Peklo, viděla jsem lidi umírat. Lékaři varují před poruchou u lidí s covidem-19

Lékařská veřejnost varuje před nebezpečným trendem, jímž je rozvoj duševních a jiných psychiatrických a psychosomatických poruch v důsledku pandemie covid-19. Pacienti, u nichž měla nemoc těžký průběh, a tudíž museli být hospitalizováni, patří momentálně do rizikové skupiny z hlediska rozvoje posttraumatické stresové poruchy (PTSD).

Pracovní skupina The Covid Trauma Response Working Group zřízená pod taktovkou University College London, v jejíž řadách nechybí ani přední experti na duševní zdraví z jihovýchodní Anglie, upozornila, že u nemocných, kteří se z nemoci covid-19 museli zotavovat v nemocnicích, je velmi vysoká pravděpodobnost nástupu PTSD. Z tohoto důvodu je doporučila minimálně po dobu jednoho roku kontrolovat. Informovala o tom britská rozhlasová stanice BBC.

Z důvodu nákazy novým typem koronaviru bylo v britských nemocnicích hospitalizováno 100 000 lidí, z nichž desítky tisíc měly vážný průběh, což jejich duševnímu zdraví rozhodně nepřidalo. Dostupné studie, z nichž odborníci vycházejí, potvrdily, že 30 % lidí, kteří se v minulosti potýkali s různými infekcemi, trpělo depresemi, stresem, úzkostmi a někdy i PTSD.

Například Tracy, kterou museli kvůli těžkému průběhu onemocnění covid-19 hospitalizovat, patří mezi jednotlivce, jejichž duševní zdraví utržilo velkou ránu. V březnu jí přijali do nemocnice Whittington, kde strávila tři týdny, z toho jeden na jednotce intenzivní péče (JIP).

"Bylo to pro mě doslova peklo! Na vlastní oči jsem viděla umírající lidi, jejich oči, které zhasínaly. Všudepřítomní zdravotníci v maskách mi na náladě rovněž nepřidali. Sama jsem se náhle ocitla na doslova děsivém místě," líčila svůj příběh. Vzpomínky na tento traumatizující zážitek se jí dodnes vrací. Má například problémy se spaním, protože žije s neustálým podvědomím strachem, že už by se nemusela probudit.

"Není to snadné. Stále jsem pořád hodně unavená. Přestože se z hlediska fyzického zdraví cítím lépe, to duševní se pořád nezlepšuje. Naštěstí mě podporuje rodina, a to mi dodává na síle," dopověděla s vyjádřením nadějí, že s pomocí blízkých mohou počítat i jiné lidé, kteří se ocitli v podobné nebo horší situaci.

Psychiatr Dr. Michael Bloomfield, který je zároveň také členem zmiňované pracovní skupiny, potvrdil, že hospitalizovaní pacienti s těžkým průběhem nemoci covid-19 způsobené novým typem koronaviru vykazují vysokou náchylnost ke stresu, depresím a jiných psychosomatickým poruchám.

Nejhůř se na nich podepsala skutečnost, že museli být během svého pobytu v nemocnici izolováni od svých nejbližších. "Do budoucna je třeba zajistit, aby tito rekonvalescenti nezůstali na holičkách, a byla jim poskytnutá kvalitní následná péče v závislosti na jejich stavu. Podcenilo-li by se to, mohly by důsledky být velmi vážné," upozornil doktor.

Že pandemie covid-19 obrátila všem lidem život naruby, připustila i britská národní zdravotní služba (National Health Service). Všem lidem, kteří se z koronaviru léčili v nemocnicích, poskytne osobní schůzky s lékaři a zdravotníky. Ti vyhodnotí jejich duševní stav a případně doporučí i nějakou terapii.

Související

Vlastimil Válek (TOP 09)

Zásadní výzvou reformy psychiatrie je podle Válka péče o dětské pacienty

Zásadní výzvou, která čeká reformu psychiatrické péče, je v současné době péče o dětské pacienty. Aktivity reformy ale nutné koordinovat s kraji a obcemi. V tiskové zprávě k zasedání Národní rady pro duševní zdraví (NRDZ) to uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Rada původně podléhala přímo Úřadu vlády, od změny vlády se ale nesešla. Ministerstvo zdravotnictví v polovině listopadu rozhodlo o jejím přesunu pod svůj úřad, poprvé se sešla minulý týden.
Ilustrační foto

Lékaři v dětských psychiatrických nemocnicích nejsou s dětmi podle veřejného ochránce práv zvyklí mluvit

Lékaři a další zdravotníci v dětských psychiatrických nemocnicích nejsou s dětmi podle zjištění veřejného ochránce práv zvyklí mluvit o jejich hospitalizaci nebo průběhu léčby. Dětští pacienti se tak stávají pouhým objektem péče, což může ovlivnit jak průběh, tak i úspěšnost jejich léčby, míní ombudsman. Pracovníci kanceláře ombudsmana absolvovali návštěvy v pěti psychiatrických nemocnicích, dnes na tiskové konferenci informovali o výsledcích. Souhrnnou zprávu z návštěv ombudsman zveřejnil i na svém webu.

Více souvisejících

psychiatrie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 53 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy