Válku na Ukrajině provází dezinformace. Každý chce mít názor, bez ohledu na znalost tématu, říká expert

Válka na Ukrajině, stejně jako každý jiný konflikt, dává široký prostor pro šíření dezinformací. Falešná tvrzení se objevovaly z ukrajinské i ruské strany dokonce před začátkem invaze 24. února letošního roku. Propaganda a válka obecně se přesunuly do online světa. Státní autority i individuální uživatelé sociálních sítí šíří zavádějící informace.

Expert na kybernetickou bezpečnost Jiří Giptner z bezpečnostní agentury Dignitary Service považuje šíření dezinformací za poměrně přirozený jev. Značná část populace má jako základní zdroj informací sociální sítě. „Značná část populace sbírá informace na sociálních sítích, vlastně ani nemá objektivní alternativu. Má potřebu vyjadřovat se ke všemu, na vše mít vlastní názor. Bez ohledu na to, že o tématu vůbec nic neví. Tím víc, pokud na válku na Ukrajině můžeme svést své osobní, rodinné či pracovní problémy a neúspěchy,“ vysvětlil Giptner pro EuroZprávy.cz.

„Sociální síť tvoří a formují do značné části její uživatelé. Ti nepotřebují žádná osvědčení o vzdělání či o svéprávnosti. Z pohledu šíření dezinformací neznám bezpečnou sociální síť,“ nastínil expert. Zároveň si myslí, že není od věci občas zveřejnit záběry raněných osob či záznamy z boje. „Samozřejmě s ohledem na důstojnost obětí,“ upozornil Giptner.

5 největších dezinformací z války na Ukrajině

Po několika hodinách od únorové invaze se na internetu rozšířila zavádějící videa nesouvisejících explozí, které shlédly tisíce lidí. Množství uživatelů sdílelo videa z Číny nebo Libanonu, které popisovali jako „ruské bomby zasahující ukrajinská velitelství“. Klipy se okamžitě rozšířily po Facebooku, Twitteru či TikToku.

„Není prostor a čas ověřovat každou informaci. Vlastně si myslím, že o celé řadě věcí se rozhodujeme pocitově, pod vlivem okolí, výchovy, vzdělávacího procesu, který jsme absolvovali,“ chápe expert Giptner. Doplnil, že to, co dnes považujeme za dezinformaci, může být zítra oficiální stanovisko instituce, státu či mezinárodní organizace. „Slepá víra v osvícené kazatele v tomto případě neplatí,“ řekl.

Duch Kyjeva

V tu samou chvíli další uživatelé sociálních sítí sdíleli příběhy o obrovské ukrajinské odvaze. Nejznámějším dílem je takzvaný Duch Kyjeva. Na videu vystupuje letecké eso, které jako osamělý vlk sestřelilo šest ruských letadel během několika málo hodin po invazi. Zastaralé video ze hry viděly miliony lidí.

„Kontrolujte zdroje informací, než je rozšíříte. Hrdina Ukrajiny Štěpán Tarabalka není ‚Duchem Kyjeva‘ a opravdu nezasáhl 40 letadel,“ žádalo Velitelství leteckých ozbrojených sil Ukrajiny na svém Facebooku v dubnu. Služba letectva pro vztahy s veřejností také dodala, že Štěpán Tarabalka byl letec, který zemřel při leteckém boji 13. března 2022.

Popírání válečných zločinů a války samotné

Proruští uživatelé sociálních sítí často opakují výroky Kremlu o „speciální vojenské operaci, denacifikaci a demilitarizaci“. Někteří dokonce zacházejí až k označení Ukrajiny jako neonacistického státu. Mnoho z nich bagatelizuje obvinění o ruských válečných zločinech, nebo dokonce o válce samotné. Tu označují za hoax.

Jedno ze široce sdílených videí ukazovalo reportéra stojícího před řadami těl zabalených do igelitových pytlů, z nichž se jedno pohybovalo. Záběry neukazovaly oběti války z Ukrajiny, ale únorový protest proti změnám klimatu ve Vídni, tři týdny před invazí.

O nějaký čas později virální video příprav manekýna jakožto oběti masakru v Buči rozbouřilo internet znovu. „Video bylo natočeno poblíž Petrohradu, nikoliv ukrajinskou armádou. Informace, které dostávají Rusové, jsou jednostranné a nemají co dočinění s realitou,“ přiznala náměstkyně ředitele televize Russia24 Naděžda pro web Euronews.com.

Falešná videa s projevy Zelenského

Volodymyr Zelenskyj za celou válku neopustil Ukrajinu. Ani přes nabídky, které chodily například ze strany speciálních sil USA a Velké Británie, odmítl odejít ve chvíli, kdy na Kyjev létaly rakety. Někteří z uživatelů upozorňovali na zelené plátno nebo filmové studio. Tím se snažili naznačit, že je v exilu, nikoliv v Kyjevě.

Během dlouhých měsíců války se Zelenskyj stal několikrát terčem ruských dezinformátorů. V březnu vzniklo tzv. deepfake video za užití umělé inteligence, kde ukrajinský prezident nabádá občany a vojáky ke složení zbraní a kapitulaci. Takovému videu se nevyhnul ani ruský prezident Vladimir Putin. V něm pro změnu nabádal ruské vojáky k návratu domů, dokud jsou živí.

Někteří dezinformátoři zašli u Zelenského tak daleko, že sdíleli video, kde ukrajinský prezident užívá kokain přímo během videokonference. Originální záběry z jeho Instagramu však ukázaly stůl, na kterém měl kokain být, jako prázdný. Володимир Зеленський na Instagramu.

Podobná dezinformace se vyskytla už v roce 2019. Ukrajinský prezident se tehdy svěřil se svou závislostí na kávě, nicméně díky špatnému překladu v rozhovoru zazněla slova o jeho závislosti na drogách. Ruská média od začátku války označují ukrajinské lídry jako závislé na drogách a neonacisty.

Polsko a Finsko ve válce?

Uživatelé sociálních sítí v průběhu invaze varovali před aktivitou polské a finské armády s tím, že z jejich strany hrozí zapojení do války. Zdánlivě usvědčující videa byla úplně vytržená z kontextu a ani jedna ze zemí se do války fyzicky nezapojila. Polsko je od začátku války „pouze“ hlavní iniciátor zpřísnění sankcí a poskytování vojenské pomoci Ukrajině. Nikdy neplánovalo vyslat profesionální armádu do bojů proti ruským okupantům.

Další z uživatelů poukazovali na tanky pohybující se z centrálního do východního Finska směrem k ruským hranicím. Video bylo hojně sledováno. „Tato tvrzení nejsou pravdivá. Vybavení se naopak od hranic s Ruskem vzdaluje,“ bránilo se finské ministerstvo obrany. Podle něj se finské tanky pohybovaly v rámci dvoutýdenního cvičení, které každoročně probíhá na západě země. Konkrétně šlo o zhruba 150 obrněných vozidel a 300 jiných vojenských vozidel.

Snaha o diskreditaci uprchlíků

Podle OSN opustilo Ukrajinu od začátku války 6,5 milionu válečných uprchlíků. Mnoho z nich se přesunulo do zemí, se kterými Ukrajina sousedí na západě. A online dezinformace je následovaly. Jedno z videí ukazuje, jak ukrajinští uprchlíci při pokusu o spálení ruské vlajky zapálili celý rodinný dům v Německu. Vyšetřovatelé zjistili, že video pocházelo z roku 2013.

Prokremelští uživatelé také zveřejnili informace o německé nabídce, že váleční uprchlíci mohou zůstat v bývalém koncentračním táboře Sachsenhausen. Správa této kulturní památky informace popřela jako falešné.

„Italští občané byli unavení ze stupidních ukrajinských demonstrací,“ zní popisek videa, na kterém jsou odtahováni protestující. Ve skutečnosti ale šlo o již dřívější konflikt motoristů s protestujícími na environmentální akci.

Ruská státní média pak obvinila britské občany, že 25 % z nich ukrajinské uprchlíky vypudí, pokud zůstanou u nich doma. Neexistuje ale žádný specifický dotazník, který by takové tvrzení podpořil.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Boj proti dezinformacím a fake news Buča, Ukrajina Rusko Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Vladimír Putin armáda Polsko uprchlíci

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy