Z Běloruska se útok na Ukrajinu nyní nechystá, míní ukrajinský generální štáb

Bělorusko nadále poskytuje svůj vzdušný prostor a síť letišť k ruským náletům na Ukrajinu, ale dosud chybějí známky toho, že by se na území severního souseda připravovala pozemní útočná uskupení, uvedl ukrajinský generální štáb.

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko přes pondělní bojechtivá prohlášení brzy do války nevstoupí, protože armáda na to není připravena, píše i opoziční běloruský list Naša Niva s odvoláním na nejmenované důstojníky.

"Ve směru na Volyň a Polesí (oblasti sousedící s Běloruskem - pozn. ČTK) zůstává situace bez podstatných změn. Vedení Běloruska nadále poskytuje podporu Rusku ve válce proti Ukrajině tím, že umožňuje Rusku využívat vzdušný prostor a síť letišť k uskutečňování náletů na ukrajinské území. Na uvedených směrech jednotky obranných sil Ukrajiny kontrolují situaci. Náznaky vytváření útočných uskupení na území Běloruska a pohybu vojsk k dnešnímu ránu nebyly pozorovány," uvedl generální štáb.

Rusko od začátku invaze z 24. února využívá Bělorusko jako nástupiště pro nálety proti Ukrajině, připomněla agentura Unian a dodala, že pravděpodobnost pozemního útoku z Běloruska se neustále zvažuje. Lukašenko má podle některých ukrajinských expertů na výběr mezi konfrontací s ruským prezidentem Vladimirem Putinem nebo vysláním armády do války proti Ukrajině.

Lukašenko v pondělí oznámil, že se s Putinem domluvil na rozvinutí společného regionálního uskupení vojsk. I přes toto prohlášení "je nepravděpodobné, že by ruské a běloruské síly zaútočily na Ukrajinu ze severu", míní americký Institut pro studium války (ISW). Ruská složka společného uskupení bude podle něj pravděpodobně sestávat z mobilizovaných záložníků či špatně vycvičených branců, kteří nejspíše "nebudou pro Ukrajinu představovat významnou vojenskou hrozbu".

Útoku na Ukrajinu z Běloruska by předcházela skrytá mobilizace či přesuny většího množství ruských vojáků do Běloruska, jak se dělo o letošní zimě před ruskou invazí, upozorňuje Naša Niva.

Připomněla, že Lukašenko během pondělní porady s vojáky obviňoval Ukrajinu, že plánuje útoky proti Bělorusku, a sliboval na to odpovědět silou.

Ale až dosud z Ukrajiny na běloruské území nepřiletěl ani jediný projektil, zatímco z Běloruska ruská vojska v únoru zaútočila na Ukrajinu, dodal deník. A Kyjev, který je nyní zaujat osvobozováním jihu země, nemůže mít zájem o otevření druhé fronty na severu, poznamenal deník.

"Lukašenko nemůže bojovat s Ukrajinou, protože nemá armádu. Běloruská armáda není na odpovídajících početních stavech. Připraveny bojovat jsou pouze speciální síly, jejichž početní stavy jsou na 70-80 procentech," řekl listu nejmenovaný důstojník. "Techniky je dost, ale po několika vlnách optimalizace armády chybějí ti, kteří by ji obsluhovali," dodal.

Další vysoce postavený běloruský důstojník upozornil, že momentálně do zálohy odcházejí vycvičení "mazáci" a do jednotek přicházejí nezkušení nováčci z podzimního odvodu. "Nevidím možnost, jak se Lukašenko s nepřipravenou armádou vrhne proti Ukrajině. Jeho prohlášení jsou směšná. Dupe pro ruské publikum," řekl.

Současně ale připustil, že nový útok z Běloruska je podle vojenské logiky neodvratný, protože žádná kratší cesta na Kyjev nevede. Ale o tom, že se Lukašenko rozhodl vstoupit do války, by se okamžitě vědělo, protože mobilizace se v tak malé zemi neutají. Doplnění armády na válečné stavy a vycvičení zmobilizovaných záloh by podle vojáků vyžadovalo několik týdnů.

Další z důstojníků je přesvědčen, že Lukašenko do války proti Ukrajině nevstoupí, a to ani v případě, že by Ukrajinci odpověděli na nálety tím, že s pomocí raketometů HIMARS zničí pár letišť v Bělorusku.

Lukašenko na počátku října veřejně připustil, že se Bělorusko účastní "speciální vojenské operace", což je ruský eufemismus pro válku proti Ukrajině. "Účastníme se. Netajíme to. Ale nikoho nezabíjíme. Nikam neposíláme své vojáky. Neporušujeme své závazky," prohlásil běloruský vůdce. Současně si postěžoval, že Ukrajina "ustavičně provokuje" tím, že k hranici s Běloruskem stáhla na 15.000 vojáků, kteří budují ženijní překážky a palebná postavení a také nepřetržitě sledují běloruské území.

Související

Více souvisejících

Bělorusko Ukrajina Alexandr Lukašenko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy