
NÁZOR - Dodatek k zákonu o rozpočtu ministerstva obrany Spojených států pro rok 2021, který předložil republikánský senátor John Thune, nastiňuje, jak by Američané mohli od Turecka získat ruský protivzdušný systém S-400. Tvrdí to politolog a vojenský analytik Caleb Larson v komentáři pro server National Interest.
Problém nejen pro F-35
Turecko koupilo ruský systém S-400 navzdory odporu Spojených států a NATO, ačkoliv ten není kompatibilní s výzbrojí Severoatlantické aliance, poukazuje politolog. Dodává, že Washington Ankaru před tímto krokem silně varoval, ale turecká armáda loni i tak obdržela první kusy systému.
"S-400 je jedním z předních ruských systému raketové obrany," pokračuje Larson. Nastiňuje, že v závislosti na typ cíle a typ nasazené rakety dokáže detekovat objekty na vzdálenost až 600 kilometrů a vést palbu na cíle vzdálené téměř 400 kilometrů.
Analytik také připomíná, že systém je velmi flexibilní a dokáže se přizpůsobit pravděpodobné hrozbě - zvolením různých typů raket lze S-400 optimalizovat na boj proti cílům na malou, střední i velkou vzdálenost, ať tyto cíle představují vysoko letící bombardéry či mnohem rychlejší balistické střely.
Spojené státy a jejich spojenci z NATO vyjadřovali obavy, že sledovací radar ruského systému může získat informace o letových charakteristikách a radarové stopě letounu F-35, a tím potenciálně rozkrýt vlastnosti stealth nejnovějšího stroje Severoatlantické aliance, vysvětluje Larson.
Navíc, údržba protivzdušného systému ruské výroby si žádá přístup ruských techniků, kteří by tímto způsobem mohli získat přístup k informacím o protivzdušné obraně NATO, podotýká politolog. Dodává, že z toho vyplývají pro Turecko závažné důsledky.
Americký ministr obrany Mark Esper v březnu oznámil, že Turecko bylo vyloučeno z programu F-35, připomíná analytik. Podotýká, že turecká účast zahrnovala výcvik pilotů na novém stroji a exkluzivní výrobu některých částí jeho trupu a přistávacího podvozku.
"Od Tureckého odchodu z programu se výroba F-35 zpomalila, jelikož američtí výrobci mají problémy dohnat ztracenou výrobní kapacitu," píše Larson.
Turecký souhlas není pravděpodobný
Zmíněný dodatek senátora Thunea předpokládá, že americkým ozbrojeným silám budou poskytnuty potřebné finanční prostředky k nákupu protivzdušného systému S-400, konstatuje politolog. Doplňuje, že takový prodej by se měl případně odehrát na základě souhlasu turecké vlády a amerických ministerstev obrany a zahraničí.
Uvedené strany by se musely zavázat, že peníze, které Turecko za svůj systém S-400 získá, nebudou použity k nákupu jiného vojenského vybavení, které Spojené státy považují za nekompatibilní s výzbrojí NATO, poukazuje Larson. Považuje to za potvrzení obav, které Severoatlantická aliance chová ohledně ruského protivzdušného systému.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Krok může být myšlen jako cesta, jak si Turecko zachrání tvář," míní politolog. Připomíná, že Esper jasně deklaroval, že Turecko nemůže mít zároveň S-400 a letouny F-35 - kterých si chtělo pořídit hned stovku -, a to ani za situace, kdy ruský systém zůstane neaktivní, ve skladech.
Pokud by Spojené státy dokázaly koupit protivzdušný systém S-400, mohly by lépe porozumět jeho vlastnostem a zjistit, jak lépe chránit letouny F-35 a F-22 před ruskými radary, vysvětluje analytik. Přesto se podle něj teprve uvidí, zda Thune otevřel legální cestu k získání systému.
Záviset bude podle Larsona především na Turecku, které si je vědomo rizik, ale přesto pokračuje ve svých plánech ohledně S-400, a tak není pravděpodobné, že by v dohledné době přistoupilo na americkou nabídku.
Aktualizováno před 2 hodinami
Charkov pod palbou. Ruská raketa podle starosty zasáhla dům v centru města
Související

Erdogan odmítl tvrzení opozičních stran, že letos už nemůže znovu kandidovat na prezidenta

Turecko má méně výhrad ke vstupu Finska do NATO než v případě Švédska
Turecko , Rakety S-400 , F-35 Joint Strike Fighter , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 44 minutami

Mrazivé počasí v Česku. Meteorologové varují, teploty klesnou pod -12 °C
před 1 hodinou

Nejvyšší pokuty za porušení volebních pravidel dostaly ANO a KSČM
před 1 hodinou

Policie prochází modernizací. Obnoví se vozový park, drony už zločincům létají nad hlavami
před 1 hodinou

V Praze pátrá policie po muži, který manipuloval se zbraní v metru
před 2 hodinami

Policie od loňska na hranicích zadržela 9660 lidí
Aktualizováno před 2 hodinami

Charkov pod palbou. Ruská raketa podle starosty zasáhla dům v centru města
Aktualizováno před 3 hodinami

Scholz: Zbraně ze Západu by neměly být použity mimo Ukrajinu, Zelenskyj souhlasí
před 3 hodinami

Důchody 2023: Valorizace se mají změnit. Jurečka naznačil jak
před 3 hodinami

Objev, který změnil zdravotnictví. Fleming před 95 lety objevil léčivé účinky penicilinu
před 3 hodinami

V rámci Pavlovy inaugurace se nepočítá s armádní přehlídkou
před 4 hodinami

Zrušení stavebního spoření, které vrací na stůl Stanjura, je správné. Proč?
před 4 hodinami

Inflace zřejmě v lednu zrychlila, možná až na 19 procent
před 4 hodinami

Větrná smršť bičovala Česko: Hasiči v Moravskoslezském kraji měli v sobotu 306 výjezdů
před 4 hodinami

Rusové v okupovaném Melitopolu přejmenovali ukrajinské ulice
před 4 hodinami

BBC: Promění nás parazitická houba v zombie?
před 4 hodinami

Čínská diplomacie zkritizovala zásah USA, které sestřelily čínský balón
před 4 hodinami

Američanka obviněná ze zabití přítelkyně a únosu její dcery dostala 55 let
před 4 hodinami

Ukrajinský prezident odebral občanství několika bývalým vlivným proruským politikům
před 4 hodinami

V Praze dnes poprvé vyjede historická tramvaj Tatra K2
před 5 hodinami
BMW jedná s Londýnem o financování, jež by zaručilo výrobu elektrických Mini
Německá automobilka BMW jedná s britskou vládou o financování ve výši 75 milionů liber (dvě miliardy Kč), jež by zaručilo výrobu elektrických vozů Mini v závodě v Oxfordu. Informovala o tom dnes televize Sky News. Obě zúčastněné strany se k věci odmítly vyjádřit.
Zdroj: ČTK