehrála v rámci nově zahájeného policejního vyšetřování zestátnění. Hontarevová uvedla, že ona i současné vedení PrivatBanky jsou terčem zastrašování a že s Kolomojským není o čem jednat, neboť dohodu s ním představovala samotná rekapitalizace banky z roku 2016.

Dnes ráno bývalé šéfce centrální banky neznámý pachatel zapálil a zcela zničil dům. V srpnu si Hontarevová stěžovala, že do ní v Londýně najelo auto a že jí v září někdo zapálil osobní vůz. "Toto už není řada incidentů, toto je terorismus. Jeho účelem je zastrašit minulé i současné reformátory, ochromit naše aktivity a umlčet nás. Nebudeme mlčet," uvedla dnes podle agentury Reuters centrální banka v prohlášení.

V dubnu, když Zelenskyj mířil za svým pozdějším drtivým vítězstvím v prezidentských volbách, rozhodl soud v Kyjevě, že znárodnění PrivatBanky bylo nelegální. Centrální banka se proti rozhodnutí odvolala a uvedla, že bankovní ústav pošle znovu do insolvence, pokud jej Kolomojskyj opět ovládne.

Související

Více souvisejících

Ukrajina Oleksij Hončaruk

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy