WHO zvažuje přejmenování opičích neštovic

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes ohlásila, že zvažuje přejmenování opičích neštovic. Stávající název infekční nemoci by prý totiž mohl být vnímán jako hanlivý či s rasistickým podtextem, napsala agentura AP. WHO se rozhodla změnit názvy dvou kmenů viru, které odkazovaly na místa v Africe.

WHO oznámila, že zahájila veřejnou konzultaci ohledně změny názvu infekční nemoci. Její mluvčí uvedl, že od lékařů a vědců WHO již obdržela řadu zajímavých podnětů na přejmenování. Není však stále jisté, zda a kdy WHO název změní.

Organizace už rozhodla o přejmenování dvou kmenů viru, jejichž znění odkazovalo na názvy oblastí v Africe. Kmen z Konžské pánve (či středoafrický) se stal kmen I. a západoafrický kmen dostal název kmen II. WHO udělení nových názvů odůvodnila rizikem stigmatizace a snahou se vyvarovat názvů, jež by mohly urazit společenské, národní, náboženské či jiné skupiny.

Opičí neštovice dostaly svůj název v souvislosti s prvním popisem této nemoci ze strany dánských vědců v roku 1958. Co se týče kmenů, není neobvyklé, že nemoci dostávají názvy s odkazem na místa, kde byla nemoc poprvé zachycena či popsána. Agentura AP v tomto ohledu poukazuje na názvy jako španělská chřipka, vir marburg či japonská encefalitida.

Na konci července WHO vyhlásila kvůli opičím neštovicím nejvyšší stupeň varování. Nemoc se v květnu rozšířila mimo země v západní a střední Africe, kde se běžně vyskytovala. WHO od začátku roku zaznamenala přes 31.000 případů nákazy, z nichž zhruba 60 procent připadá na Evropu a dalších 40 procent na americký kontinent.

Související

Opičí neštovice

Opičí neštovice se v Evropě poprvé rozšířili mezi lidmi

Ve Velké Británii byly potvrzeny další dva případy infekčního virového onemocnění mpox, dříve známého jako opičí neštovice. Britská Agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) uvedla, že riziko rychlého šíření v zemi zůstává nízké, oba nakažení ale byli v kontaktu s první infikovanou osobou v rámci jedné domácnosti.

Více souvisejících

opičí neštovice WHO (Světová zdravotnická organizace)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy