Ukrajina hraje na dvě strany: S Trumpem i proti Trumpovi

Zdá se, že ukrajinský prezident hraje na obou stranách rozdělené Ameriky, aby si pojistil finanční a vojenskou pomoc USA bez ohledu na to, kdo vyhraje příští rok prezidentské volby. Napsala to agentura AP.

Nejprve bod pro tým amerického prezidenta Donalda Trumpa: ukrajinský generální prokurátor souhlasil s opětovným prověřením společnosti, která do svých řad přijala syna demokratického prezidentského kandidáta Joea Bidena.

A teď úklon do tábora Trumpových odpůrců: na zástupce generálního prokurátora povýšil muž, který odhalil utajené platby bývalému šéfovi Trumpovy kampaně Paulu Manafortovi.

Takže za jaký tým vlastně hraje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který se ocitl v centru dění kolem ústavní žaloby na prezidenta?

Analytici tvrdí, že ukrajinské vedení se snaží udržet všechny možnosti otevřené, a tak předvádí, že Zelenskyj není ani Trumpův přitakávač, ani jeho nepřítel.

Nejnovějším šachovým tahem Ukrajiny se jeví jmenování Viktora Trepaka zástupcem generálního prokurátora. Protikorupční aktivisté, kteří Zelenskému tolik pomohli v boji o prezidentské křeslo, tuto novinku vítají. Trepak nikdy nepracoval jako prokurátor, ale má na to: jako zástupce náčelníka tajné služby SBU, která kombinuje pravomoci FBI a CIA, se snažil pohnat ke spravedlnosti dva vysoce postavené prokurátory obviněné z korupce. Případ ale skončil ve slepé uličce a frustrovaný Trepak si údajně stěžoval na politické zásahy.

O měsíc později předal protikorupčním vyšetřovatelům "černou knihu" o tajných platbách z pokladny Strany regionů bývalého prezidenta Viktora Janukovyče zástupům významných lidí, včetně Manaforta.

Platby z let, než se Manafort zapojil do Trumpovy kampaně, sehrály roli v americké kauze proti Manafortovi, který si nyní odpykává sedm let vězení. Manafort nepopíral, že jeho firma dostala peníze z Ukrajiny, ale tvrdil, že šlo o legitimní platby za politické poradenství.

Je to právě těžce vydobytá reputace bojovníka proti korupci a jiným špinavým praktikám, kvůli které Trepakovo jmenování může prospět Zelenskému v době, kdy prezident čelí kritice domácích odpůrců za podlézavost v hovoru s Trumpem. I proto touží svým voličům a mezinárodním partnerům předvést, že chce korupcí poskvrněnou Ukrajinu očistit a vést ji cestou nezávislosti.

Trepakovo jmenování "je jasný signál Američanům a hlavně Trumpovi, že si (Zelenskyj) přeje se od něj distancovat a udržet si nezávislost", říká Vadym Karasjov z Ústavu globálních strategií. "Zelenskyj nenápadně vzkazuje, že nechce být Trumpovou loutkou ani fackovacím panákem, ale že je schopen nezávislé hry a politiky," dodal.

Sám Zelenskyj tvrdí, že necítil nátlak, aby se podvolil Trumpovu pobízení. Ale jeho vláda Trumpa zcela neodmítla.

Trump v červencovém hovoru se Zelenským hledal pomoc na dvou frontách. První zahrnuje Trumpova tvrzení, že se Ukrajina spikla s demokraty proti jeho kampani v roce 2016. Žádný důkaz o takovém spiknutí se neobjevil, ale Trump naléhal na Zelenského, aby se snažil prokázat toto obvinění před americkými volbami 2020. Současně Trump tlačil na ukrajinského prezidenta, aby nechal prošetřit případné provinění bývalého viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera. Trump tvrdil, že Spojené státy mají naprosté právo žádat zahraniční vůdce, aby vyšetřili případy korupce, přestože nikdo nepředložil proti Bidenům žádný důkaz.

V tomto případu se zdá, že Ukrajina vyšla Trumpovi vstříc. Generální prokurátor Ruslan Rjabošapka oznámil, že jeho úřad přezkoumá případ plynárenské firmy Burisma Group. Ta platila Huntera Bidena v době, kdy jeho otec měl ve vládě Baracka Obamy na starosti Ukrajinu. Prokurátor tvrdí, že necítí v tomto případu žádný tlak, ani neví o tom, že se Biden něčeho dopustil. Jen dělá audit závažných případů, které jeho předchůdci uzavřeli.

Političtí analytici v Kyjevě v tom vidí spíše snahu zůstat zapsán v dobrém u Bílého domu než hledat špínu na Bideny. Zelenskyj by mohl svou strategii vysvětlit už dnes, kdy pořádá - jak to sám nazval - mediální maraton.

Související

Více souvisejících

Ukrajina USA (Spojené státy americké) Donald Trump Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Paul Manafort

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 3 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 3 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA

Zanedlouho bude jasné, kdo z dvojice Kamala Harrisová a Donald Trump obsadí místo v Oválné pracovně Bílého domu. Docent Jeffrey Alan Smith z Katedry anglistiky a amerikanistiky brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vylíčil, jak se liší kampaně obou kandidátů – a co jejich zvolení může (nejen) pro USA znamenat. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy