Velitel ukrajinské armády vyloučil ofenzivu v Donbasu

Ukrajina vyloučila možnost velké vojenské ofenzivy proti proruským separatistům v Donbasu na východě země, kde se v posledních týdnech množí potyčky mezi znepřátelenými stranami. Současně stoupá napětí ve vztazích s Ruskem, které k hranicím s Ukrajinou přesunulo značné vojenské síly.

Podle Washingtonu jde o největší koncentraci ruských sil u ukrajinských hranic od jara 2014, kdy Rusko anektovalo ukrajinský Krym a podpořilo povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny, poznamenala agentura Reuters. Dodala, že Spojené státy vyšlou do Černého moře dvě vojenské lodě. Torpédoborce Roosevelt a Donald Cook mají v těchto vodách operovat od 14. dubna do 4. května, oznámila turecká média s odvoláním na místní úřady, které podle konvence z Montreux vyrozuměly o chystaném proplutí amerických lodí Bosporem a Dardanelami další signatářské státy.

"Osvobození dočasně okupovaných území silou nevyhnutelně povede k zabití velkého počtu civilistů a ke ztrátám mezi vojáky, což je pro Ukrajinu nepřijatelné," uvedl v armádním komuniké velitel ukrajinských sil, generál Ruslan Chomčak podle agentury AFP.

Mluvčí Kremlu dnes podle ruských médií varoval Kyjev před velkými bojovými operacemi v Donbasu, protože Rusko by je vnímalo jako ohrožení své bezpečnosti a Moskva by mohla podniknout kroky, aby zabránila "lidské katastrofě". O den dříve zástupce šéfa prezidentské kanceláře Dmitrij Kozak nevyloučil, že v případě války by Rusko bránilo své občany v Donbasu, připomněl list Kommersant.

"Situace na frontové linii na Ukrajině je mimořádně nestabilní. Dynamika vývoje této situace a dynamika chování ukrajinské strany vytváří nebezpečí, že znovu propuknou rozsáhlé boje," řekl novinářům mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. "Pokud u našich hranic znovu vzplane občanská válka a bojové operace v plném rozsahu, bude to představovat hrozbu pro bezpečnost Ruské federace," dodal. Rusko by podle něj nemohlo zůstat stranou, kdyby hrozila "lidská katastrofa" podobná srebrenickému masakru za občanské války v bývalé Jugoslávii.

Ruská vojenská doktrína umožňuje zásah na ochranu ruských občanů v zahraničí. Moskva uděluje ruské občanství rusky mluvícím obyvatelům východní Ukrajiny od roku 2019, a to navzdory mezinárodním protestům. Ruské občanství tak dostalo více než 400.000 lidí, připomněla agentura DPA.

Generálplukovník Chomčak podle listu Ukrajinska pravda odmítl ruská tvrzení, že se Ukrajina připravuje k útoku na Donbas, podle něj jde o cílevědomou dezinformační kampaň s cílem diskreditovat Ukrajinu na mezinárodní scéně, vyvolat paniku mezi obyvateli "dočasně okupovaných území" a přispět k prosazení geopolitických zájmů Kremlu. Ukrajinské vedení ale pokládá politické a diplomatické urovnání "mezinárodního konfliktu" v Donbasu za prioritní.

Kyjev označuje Rusko od anexe Krymu a propuknutí konfliktu s proruskými separatisty v Donbasu za "agresora" a území, nad kterými ztratil kontrolu, za "dočasně okupovaná". Moskva nadále popírá přímé zapojení do konfliktu, který si od jara 2014 vyžádal více než 13.000 mrtvých a statisíce uprchlíků, a tvrdí, že separatistům poskytuje jen humanitární pomoc a politickou podporu, přestože ukrajinská armáda v Donbasu ukořistila zbraně vyráběné v Rusku a v ruských médiích se objevily zprávy o ruských vojácích zabitých na Ukrajině.

Napětí v Donbasu stoupá v posledních týdnech. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno označil vstup Ukrajiny do NATO za jedinou cestu k ukončení války. Moskva zareagovala nevraživě a varovala, že vstup do NATO je pro miliony obyvatel východu Ukrajiny "hluboce nepřijatelný".

Související

Ruská armáda, ilustrační foto Analýza

Příměří v nedohlednu. Rusko podniká kroky, které svědčí o touze nadále válčit

Ruská agrese na Ukrajině pokračuje navzdory rostoucímu diplomatickému tlaku, který iniciuje administrativa šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Kreml zřejmě využívá dialog jako nástroj k prodlužování války, zatímco v zákulisí chystá další eskalaci. Zatímco se Moskva snaží vyvolat zdání zájmu o jednání, mobilizuje až 160 tisíc nových vojáků. Rovněž spoléhá na vojenskou pomoc ze Severní Koreje, která zahrnuje živou sílu, dělostřeleckou techniku i balistické rakety.

Více souvisejících

Armáda Ukrajina Doněck (Ukrajina) Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

včera

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

včera

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

včera

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

včera

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

včera

včera

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy