V Bělorusku se konají volby. Rituál jako z dob SSSR, tvrdí opozice

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes oznámil, že bude kandidovat ve volbách hlavy státu v příštím roce. Ty se podle něj uskuteční nejspíše v létě. Lukašenko to řekl novinářům po odevzdání hlasu v parlamentních volbách, které se dnes v zemi konají.

Podle Západu dnešní předčasné parlamentní volby prověří, nakolik upřímně míní autoritářský prezident svá slova o uvolnění tlaku vůči domácí opozici. Od poloviny 90. let mezinárodní pozorovatelé nepovažují hlasování v zemi za svobodné ani spravedlivé. Ke sledování dnešních voleb se jich podle místních médií akreditovalo více než tisíc.

Běloruští voliči, kterých je přes 6,8 milionu, dnes z 513 kandidátů vybírají 110 budoucích členů Poslanecké sněmovny, dolní komory Národního shromáždění. Alexandr Lukašenko v rámci náznaků jistého uvolňování režimu připustil podle agentury Reuters účast ve volebním klání třem stovkám opozičních kandidátů.

O obsazení 64 křesel v horní komoře, Senátu, rozhodovali voliči 7. listopadu.

Představitelé opozice jsou ovšem ohledně zlepšování politické situace v zemi nadále skeptičtí. "Tyto volby nejsou ničím jiným než rituálem, jako tomu bylo v (bývalém) Sovětském svazu," míní podle AFP Ales Bjaljacki, šéf nevládní organizace Vjasna. Místopředseda opoziční Běloruské lidové fronty Alexej Janukevič je přesvědčený, že režim setrvá u "známého scénáře falzifikací".

Volební účast v parlamentních volbách bývá v Bělorusku vysoká. Při předchozích volbách v roce 2016 přišlo hlasovat více než 74 procent registrovaných voličů. Volební střediska se dnes uzavřou ve 20:00 (18:00 SEČ).

Bělorusku vládne 65letý Lukašenko jako prezident už 25 let. V poslední době nicméně uvolnil tvrdé potlačování opozice proti své vládě ve snaze vylepšit vztahy se Západem, zatímco ve vztazích s tradičním spojencem Ruskem se objevily určité neshody. Minsk především odmítl uznat ruskou anexi ukrajinského Krymu a Moskva na druhé straně omezila finanční výhody poskytované Bělorusku.

V září se Bělorusko a Spojené státy dohodly na reciproční obnově diplomatického zastoupení na úrovni velvyslanců. Ambasadoři byli z Washingtonu a Minska odvoláni před deseti lety po západní kritice represí běloruského režimu proti opozici. Letos v březnu Bělorusko informovalo USA, že ruší omezení početního stavu amerických diplomatů v Minsku. V srpnu pak Minsk navštívil tehdejší bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton.

Washington také naznačil, že by mohl dál zmírnit sankce vůči Bělorusku v závislosti na průběhu letošních parlamentních voleb a prezidentských voleb v příštím roce. Sankce přijaté kvůli Lukašenkovu potlačování oponentů USA a Evropská unie už uvolnily v roce 2016 po propuštění politických vězňů a některých reformách.

Související

Více souvisejících

Alexandr Lukašenko Bělorusko volby v Bělorusku

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy