Světová zdravotnická organizace (WHO) nedoporučuje používat lék remdesivir proti covidu-19. V nejnovějším stanovisku uvádí, že chybějí důkazy, že přípravek zvyšuje šance na přežití pacientů s touto nemocí či že u nich snižuje potřebu plicní ventilace. Evropská komise dnes uvedla, že na procesu schvalování léku se z evropské strany zatím nic nemění.
Antivirotický lék remdesivir získal celosvětovou pozornost coby potenciálně účinný lék pro pacienty s vážným průběhem covidu-19 a zdravotníci jej čím dál častěji používají při léčbě pacientů v nemocnici. Jeho skutečná účinnost v klinické praxi nicméně zůstává nejistá.
Panel WHO složený z mezinárodních expertů uvedl, že remdesivir není doporučeníhodný pro nemocniční pacienty s covidem-19 bez ohledu na to, jak vážný je jejich zdravotní stav.
Doporučení podle WHO vychází z nových zjištění při výzkumu, který porovnával účinky několika medikamentů používaných při léčbě covidu-19 na celkem 7000 hospitalizovaných pacientech. Z nich nevyplývá, že remdesivir nemá na léčbu žádný efekt, ale spíše že na základě dostupných dat nejsou důkazy o tom, že zlepšuje vyhlídky pacientů na uzdravení, uvedl panel.
S ohledem na možnost škodlivých vedlejších účinků, relativně vysokou cenu i nesnadnou aplikaci - remdesivir musí být vpichován do žíly - proto WHO považovala za adekvátní vydat negativní stanovisko pro užívání tohoto přípravku.
Společnost Gilead s vyzněním nejnovějšího doporučení WHO nesouhlasí. "Veklury (obchodní název remdesiviru, pozn. ČTK) je uznáván jako léčebný standard při péči o hospitalizované pacienty s covidem-19 ve směrnicích řady důvěryhodných státních organizací," uvedl v prohlášení Gilead.
Doporučení těchto institucí se zakládá na pevných důkazech získaných z rozsáhlého testování, jehož výsledky byly uveřejněny v recenzovaných studiích, dodala firma. "Jsme zklamáni, že směrnice WHO patrně tyto důkazy pominula."
Látka remdesivir, kterou vyvinul tým pod vedením českého vědce Tomáše Cihláře, původně měla sloužit pro léčbu krvácivé horečky ebola v Kongu. Lék je však od března nasazován i při léčbě pacientů s covidem-19. Česká vláda v říjnu schválila nákup 10.000 dávek tohoto léku za 205 milionů korun.
EK v reakci na prohlášení WHO uvedla, že stanovisko světové organizace vzala na vědomí, ale "v tuto chvíli se nic nemění" na povolování léku. Komise poukázala na to, že Evropská léková agentura (EMA) požádala o veškerá data z testování léku a vyhodnotí je spolu s dalšími dostupnými daty, aby zjistila, "zda je potřeba něco měnit".
"Jedním z hlavních vyjednávaných bodů v kontraktech na vakcíny je samozřejmě spolehlivost. To znamená, že musí být účinné a bezpečné," zdůraznila dnes šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Italský úřad pro dohled nad léčivy AIFA dnes uvedl, že už několik týdnů zdůrazňoval nízkou účinnost remdesiviru. "Prakticky jsme už nějakou dobu říkali, že není moc k užitku," cituje agentura Reuters mluvčí úřadu.
Pro pacienty s covidem-19 v ČR se podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) po vyjádření Světové zdravotnické organizace (WHO) ohledně remdesiviru nic nemění. Registrace léku v EU je stále platná, sdělila na dotaz ČTK Monika Segedová z tiskového oddělení SÚKL. Příští týden bude o závěrech WHO diskutovat pracovní skupina ministerstva zdravotnictví, informoval ČTK Kryštof Berka jeho z tiskového oddělení. Lék byl v ČR podán více než 2200 pacientům.
"Případná změna v rozhodnutí o registraci přísluší vyjádření Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA)," vysvětlila Segedová. České úřady nevydávají lékům samostatné povolení ani doporučení k léčbě. Podle Berky je nyní v Česku k dispozici asi 5000 dávek remdesiviru, dalších 3000 dávek jsou v českém skladě výrobce, americké firmy Gilead Sciences.
Žádné změny v podávání pacientům nechystá ani Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. V tomto zařízení byl experimentální lék podán prvnímu českému pacientovi. "Máme v ČR nastavený zodpovědný individuální systém podávání léku. Je podáván cíleně, selektivně těm pacientům, kde má podle všech indikačních kritérií jeho užití smysl," řekla mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Marie Heřmánková.
Vedoucí lékař tamní kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny Martin Balík v polovině října uvedl, že podle něj remdesivir ochránil mnoho pacientů před nutností intenzivní péče. "Naše zkušenosti jsou ale takové, že při dodržení specifických indikačních podmínek lék funguje. Dokonce jsem přesvědčený, že mnoho pacientů ochránil před přechodem na intenzivní péči," řekl ČTK.
Několika desítkám pacientů podali lék podle primářky Kliniky infekčních, tropických a parazitárních nemocí Hany Roháčové také v pražské Nemocnici na Bulovce. "V podávání remdesiviru zatím nic měnit nebudeme, postupujeme podle kritérií nastavených ministerstvem zdravotnictví, respektive jeho klinickou skupinou," uvedla. Léčba je podle ní bez komplikací.
Asi dvě stovky pacientů dostaly remdesivir ve Fakultní nemocnici v Motole. Podle přednosty Kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol Tomáše Vymazala je zkušenost s lékem velmi dobrá. "Indikační kritéria máme dobře nastavená, respektují mezinárodní konsenzus i názory odborníků," uvedl.
České nemocnice zkoušely od začátku epidemie v březnu letošního roku pro léčbu nemocných s covidem-19 různé druhy léčby. Nasazovaly se například různé druhy antivirotik nebo antirevmatik, od některých se už upustilo. Pacientům se podává také krevní plazma vyléčených, kteří měli vážnější průběh nemoci a vytvořili si tak dostatek protilátek.
Související

Spalničky jsou zpět, oznámila WHO. A s hrůzou se dívá na dění v USA

WHO: Evropa čelí závažné zdravotní krizi. Miliony lidí jsou v ohrožení
WHO (Světová zdravotnická organizace) , Remdesivir , léky , súkl , pacienti , Všeobecná fakultní nemocnice Praha , evropská komise , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 33 minutami

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám
před 1 hodinou

Televizní poplatky od dnešního dne rostou. Statisíce domácností je budou hradit nově
před 2 hodinami

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě
před 3 hodinami

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách
před 4 hodinami

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí
včera

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí
včera

Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků
včera

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
včera

Dnes se pálí čarodějnice. Kdo skutečně skončil za čarodějnictví na hranici?
včera

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální
včera

Zemřel Ladislav Mareš, autor slavné české stolní hry Dostihy a sázky
včera

80 let od sebevraždy Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Kdo byla Vůdcova milenka?
včera

Útočník z Třeboně zemřel v nemocnici. Policejní zásah vyšetřuje inspekce
včera

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé
včera

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?
včera

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check
včera

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?
včera

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková
včera

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci
včera
Jednání s Trumpem vyvolává v Japonsku obavy. Zbytek světa by se měl bát také
Vztahy mezi Spojenými státy a Japonskem jsou opět napjaté. Ačkoliv obě země dlouhodobě patří mezi klíčové bezpečnostní spojence, poslední kolo obchodních rozhovorů ve Washingtonu ukázalo, že tato blízkost zdaleka neznamená ochranu před drsnou realitou Trumpovy zahraniční a hospodářské politiky.
Zdroj: Libor Novák