Z Ukrajiny již kvůli bojům uteklo přes 1,5 milionu lidí, řekl zástupce OSN

Za deset dní od vypuknutí bojů na Ukrajině uteklo do sousedních zemí již přes 1,5 milionu lidí. Na twitteru to dnes oznámil vysoký komisař OSN pro uprchlíky (UNHCR) Filippo Grandi. Jedná se podle něj o nejrychleji rostoucí uprchlickou krizi v Evropě od konce druhé světové války.

Pokoření hranice milionu lidí, kteří uprchli do zahraničí před ruskými vojsky, UNHCR oznámil teprve ve čtvrtek.

Nejvíce lidí míří do Polska, které přijalo už přes 922.000 uprchlíků. Do Moldavska podle tamních úřadů zamířilo přes 250.000 lidí z Ukrajiny, přičemž asi polovina jich pokračovala dále na západ. Maďarsko přijalo přes 144.000 utečenců. Slovenské hranice podle tamního policejního prezidia překročilo bezmála 114.000 lidí, cizinecké policii v Česku se už ohlásilo přes 42.000 utečenců z Ukrajiny. Desetitisíce ale před boji utekly také do Ruska.

Zeměmi sousedícími s Ukrajinou lidé z této země často jen procházejí a míří dál na západ. Například Německo doposud eviduje zhruba 38.000 běženců, za poslední den jich přibylo asi 10.000, vyplývá z posledních údajů ministerstva vnitra. Mluvčí resortu ale podle agentury DPA upozornil, že jejich celkový počet může být výrazně vyšší vzhledem k tomu, že na hranicích nejsou kontroly. K jejich zavedení na přechodech s Polskem a Českem vyzval v sobotu Německý policejní odborový svaz (DPolG).

Do Rakouska v posledních dnech podle tamního ministerstva vnitra přicházely asi 4000 běženců z Ukrajiny denně, ale 80 procent z nich cestovalo do dalších států. Do Řecka přišlo zatím asi 3700 osob z válkou zasažené země. V Řecku žijí Ukrajinci, kteří tam emigrovali po pádu komunismu. Naopak na jihovýchodě Ukrajiny žije asi 100.000 lidí řeckého původu.

Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin dnes vyzval svoji britskou kolegyni Priti Patelovou, aby udělala více pro pomoc stovkám běženců z Ukrajiny, kteří uvázli ve francouzském přístavu Calais. Britští úředníci podle něho mnoho z nich odmítají odbavit kvůli tomu, že nemají v pořádku doklady nebo potřebná víza a odesílají je na britské konzuláty v Paříži a Bruselu.

Zemí s největším počtem uprchlíků v zahraničí (5,6 milionu) je v současnosti Sýrie, kde v roce 2011 vypukla občanská válka. Ale i v době nejrychlejšího tempa odchodů lidí ze Sýrie na začátku roku 2013 trvalo zhruba tři měsíce, než tuto blízkovýchodní zemi opustil milion lidí.

UNHCR již dříve uvedl, že pokud by exodus z Ukrajiny pokračoval stávajícím tempem, brzy by přerostl v největší uprchlickou krizi tohoto století.

Uprchlíků z Ukrajiny by podle EK mohlo být až osm milionů

Z Ukrajiny by podle odhadů Evropské komise mohlo kvůli ruské invazi zamířit do dalších evropských zemí až osm milionů uprchlíků. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes uvedla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. EU cílovým zemím finančně pomůže, uvolňuje zatím 400 milionů eur (zhruba 10,3 miliardy korun). Ukrajinu podle odhadů za deset dní od začátku bojů opustilo přes 1,5 milionu obyvatel.

S osmi miliony uprchlíků počítá podle Jourové krizový scénář. Evropská komise už nabídla Polsku, které čelí největšímu náporu běženců z Ukrajiny, zajištění přesunu uprchlíků do jiných zemí, uvedl eurokomisařka. Podle ní mnoho běženců nežádá o azyl, protože počítá s návratem na Ukrajinu.

EU je podle Jourové připravena uvolňovat další peníze na pomoc s novou uprchlickou krizí. "Dali jsme jasnou zprávu státům, že mohou použít peníze z kohezních fondů, že nebudeme chtít spolufinancování," uvedla Jourová.

Česko o finanční pomoc podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) požádá. "Nepochybuji o tom, že bude potřeba nějaká finanční pomoc od Evropské unie, protože Česká republika ponese významné náklady spojené s touto krizí," řekl ministr.

Cizinecké policii se podle údajů ministerstva vnitra do soboty přihlásilo přes 42.000 ukrajinských uprchlíků. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) už v pátek řekl médiím, že podle odhadů je v Česku přes 50.000 uprchlíků z Ukrajiny.

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu 24. února. Od té doby uprchlo z Ukrajiny podle sobotních informací Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) zhruba 1,5 milionu lidí a podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) 1,3 milionu lidí.

Související

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

Více souvisejících

uprchlíci UNHCR válka na Ukrajině Ukrajina

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

před 2 hodinami

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

před 3 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 7 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

Víme, kdo to udělal, řekl Stubb k poškození kabelů v Baltu. Moskva mlčí

Finsko přijalo trojici konkrétních opatření v reakci na incident, při němž došlo k poškození elektrických a telekomunikačních kabelů. Řekl to finský prezident Alexander Stubb na páteční tiskové konferenci. Informoval o tom server Yle

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy