Zelenskyj je vlastizrádce? V Kyjevě se protestuje, nacionalisty pobouřil plán pro Donbas

Asi pět stovek lidí v úterý večer v Kyjevě na náměstí Nezávislosti, tedy známém Majdanu, demonstrovalo proti oznámení prezidenta Volodymyra Zelenského, že Ukrajina přizná zvláštní status povstaleckým zónám na Donbasu na východě země. Demonstrace, které se v úterý účastnili i opoziční poslanci, se má podle listu Ukrajinska pravda konat i dnes.

Zelenského předchůdce v nejvyšší funkci Petro Porošenko dnes obvinil nový režim, že nechápe, jaké důsledky může mít postup vycházející vstříc požadavkům Ruska. Zelenskyj parlamentní debatu na toto téma podle deníku odmítl.

Zelenského příslib je v souladu s takzvaným Steinmeierovým plánem, nazvaným podle bývalého německého ministra zahraničí a nynějšího prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera. Opoziční zákonodárci a aktivisté ale krok označují za kapitulaci před Ruskem a zradu ukrajinských národních zájmů.

Poslanci z opozičního uskupení Evropská solidarita exprezidenta Petra Porošenka podle deníku vyzvali demonstranty, aby se dnes shromáždili před sídlem ukrajinského parlamentu a večer znovu přišli na Majdan.

"Režim nemá ani ponětí, co se včera stalo," řekl dnes Porošenko novinářům podle agentury Interfax-Ukrajina o Zelenského příslibu, který je podle něj interpretován jako "právo lidu Donbasu na sebeurčení", tedy na odtržení od Ukrajiny. "To samozřejmě nemůžeme dovolit. O tom se musí hovořit s ministrem zahraničí, s náčelníkem generálního štábu, s generálním prokurátorem a nakonec s prezidentem," zdůraznil. "Na vnější frontě, zvláště při kladení odporu ruské agresi, musí být Ukrajina jednotná," dodal.

Zelenskyj podle zdrojů listu Ukrajinska pravda dnes ujistil předsedy poslaneckých klubů, že žádná kapitulace nehrozí, ale odmítl své stanovisko vysvětlovat před celým parlamentem. Na schůzce byl velice nervózní, jakkoli ujišťoval, že všechno dobře dopadne a v Donbasu se nebudou konat žádné volby, aniž by povstalecká území přešla pod kontrolu Kyjeva.

Nacionalisté, kteří o úterní noci demonstrovali před prezidentskou kanceláří, kritizovali Zelenského příslib jako vlastizradu a vybízeli k "časově neomezenému protestu proti kapitulaci".

Zelenskyj na úterní tiskové konferenci v Kyjevě prohlásil, že nový zákon o zvláštním statusu takzvaných "lidových republik" na Donbasu by měl do konce letošního roku schválit parlament, kde má většinu prezidentská strana Sluha národa. Schvalování by měla předcházet "veřejná diskuse", dodal prezident.

Přiznání zvláštního postavení povstaleckých oblastí by podle ukrajinských i ruských expertů mohlo výrazně přispět k realizaci minských dohod o míru na Donbasu z roku 2015, kde od počátku války před pěti lety zemřelo přes 13.000 lidí.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Ukrajina Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Petr Porošenko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Co bude s Pásmem Gazy dál? Hamás dohodu odsouhlasil, teď záleží na Izraeli

Palestinská militantní skupina Hamás oznámila, že její delegace, účastnící se jednání o příměří v Pásmu Gazy v Káhiře, odcestovala do Kataru. Hamás zdůraznil, že další vývoj záleží na Izraeli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy