V Jerevanu demonstrovali příbuzní pohřešovaných vojáků, Ázerbájdžán prý porušuje dohodu

Asi tisícovka lidí dnes demonstrovala v arménské metropoli Jerevanu ve snaze přimět úřady, aby objasnily osud arménských vojáků pohřešovaných od šestitýdenní války s Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach, uvedla agentura AFP.

Mezi demonstranty, kteří pochodovali centrem Jerevanu s transparentem s nápisem "Pomozte nám najít naše vězně", se objevilo i několik známých osobností. Demonstranti předali ruskému velvyslanci dopis se žádostí, aby osobně v této věci zasáhl.

"Proč začínáme od Ruska? Protože to je země, které (do konfliktu) zasáhla a která by mohla pokračovat ve věcech, které nás zajímají," uvedl jeden z organizátorů demonstrace, herec Hrant Tochatjan.

Podobná demonstrace několika desítek příbuzných pohřešovaných vojáků se v sobotu odehrála i v karabašské metropoli Stěpanakertu, kde delegaci přijal prezident neuznávané karabašské republiky Araik Arutjunjan. "Požadujeme okamžité kroky k vyřešení problému. Ale úřady tvrdí, že to na nich nezávisí, že to závisí na Ázerbájdžánu," postěžoval si Arsen Gukasjan (47), který pohřešuje svého syna a bratra. Podezírá Ázerbájdžán, že nerespektuje dohodu o ukončení bojů z 9.listopadu, kterou zprostředkovalo Rusko a která počítala s výměnou zajatců, ale staví si vlastní podmínky pro propuštění zajatců.

Podle karabašských úřadů byla arménské straně zatím vydána těla více než 400 zabitých vojáků. V zajetí je prý 50 až 60 vojáků.

Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými vojsky, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci z 9. na 10. listopadu. Tato dohoda zaručila Ázerbájdžánu značné územní zisky, ale umožňuje přežít samé horské enklávě, pod dohledem skoro 2000 ruských vojáků, připomněla agentura AFP.

Spor o enklávu v Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem trvá desítky let. Ozbrojený konflikt začal v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30.000 mrtvých a statisíce uprchlíků. Po čtvrt století se Karabach a přilehlé území nacházely pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán označoval toto území za okupované.

Související

Nikol Pašinjan, arménský premiér

Svět je na pokraji další války. Spor mezi Ázerbájdžánem a Arménie se vyostřuje

Pokud Arménie odmítne ustoupit v jednáních s Ázerbájdžánem ohledně navrácení některých území, která kontroluje od 90. let minulého století, hrozí vypuknutí války. Uvedl to arménský premiér Nikol Pašinjan během setkání s obyvateli příhraničních obcí v regionu Tavuš na severovýchodě země poblíž hranic s Ázerbájdžánem.

Více souvisejících

arménie Náhorní Karabach Rusko ázerbájdžán

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy