Peklo, viděla jsem lidi umírat. Lékaři varují před poruchou u lidí s covidem-19

Lékařská veřejnost varuje před nebezpečným trendem, jímž je rozvoj duševních a jiných psychiatrických a psychosomatických poruch v důsledku pandemie covid-19. Pacienti, u nichž měla nemoc těžký průběh, a tudíž museli být hospitalizováni, patří momentálně do rizikové skupiny z hlediska rozvoje posttraumatické stresové poruchy (PTSD).

Pracovní skupina The Covid Trauma Response Working Group zřízená pod taktovkou University College London, v jejíž řadách nechybí ani přední experti na duševní zdraví z jihovýchodní Anglie, upozornila, že u nemocných, kteří se z nemoci covid-19 museli zotavovat v nemocnicích, je velmi vysoká pravděpodobnost nástupu PTSD. Z tohoto důvodu je doporučila minimálně po dobu jednoho roku kontrolovat. Informovala o tom britská rozhlasová stanice BBC.

Z důvodu nákazy novým typem koronaviru bylo v britských nemocnicích hospitalizováno 100 000 lidí, z nichž desítky tisíc měly vážný průběh, což jejich duševnímu zdraví rozhodně nepřidalo. Dostupné studie, z nichž odborníci vycházejí, potvrdily, že 30 % lidí, kteří se v minulosti potýkali s různými infekcemi, trpělo depresemi, stresem, úzkostmi a někdy i PTSD.

Například Tracy, kterou museli kvůli těžkému průběhu onemocnění covid-19 hospitalizovat, patří mezi jednotlivce, jejichž duševní zdraví utržilo velkou ránu. V březnu jí přijali do nemocnice Whittington, kde strávila tři týdny, z toho jeden na jednotce intenzivní péče (JIP).

"Bylo to pro mě doslova peklo! Na vlastní oči jsem viděla umírající lidi, jejich oči, které zhasínaly. Všudepřítomní zdravotníci v maskách mi na náladě rovněž nepřidali. Sama jsem se náhle ocitla na doslova děsivém místě," líčila svůj příběh. Vzpomínky na tento traumatizující zážitek se jí dodnes vrací. Má například problémy se spaním, protože žije s neustálým podvědomím strachem, že už by se nemusela probudit.

"Není to snadné. Stále jsem pořád hodně unavená. Přestože se z hlediska fyzického zdraví cítím lépe, to duševní se pořád nezlepšuje. Naštěstí mě podporuje rodina, a to mi dodává na síle," dopověděla s vyjádřením nadějí, že s pomocí blízkých mohou počítat i jiné lidé, kteří se ocitli v podobné nebo horší situaci.

Psychiatr Dr. Michael Bloomfield, který je zároveň také členem zmiňované pracovní skupiny, potvrdil, že hospitalizovaní pacienti s těžkým průběhem nemoci covid-19 způsobené novým typem koronaviru vykazují vysokou náchylnost ke stresu, depresím a jiných psychosomatickým poruchám.

Nejhůř se na nich podepsala skutečnost, že museli být během svého pobytu v nemocnici izolováni od svých nejbližších. "Do budoucna je třeba zajistit, aby tito rekonvalescenti nezůstali na holičkách, a byla jim poskytnutá kvalitní následná péče v závislosti na jejich stavu. Podcenilo-li by se to, mohly by důsledky být velmi vážné," upozornil doktor.

Že pandemie covid-19 obrátila všem lidem život naruby, připustila i britská národní zdravotní služba (National Health Service). Všem lidem, kteří se z koronaviru léčili v nemocnicích, poskytne osobní schůzky s lékaři a zdravotníky. Ti vyhodnotí jejich duševní stav a případně doporučí i nějakou terapii.

Související

Vlastimil Válek (TOP 09)

Zásadní výzvou reformy psychiatrie je podle Válka péče o dětské pacienty

Zásadní výzvou, která čeká reformu psychiatrické péče, je v současné době péče o dětské pacienty. Aktivity reformy ale nutné koordinovat s kraji a obcemi. V tiskové zprávě k zasedání Národní rady pro duševní zdraví (NRDZ) to uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Rada původně podléhala přímo Úřadu vlády, od změny vlády se ale nesešla. Ministerstvo zdravotnictví v polovině listopadu rozhodlo o jejím přesunu pod svůj úřad, poprvé se sešla minulý týden.
Ilustrační foto

Lékaři v dětských psychiatrických nemocnicích nejsou s dětmi podle veřejného ochránce práv zvyklí mluvit

Lékaři a další zdravotníci v dětských psychiatrických nemocnicích nejsou s dětmi podle zjištění veřejného ochránce práv zvyklí mluvit o jejich hospitalizaci nebo průběhu léčby. Dětští pacienti se tak stávají pouhým objektem péče, což může ovlivnit jak průběh, tak i úspěšnost jejich léčby, míní ombudsman. Pracovníci kanceláře ombudsmana absolvovali návštěvy v pěti psychiatrických nemocnicích, dnes na tiskové konferenci informovali o výsledcích. Souhrnnou zprávu z návštěv ombudsman zveřejnil i na svém webu.

Více souvisejících

psychiatrie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Joe Biden

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

před 1 hodinou

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

Rusové tvrdí, že sestřelili dvě řízené střely Storm Shadow

Rusko se bez předložení důkazů pochlubilo úspěchy své protivzdušné obrany. Státní média citovala sobotní vyjádření ministerstva obrany, podle kterého armáda sestřelila za poslední den přes deset dronů a především dvě střely Storm Shadow. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy