Světová zdravotnická organizace (WHO) nedoporučuje používat lék remdesivir proti covidu-19. V nejnovějším stanovisku uvádí, že chybějí důkazy, že přípravek zvyšuje šance na přežití pacientů s touto nemocí či že u nich snižuje potřebu plicní ventilace. Evropská komise dnes uvedla, že na procesu schvalování léku se z evropské strany zatím nic nemění.
Antivirotický lék remdesivir získal celosvětovou pozornost coby potenciálně účinný lék pro pacienty s vážným průběhem covidu-19 a zdravotníci jej čím dál častěji používají při léčbě pacientů v nemocnici. Jeho skutečná účinnost v klinické praxi nicméně zůstává nejistá.
Panel WHO složený z mezinárodních expertů uvedl, že remdesivir není doporučeníhodný pro nemocniční pacienty s covidem-19 bez ohledu na to, jak vážný je jejich zdravotní stav.
Doporučení podle WHO vychází z nových zjištění při výzkumu, který porovnával účinky několika medikamentů používaných při léčbě covidu-19 na celkem 7000 hospitalizovaných pacientech. Z nich nevyplývá, že remdesivir nemá na léčbu žádný efekt, ale spíše že na základě dostupných dat nejsou důkazy o tom, že zlepšuje vyhlídky pacientů na uzdravení, uvedl panel.
S ohledem na možnost škodlivých vedlejších účinků, relativně vysokou cenu i nesnadnou aplikaci - remdesivir musí být vpichován do žíly - proto WHO považovala za adekvátní vydat negativní stanovisko pro užívání tohoto přípravku.
Společnost Gilead s vyzněním nejnovějšího doporučení WHO nesouhlasí. "Veklury (obchodní název remdesiviru, pozn. ČTK) je uznáván jako léčebný standard při péči o hospitalizované pacienty s covidem-19 ve směrnicích řady důvěryhodných státních organizací," uvedl v prohlášení Gilead.
Doporučení těchto institucí se zakládá na pevných důkazech získaných z rozsáhlého testování, jehož výsledky byly uveřejněny v recenzovaných studiích, dodala firma. "Jsme zklamáni, že směrnice WHO patrně tyto důkazy pominula."
Látka remdesivir, kterou vyvinul tým pod vedením českého vědce Tomáše Cihláře, původně měla sloužit pro léčbu krvácivé horečky ebola v Kongu. Lék je však od března nasazován i při léčbě pacientů s covidem-19. Česká vláda v říjnu schválila nákup 10.000 dávek tohoto léku za 205 milionů korun.
EK v reakci na prohlášení WHO uvedla, že stanovisko světové organizace vzala na vědomí, ale "v tuto chvíli se nic nemění" na povolování léku. Komise poukázala na to, že Evropská léková agentura (EMA) požádala o veškerá data z testování léku a vyhodnotí je spolu s dalšími dostupnými daty, aby zjistila, "zda je potřeba něco měnit".
"Jedním z hlavních vyjednávaných bodů v kontraktech na vakcíny je samozřejmě spolehlivost. To znamená, že musí být účinné a bezpečné," zdůraznila dnes šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Italský úřad pro dohled nad léčivy AIFA dnes uvedl, že už několik týdnů zdůrazňoval nízkou účinnost remdesiviru. "Prakticky jsme už nějakou dobu říkali, že není moc k užitku," cituje agentura Reuters mluvčí úřadu.
Pro pacienty s covidem-19 v ČR se podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) po vyjádření Světové zdravotnické organizace (WHO) ohledně remdesiviru nic nemění. Registrace léku v EU je stále platná, sdělila na dotaz ČTK Monika Segedová z tiskového oddělení SÚKL. Příští týden bude o závěrech WHO diskutovat pracovní skupina ministerstva zdravotnictví, informoval ČTK Kryštof Berka jeho z tiskového oddělení. Lék byl v ČR podán více než 2200 pacientům.
"Případná změna v rozhodnutí o registraci přísluší vyjádření Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA)," vysvětlila Segedová. České úřady nevydávají lékům samostatné povolení ani doporučení k léčbě. Podle Berky je nyní v Česku k dispozici asi 5000 dávek remdesiviru, dalších 3000 dávek jsou v českém skladě výrobce, americké firmy Gilead Sciences.
Žádné změny v podávání pacientům nechystá ani Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. V tomto zařízení byl experimentální lék podán prvnímu českému pacientovi. "Máme v ČR nastavený zodpovědný individuální systém podávání léku. Je podáván cíleně, selektivně těm pacientům, kde má podle všech indikačních kritérií jeho užití smysl," řekla mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Marie Heřmánková.
Vedoucí lékař tamní kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny Martin Balík v polovině října uvedl, že podle něj remdesivir ochránil mnoho pacientů před nutností intenzivní péče. "Naše zkušenosti jsou ale takové, že při dodržení specifických indikačních podmínek lék funguje. Dokonce jsem přesvědčený, že mnoho pacientů ochránil před přechodem na intenzivní péči," řekl ČTK.
Několika desítkám pacientů podali lék podle primářky Kliniky infekčních, tropických a parazitárních nemocí Hany Roháčové také v pražské Nemocnici na Bulovce. "V podávání remdesiviru zatím nic měnit nebudeme, postupujeme podle kritérií nastavených ministerstvem zdravotnictví, respektive jeho klinickou skupinou," uvedla. Léčba je podle ní bez komplikací.
Asi dvě stovky pacientů dostaly remdesivir ve Fakultní nemocnici v Motole. Podle přednosty Kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol Tomáše Vymazala je zkušenost s lékem velmi dobrá. "Indikační kritéria máme dobře nastavená, respektují mezinárodní konsenzus i názory odborníků," uvedl.
České nemocnice zkoušely od začátku epidemie v březnu letošního roku pro léčbu nemocných s covidem-19 různé druhy léčby. Nasazovaly se například různé druhy antivirotik nebo antirevmatik, od některých se už upustilo. Pacientům se podává také krevní plazma vyléčených, kteří měli vážnější průběh nemoci a vytvořili si tak dostatek protilátek.
Související
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
WHO: Obezita dosáhla pandemických rozměrů. Možná ale existuje řešení
WHO (Světová zdravotnická organizace) , Remdesivir , léky , súkl , pacienti , Všeobecná fakultní nemocnice Praha , evropská komise , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 2 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 10 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák