Ukrajinci se smířili s anexí Krymu? Rusové poskytli tento důkaz

Krym loni navštívilo skoro 7,5 milionu turistů, což je rekordní číslo za celé období od rozpadu Sovětského svazu, oznámil šéf Ruskem anektovaného poloostrova Sergej Aksjonov. Milion návštěvníků z Ukrajiny podle něj svědčí o tom, že se Ukrajinci smířili s připojením poloostrova k Ruské federaci. Anexi Krymu z března 2014 neuznává nejen Ukrajina, ale ani většina zemí světa.

V komentářích na sociálních sítích pod Aksjonovovou statistikou je ale možné se dočíst, že údajně 95 procent obyvatel Krymu má stále dva pasy. Kromě ruského také původní ukrajinský, se kterým poloostrov opouštějí a zase se na Krym vracejí. Z Aksjonovova vyjádření ale není zřejmé, zda takové lidi ruské úřady v nové turistické statistice započítávaly či nikoliv.

"Z Ukrajiny se na Krym nejezdí na dovolenou, ale domů, za příbuznými," upozornila na další možné vysvětlení na webu jiná znalkyně poměrů na poloostrově.

"Na Krymu během (uplynulého) roku odpočívalo 7,43 milionu turistů. Je to o 9,3 procenta více než v roce 2018," uvedl Aksjonov podle zpravodajského serveru Newsru.com. "Stejně jako v předchozích letech mezi cizinci vedou obyvatelé Ukrajiny, kterých bylo 1,1 milionu. Myslím, že to lze považovat za svérázné referendum občanů sousední země o uznání postavení Krymu jako součásti Ruska. Vždyť k okupantům se na návštěvu nejezdí," zdůraznil.

Za "okupovaná území" Kyjev oficiálně označuje Krym a část Donbasu, ovládnutou proruskými separatisty v bojích s ukrajinskými vojsky, které následovaly po anexi Krymu, respektive po svržení proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče revoltou prozápadních demonstrantů v Kyjevě. Konflikt si od dubna 2014 vyžádal na 13.000 mrtvých.

Aksjonov zdůraznil, že turisty na poloostrově láká vyspělá infrastruktura, úroveň služeb a přijatelné ceny. Server Newsru.com upozornil, že jiní místní hodnostáři si stěžují, že zvyšující se počty turistů místní infrastruktura nezvládá a poloostrov se ocitl na hraně ekologické katastrofy kvůli ubývajícím vodním zdrojům; strategické zásoby vody prý vypili právě turisté.

Aksjonov se do vedení na Krymu dostal poté, co nijak neoznačení ruští vojáci asistovali při faktickém ruském převzetí moci na poloostrově, až pak následovalo referendum o připojení k Rusku. Na anexi ukrajinského poloostrova Západ zareagoval vyhlášením sankcí proti Rusku. "Strach před sankcemi je tak veliký, že na Krymu i šest let po odtržení od Ukrajiny odmítají působit dokonce i giganti ruského podnikání těsně spjatí se státem, například spořitelna Sberbank," poznamenal Newsru.com a dodal, že sankcemi trpí nejen turistika a finanční sektor, ale i obyčejní lidé; kvůli chybějícím lékům dokonce zemřelo několik dětí. Moskva nicméně považuje "otázku Krymu za jednou provždy vyřešenou", jak prohlásil premiér Dmitrij Medveděv.

Související

Válka na Ukrajině od dvojice fotografů.

Trumpův poradce odkryl karty ohledně války na Ukrajině. Krym je pryč, vzkazuje

Zejména Evropa si pokládá otázku, jaký bude přístup Donalda Trumpa k válce na Ukrajině, která trvá už déle než dva a půl roku. Bývalý poradce zvoleného amerického prezidenta Bryan Lanza tvrdí, že cílem Trumpovy administrativy bude dosažení míru. Kyjev prý nemá počítat s tím, že by mu Washington pomáhal s opětovným získáním okupovaných území. 

Více souvisejících

Krym Rusko Sergej Aksjonov (premiér Krymu) Ukrajina Turisté

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy