V čem se liší zmutovaný koronavirus a jak je nebezpečný? Virolog prozradil víc

NÁZOR - Příchod nové varianty koronaviru zažehl opět zájem o jeho část známou jako spike protein, konstatuje Connor Bamford v komentáři pro server The Conversation. Virolog z belfastské Queen's University vysvětluje, že nová varianta vykazuje oproti jiným několik zvláštních změn uvedeného proteinu, což je jeden z důvodů, proč je znepokojivější než jiné, neškodné proměny, které byly dříve u viru SARS-CoV-2 pozorovány.

Nová mutace může změnit biochemii spike proteinu a ovlivnit přenositelnost viru, uvádí odborní. Dodává, že spike protein je také základem současných vakcín proti nemoci covid-19, které se snaží vyvolat imunitní reakci vůči němu. Pokládá tedy otázku, co spike protein je a proč je tak důležitý.

Buněční narušitelé

"Ve světě parazitů může mnoho bakterií či plísňových patogenů přežít samostatně bez hostitelské infikované buňky," píše virolog. Podotýká, že viry toto neumí a aby se replikovaly, musí se dostat do buňky, k čemuž využívají vlastní biochemické procesy v napadené buňce, kde vytvářejí nové virové částice a šíří se do dalších buněk a hostitelů.

Naše buňky se vyvinuly tak, aby podobné narušitele odrážely a jedna z hlavních obran, kterou buněčný život proti narušitelům má, je vnější obal, který se skládá z tlusté vrstvy držící uvnitř všechny enzymy, proteiny a DNA tvořící společně buňku, uvádí Bamford. Dodává, že díky biochemickým vlastnostem má vnější povrch buňky negativní náboj a je odpudivý, přičemž viry musejí tuto bariéru překonat.

Podobně jako buňky jsou i viry obaleny tlustou membránou známou jako obal, vysvětluje vědec. Poukazuje, že k průniku do buňky využívají viry proteiny, případně glykoproteiny, aby sloučily vlastní membránu s membránou buňky a ovládly ji. Spike protein koronaviru tvoří jeden glykoprotein, čímž se liší například od viru chřipky, který má dva, nebo simplexviru, který jich má hned pět, dodává expert.

Struktura spike proteinu

Spike protein se skládá z lineárního řetězu 1.273 aminokyselin uložených do struktury poseté až 23 molekulami cukru, nastiňuje autor komentáře. Konstatuje, že spike proteiny drží pohromadě a do podoby funkční "trimetrické" jednotky je k sobě vážou tři samostatné spike molekuly.

Spike protein lze rozdělit na různé funkční jednotky známé jaké domény, které plní odlišnou biochemickou roli - oslepení cílové buňky, spojení s membránou a ukotvení proteinu na virovém obalu, uvádí Bamford. Poukazuje, že spike protein viru SARS-CoV-2 sedí na zhruba kulaté virové částici, je zapuštěn v obalu a vyčnívá do prostoru, připraven zachytit se na nepřipravené buňce.

Jeden virus má zhruba 26 takových "trnů", přičemž jedna z jejich funkčních jednotek se váže na protein na povrchu lidských buněk nazývaný ACE2, čímž spouští přijímání virové částice a nakonec i splynutí membrán, vysvětluje virolog. Doplňuje, že spike protein hraje roli také v další procesech, jako je shlukování virů, jejich strukturální stabilita a obrana před imunitou.

Vakcína a spike protein  

"Vzhledem k tomu, jak klíčový je spike protein pro virus, mnoho antivirových vakcín či léků je zaměřeno na virové glykoproteiny," pokračuje expert. Poukazuje, že vakcíny proti nemoci covid-19 od společností Pfizer/BioNTech a Moderna dávají instrukce našemu imunitnímu systému, aby si vytvořil vlastní verzi spike proteinu, k čemuž dochází krátce po naočkování.

Vytváření spike proteinu v našich buňkách následně zahajuje proces vzniku ochranných protilátek a T-lymfocytů, vysvětluje virolog. Upozorňuje, že jedním z nejvíce znepokojivých rysů spike proteinu viru SARS-CoV-2 jeho proměna během evoluce viru, jelikož tento protein může na základě virového genomu mutovat a měnit své biochemické vlastnosti.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Většina takových mutací není přínosná, stejně jako nebrání spike proteinu v jeho činnosti a neovlivňuje jeho funkci, konstatuje odborník. Dodává, že některé změny mohou poskytnout nové verzi viru jistou výhodu, když jej učiní přenositelnějším či nakažlivějším - to se může stát buď díky mutaci té části proteinu, která brání protilátkám navázat se na něj, případně může mutace učinit protein "lepkavější" a dát mu větší schopnost navázat se na buňky.

"To je důvod, proč mutace, které mění, jak spike (protein) funguje, jsou mimořádně znepokojivé - mohou mít dopad na to, jak kontrolujeme šíření (viru) SARS-CoV-2," píše Bamford. Přiznává, že nová verze viru zachycená v Británii a dalších zemích zmutovala právě na spike proteinu, a to v části, která je zodpovědná za průnik viru do buňky.

Nyní jsou nutné laboratorní experimenty, aby se vyjasnilo, zda a případně jak moc tato mutace změnila spike protein viru a zda stávající kontrolní opatření zůstávají účinná, shrnuje expert.

Související

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) věda Velká Británie

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 59 minutami

Tottenham byl založen již roku 1882 a sídlí v severním Londýně.

Potvrzeno. Ze Slavie do Tottenhanu přestoupil brankář Antonín Kinský

Hotovo. Už je ruka v rukávě. Brankář Antonín Kinský definitivně patří londýnskému Tottenhamu, který konečně našel tolik kýženého gólmana. Vedení klubu, jenž se aktuálně nachází na 12. místě tabulky anglické Premier League, uvedlo, že s jednadvacetiletým Čechem uzavřelo smlouvu až do roku 2031. Podle televize BBC pak měl Kinský do anglické metropole přijít za zhruba 12,5 milionu liber (v přepočtu zhruba 379 milionů korun).

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Mladíkům finále i tentokrát uniklo. Po prohře s USA si po roce opět zahrají o bronz

Nabuzeni dalším senzačním čtvrtfinálovém vyřazení Kanady, které přišlo od českých hokejových juniorů do 20 let na světovém šampionátu opět po roce, chtěli čeští junioři překvapit dalšího zámořského favorita, tedy Spojené státy. Ty svěřenci kouče Patrika Augusty sice sympaticky také trápili, ale nakonec odešli po výsledku 1:4 jako poražení. Stejně jako loni si i letos Češi na turnaji zahrají o bronz, tentokrát však nikoli proti Finsku, ale proti jinému severskému soupeři Švédsku (dnes 21:30).

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Na Ukrajině zemřel ruský novinář, tvrdí Moskva. Útočily ukrajinské drony

Ve válce na Ukrajině zemřel další novinář. Alexander Martemyanov, který psal pro ruský státní deník Izvestija, zemřel při dronovém útoku nedaleko okupovaného Doněcku na východě Ukrajiny. Moskva podle BBC obvinila ukrajinské vojáky z toho, že vědomě cílili na novináře. Kyjev se k události nevyjádřil. 

před 9 hodinami

Zima, ilustrační fotografie.

V Česku hrozí kvůli ledovce kalamita. Na problémy už se připravují na železnici

Lidé by v neděli, kdy končí dlouhé vánoční prázdniny, měli počítat s kalamitou kvůli ledovce, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli ráno. Počasí bude způsobovat značné komplikace, zejména v dopravě a pravděpodobně i v energetice. Například České dráhy už v sobotu večer avizovaly, že jsou na situace připraveny. 

před 11 hodinami

včera

včera

Tottenham byl založen již roku 1882 a sídlí v severním Londýně.

Ve středu už za Tottenham? V Anglii mají přestup Kinského ze Slavie do Londýna za hotový

S největší pravděpodobností už se bude muset fotbalová Slavia ve zbytku sezóny obejít bez brankáře Antonína Kinského. Zásluhou podzimních výkonů měl zaujmout vedení londýnského Tottenhamu a v nejbližších hodinách by se tak měl stát dalším českým fotbalistou, který kdy okusí anglické ligové fotbalové trávníky. Jako o hotovém přestupu, jakkoli to ještě obě strany nepotvrdily, informují v tomto případě anglická média The Athletic a Sky Sports.

včera

James Earl „Jimmy“ Carter, Jr. - americký demokratický politik, byl 39. prezidentem Spojených států amerických (1977–1981).

Američané se začali loučit s Carterem, Trump myslí jen na sebe

Spojené státy americké se v sobotu začaly loučit s bývalým prezidentem Jimmy Carterem, který byl hlavou státu mezi lety 1977 až 1981. Carter zemřel 29. prosince ve věku rovných sto let. I za těchto okolností myslí budoucí prezident Donald Trump na sebe. Vadí mu totiž, že na jeho inauguraci možná budou vlajky na půl žerdi. 

včera

včera

včera

Fico v hledáčku Trumpa. Podle Zaorálka pojede na Slovensko

Podle informací bývalého českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka plánuje nově zvolený americký prezident Donald Trump v únoru navštívit Slovensko. Zaorálek uvedl, že tyto informace unikly z Úřadu vlády Slovenské republiky.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy