Vytyčené cíle v boji proti AIDS se podle OSN nedaří naplňovat

Světovému společenství se nedaří plnit vlastní cíle v boji proti viru HIV i nemoci AIDS. Za loňský rok se po celém světě nakazilo 1,7 milionu lidí, přičemž v důsledku nových kampaní, iniciativ a investic nemělo být infikovaných více než půl milionu. U příležitosti zahájení virtuální konference věnované této chorobě to dnes uvedla Organizace spojených národů pro boj s AIDS (UNAIDS). Podle plánů organizace má být virus do roku 2030 zcela vymýcen.

"Hrozí, že koronavirová pandemie nás tomu cíli ještě více vzdálí," řekla dnes v Ženevě výkonná ředitelka UNAIDS Winnie Byanyimaová, kterou citovala agentura DPA. Zvyšování chudoby kvůli koronavirovým restrikcím podle ní vede k nárůstu domácího násilí zejména na dívkách a mladých ženách. V důsledku toho roste i pravděpodobnost nákazy virem HIV, infikovaní navíc v současnosti často nemají přístup k lékařské péči.

Problém představuje i celosvětové snížení výroby kondomů a léků nutných k léčbě AIDS. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) hrozí 73 zemím, že vyčerpají své zásoby těchto léčiv. Až 24 států má už teď s dodávkami medikamentů problémy a jejich sklady jsou téměř prázdné. V této skupině zemí přitom žije třetina lidí, kteří podstupují nezbytnou antiretrovirální léčbu. Pokud by se tato léčba přerušila u pětiny HIV pozitivních pacientů na šest měsíců, vedlo by to podle UNAIDS k dalším 110.000 úmrtí.

Podle Byanyimaové se v boji proti AIDS podařilo dosáhnout dílčích úspěchů, které jsou ale rozděleny nerovnoměrně. Ve východní Evropě, Střední Asii, Latinské Americe, na Blízkém východě či v severní Africe směřuje vývoj naopak k horšímu.

Pokrok v boji proti nemoci zaznamenalo například jihoafrické Království eSwatini (dříve Svazijsko), kde se podařilo snížit počet nakažených na polovinu. Za úspěch lze považovat i to, že ve srovnání s rokem 2010 mělo v roce 2019 přístup v antiretrovirální léčbě třikrát více pacientů. Loni to bylo 25,4 milionu z odhadem 38 milionů nakažených po celém světě, uvádí se ve zprávě.

Počet 1,7 milionu nově nakažených za loňský rok je nejnižší od roku 1989. Po komplikacích doprovázejících AIDS loni zemřelo 690.000 pacientů, což je sice o 39 procent méně než v roce 2010, avšak výrazně více, než jaký je stanovený cíl na letošní rok, což je 500.000.

Podle UNAIDS takovéto dílčí pokroky nestačí. "Svět příliš málo investoval, příliš málo lidem zajistil přístup k léčbě a selhal v tom, aby křivku nově nakažených i obětí AIDS výrazněji zploštil," píše se ve zprávě. V loňském roce měla organizace k dispozici jen dvě třetiny původně plánovaných finančních prostředků vyčleněných na osvětu a léčbu. "Toto kolektivní selhání (...) nás přichází draho. Mezi lety 2015 a 2020 přibylo o 3,5 milionu případů infekce a o 820.000 obětí v souvislosti s AIDS více, než kdyby se svět držel stanovených cílů na rok 2020."

Související

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

OSN aids

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy