Vytyčené cíle v boji proti AIDS se podle OSN nedaří naplňovat

Světovému společenství se nedaří plnit vlastní cíle v boji proti viru HIV i nemoci AIDS. Za loňský rok se po celém světě nakazilo 1,7 milionu lidí, přičemž v důsledku nových kampaní, iniciativ a investic nemělo být infikovaných více než půl milionu. U příležitosti zahájení virtuální konference věnované této chorobě to dnes uvedla Organizace spojených národů pro boj s AIDS (UNAIDS). Podle plánů organizace má být virus do roku 2030 zcela vymýcen.

"Hrozí, že koronavirová pandemie nás tomu cíli ještě více vzdálí," řekla dnes v Ženevě výkonná ředitelka UNAIDS Winnie Byanyimaová, kterou citovala agentura DPA. Zvyšování chudoby kvůli koronavirovým restrikcím podle ní vede k nárůstu domácího násilí zejména na dívkách a mladých ženách. V důsledku toho roste i pravděpodobnost nákazy virem HIV, infikovaní navíc v současnosti často nemají přístup k lékařské péči.

Problém představuje i celosvětové snížení výroby kondomů a léků nutných k léčbě AIDS. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) hrozí 73 zemím, že vyčerpají své zásoby těchto léčiv. Až 24 států má už teď s dodávkami medikamentů problémy a jejich sklady jsou téměř prázdné. V této skupině zemí přitom žije třetina lidí, kteří podstupují nezbytnou antiretrovirální léčbu. Pokud by se tato léčba přerušila u pětiny HIV pozitivních pacientů na šest měsíců, vedlo by to podle UNAIDS k dalším 110.000 úmrtí.

Podle Byanyimaové se v boji proti AIDS podařilo dosáhnout dílčích úspěchů, které jsou ale rozděleny nerovnoměrně. Ve východní Evropě, Střední Asii, Latinské Americe, na Blízkém východě či v severní Africe směřuje vývoj naopak k horšímu.

Pokrok v boji proti nemoci zaznamenalo například jihoafrické Království eSwatini (dříve Svazijsko), kde se podařilo snížit počet nakažených na polovinu. Za úspěch lze považovat i to, že ve srovnání s rokem 2010 mělo v roce 2019 přístup v antiretrovirální léčbě třikrát více pacientů. Loni to bylo 25,4 milionu z odhadem 38 milionů nakažených po celém světě, uvádí se ve zprávě.

Počet 1,7 milionu nově nakažených za loňský rok je nejnižší od roku 1989. Po komplikacích doprovázejících AIDS loni zemřelo 690.000 pacientů, což je sice o 39 procent méně než v roce 2010, avšak výrazně více, než jaký je stanovený cíl na letošní rok, což je 500.000.

Podle UNAIDS takovéto dílčí pokroky nestačí. "Svět příliš málo investoval, příliš málo lidem zajistil přístup k léčbě a selhal v tom, aby křivku nově nakažených i obětí AIDS výrazněji zploštil," píše se ve zprávě. V loňském roce měla organizace k dispozici jen dvě třetiny původně plánovaných finančních prostředků vyčleněných na osvětu a léčbu. "Toto kolektivní selhání (...) nás přichází draho. Mezi lety 2015 a 2020 přibylo o 3,5 milionu případů infekce a o 820.000 obětí v souvislosti s AIDS více, než kdyby se svět držel stanovených cílů na rok 2020."

Související

OSN

Trump způsobil otřes v OSN. Je to katastrofa, říkají zaměstnanci

Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) pozastavuje projekty a propouští zaměstnance poté, co americký prezident Donald Trump zmrazil stovky milionů dolarů ročního financování. Tento krok vážně ohrožuje potravinovou bezpečnost v krizových regionech od Afghánistánu po Afriku, varují experti.

Více souvisejících

OSN aids

Aktuálně se děje

před 47 minutami

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

před 1 hodinou

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Aktualizováno včera

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

včera

včera

Donald Trump

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Myanmaru stále zjišťuje rozsah škod po pátečním ničivém zemětřesení, které zasáhlo centrální část země. Podle mluvčího organizace Dioga Alcantary je UNHCR připraveno poskytnout přístřeší a základní potřeby, jakmile bude možné bezpečně dorazit do Mandalaje, druhého největšího města Myanmaru.

včera

Návrat vojáků ze zahraničních misí Prohlédněte si galerii

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla

Na pražském Vítkově se dnes uskutečnil slavnostní nástup vojáků, kteří se vrátili ze zahraničních operací. Příslušníci Armády České republiky plnili úkoly v Litvě, Lotyšsku, Německu, Kosovu a Itálii. Slavnostního setkání se zúčastnili představitelé Ministerstva obrany a Generálního štábu AČR, ministryně obrany Jana Černochová, která jim měla předat ocenění, mezi vojáky ale nedorazila.

včera

včera

včera

Česká republika zpřísňuje opatření proti šíření slintavky a kulhavky

Státní veterinární správa (SVS) oznámila nová mimořádná veterinární opatření, která mají zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Opatření reagují na rostoucí počet ohnisek v sousedních zemích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy